Sektor nowych technologii nie stawia na kobiety. Jak to zmienić?

Partnerem cyklu jest PKN ORLENZaktualizowano 
- Podejście do kobiet w biznesie, zwłaszcza na stanowiskach dyrektorskich, coraz bardziej się zmienia – mówiła na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju Patrycja Panasiuk, dyrektor Biura Innowacji PKN Orlen podczas panelu dyskusyjnego „Innowacja jest kobietą. Sektor nowych technologii w rękach pań”.

Dynamiczny rozwój sektora nowych technologii powoduje powstawanie nowych miejsc pracy. Szacuje się, że do końca 2019 roku na całym świecie pracę w branży IT znajdzie ponad 500 tys. osób. Zdecydowaną większość z nowo zatrudnionych będą jednak stanowili mężczyźni.

Odsetek kobiet w branży nowych technologii utrzymuje się na niskim poziomie. Widać to chociażby w sektorze startupów – na 100 polskich startupów zaledwie 26 ma kobietę wśród założycieli. Co istotne, Polska nie jest w tej kwestii wyjątkiem, bo bardzo podobnie wygląda to w zasadzie na całym świecie. A jednocześnie z opublikowanego w 2018 roku raportu Unii Europejskiej wynika, że zwiększenie udziału kobiet w sektorze cyfrowym może przynieść krajom UE roczny wzrost PKB o wartości 16 mld euro.

- Moim zdaniem ta sytuacja się zmienia. Firmy coraz częściej stawiają na kobiety m.in. na wyższych stanowiskach – mówiła Patrycja Panasiuk, dyrektor Biura Innowacji PKN Orlen podczas panelu dyskusyjnego „Innowacja jest kobietą. Sektor nowych technologii w rękach pań”, który odbył się na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju.

- Przez ostatnie lata pracowałam w sektorze energetyki. Dzisiaj jestem w branży paliwowo-energetycznej. To są obszary, które kojarzą się bardziej ze światem mężczyzn, natomiast dookoła mnie pracuje bardzo wiele kobiet. Moją szefową w PKN Orlen jest pani Patrycja Klarecka, która koordynuje jeszcze pracę obszaru IT – dosyć krytycznego z punktu widzenia naszego koncernu. Współpracujemy też z panią minister Jadwigą Emilewicz z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Mogłabym wymieniać i wymieniać te nazwiska. To jest dowód na to, że rzeczywistość wokół nas zmienia się, podejście do kobiet, które są na stanowiskach dyrektorskich zmienia się – powiedziała dyrektor Biura Innowacji PKN Orlen.

- To, że jestem kobietą, nigdy mi w pracy nie przeszkadzało. Czy pomagało? Chyba też nie – powiedziała z kolei Justyna Orłowska, dyrektor departamentu GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Sukces zależy od tego, jakie ktoś ma doświadczenia i od tego, żeby w którymś momencie powiedzieć sobie: próbuję, najwyżej się nie uda. Moim zdaniem nie można do końca powiedzieć, że innowacja jest kobietą. Innowacja jest ludzka, jest człowiekiem. Każdy człowiek w życiu codziennym ma wątpliwości – zastanawiamy się, w którą stronę iść, dokąd podążać. I tak samo jest w innowacjach, każdego dnia – dodała.

W panelu „Innowacja jest kobietą. Sektor nowych technologii w rękach pań” uczestniczyła też Eszter Szabo, prezes Woman Business Angels. Tzw. aniołowie biznesu to przedsiębiorcy, którzy inwestują swoje pieniądze w startupy, w zamian za duży procent udziałów. Badania wykazują, że to mężczyźni średnio częściej odnoszą sukces jako aniołowie biznesu, ponieważ częściej i łatwiej podejmują ryzyko.

- Czy kobiety powinny więcej ryzykować w biznesie? Moim zdaniem to cały biznes powinien mniej ryzykować, bardziej na chłodno podchodzić do inwestycji, wszystko dokładnie kalkulować i sprawdzać – stwierdziła Eszter Szabo.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie