Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Sekrety gdyńskich kamienic". Kolejna niezwykła książka o Gdyni! Podróż śladami ludzi

Mariusz Leśniewski
Mariusz Leśniewski
W najnowszej, trzeciej już części „Sekretów gdyńskich kamienic” Arkadiusz Brzęczek znów zabiera nas w nietypową podróż. To podróż po Gdyni, na pierwszy rzut oka po miejscach znajomych, takich, które mijamy każdego dnia.

Kup także:

"Sekrety gdyńskich kamienic". Niezwykła książka o Gdyni

Pozory jednak mylą, a rzeczywistość potrafi sprawić wiele niespodzianek. Bo czy naprawdę wiemy, co kryje się za fasadami gdyńskich domów?

Każda gdyńska kamienica to fascynująca historia z osobna, a jednocześnie opowieść o ludziach. Ludziach, którzy - wznosząc domy - budowali nad morzem swoje życie i przyszłość, przyczyniając się tym samym do rozwoju Gdyni. Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce z historią niedługą, ale za to pełną dynamiki, cały czas oddziałującą na wyobraźnię.

Ot, willa przy ulicy Partyzantów 24. Powstanie tego domu w Gdyni to historia prawie tak samo fascynująca jak życie jego właścicielki, bo jej willa postawiona na Kamiennej Górze to architektoniczny świadek rozwoju miasta… i to z czasów, gdy nie miało ono jeszcze praw miejskich.

Zbudowała go urodzona w Lublinie Natalia Słowikowska. Ta córka węgierskiego oficera dosyć szybko wyszła za mąż za Antoniego Słowikowskiego. Ten potomek zacnej familii kresowej zamieszkał z Natalią w pięknej i obszernej siedzibie rodowej Słowikowskich w Kamieńcu Podolskim… Tak zaczyna się niezwykła historia kobiety, która potem - w latach dwudziestych - zainwestowała w kilka parceli, wiążąc tym samym swój los z Gdynią.

Równie frapująca jest opisywana w książce historia portowych potentatów olejowych. Losy tego biznesowego przedsięwzięcia rozpoczętego w 1928 r. od umowy powołującej firmę Gdyńska Olejarnia SA w Gdyni są znakomitym opisem działania przedsiębiorczych ludzi z wizją, którzy nie poddali się narastającym trudnościom, przeciwnościom, kryzysowi i bezwzględnym działaniom konkurentów. Można powiedzieć - typowa gdyńska opowieść pełna energii, na podstawie której mógłby powstać dobry film.

- Niezmiernie się cieszę, że gdynianie, tak zakochani w swoim mieście, mogą dzięki tym historiom zanurzyć się w przeszłość i poprzez dotąd mało znane historie ludzi i budynków poznawać historię Gdyni na nowo - słyszymy od Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni (Miasto Gdynia jest jednym z patronów wydawnictwa). - Nasze miasto niedługo będzie obchodzić swoje stulecie, ale jego historia jest tak intensywna, że śmiało mogłaby konkurować z miastami, których dzieje liczą sobie kilkaset lub więcej lat. Autor, opisując dzieje kamienic, opowiada nam o ich mieszkańcach, a losy niektórych osób z powodzeniem mogłyby posłużyć na scenariusz do filmu. Zachęcam gdynian i nie tylko do lektury trzeciego tomu i wiem, że autor trzyma w zanadrzu jeszcze niejedną opowieść, z którą poznawanie Gdyni staje się czystą przyjemnością.

Opowieści w najnowszej książce Arkadiusza Brzęczka jest 46. Każda inna, ale tak samo wciągająca, historycznie udokumentowana i bogato ilustrowana. Nie sposób pominąć, że książka ma dużą wartość poznawczą - i to nie tylko dla miłośników historii. Trzecia część „Sekretów” to przewodnik po mieście, który trzeba mieć na półce.

- Gdynia to młode miasto, które należy do miejsc szczególnie ważnych dla Polski - zaznacza Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS, partnera „Sekretów gdyńskich kamienic III”. - To tutaj w okresie 20-lecia międzywojennego została otwarta ważna dla naszej gospodarki morska droga handlowa. Także tutaj rozwinął się przemysł stoczniowy. Gdyński modernizm przyciąga turystów szukających wypoczynku nad morzem, ale także spotkań z historią i sztuką. Grupa LOTOS to polski koncern, który działa na rzecz kraju i włącza się w ważne dla Polaków projekty sportowe, edukacyjne czy kulturalne. Nasz koncern wsparł wydanie kolejnej części ilustrowanego przewodnika „Sekrety gdyńskich kamienic”, ponieważ ważna jest dla nas promocja regionu, w którym prowadzimy działalność. Wierzymy, że książka zachęci mieszkańców Trójmiasta i turystów do spacerów architektonicznym szlakiem miasta oraz poznawania losów gdynian.

- Od początku swojego istnienia Gdynia zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie polskich miast - mówi Justyna Glazar, członek zarządu Grupy Inwestycyjnej Hossa SA, partnera książki. - Zrodzona wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powstawała w imponującym tempie i z dbałością o jakość życia swoich mieszkańców. Dzięki awangardowym koncepcjom jej budowniczych, gdyńska architektura szybko stała się symbolem nowoczesności, niezależności i otwarcia na świat. W Hossie, rdzennie trójmiejskiej firmie o ponad 30-letnim doświadczeniu, przywiązujemy szczególną wagę do podtrzymywania lokalnych tradycji architektonicznych i urbanistycznych. Nasze niesłabnące zaangażowanie w zrównoważony rozwój Gdyni wynika z wiary w nieograniczony potencjał tego miasta. Wielką przyjemnością jest dla nas możliwość wsparcia kolejnego wydania „Sekretów gdyńskich kamienic”, fascynującego przewodnika odkrywającego często nieoczywiste uroki gdyńskich ulic.

Partnerem trzeciej części „Sekretów gdyńskich kamienic” jest też gdyński OPEC.

- OPEC to firma, która narodziła się w Gdyni i rozwijała w harmonii z miastem przez kolejne dziesięciolecia. Jesteśmy więc naturalnym partnerem wszelkich inicjatyw zachowujących w pamięci obecnych i potomnych wyjątkowe i ważne miejsca, pozwalających odtworzyć klimat i atmosferę danego czasu. Wszystkie te miejsca stworzyli przecież ludzie, dlatego główną wartością „Sekretów gdyńskich kamienic” są przede wszystkim bogate ludzkie historie, pokazujące wszystkie odcienie naszego życia. Jako firma lokalna, miejska pomagamy ocalić od zapomnienia, ale również w codziennej działalności dbamy o najbliższe otoczenie. Mamy nadzieję, że autor będzie kontynuował swój magiczny spacer po Gdyni, otworzy przed nami kolejne drzwi i dzięki niemu z głębszą refleksją spojrzymy na nasze miasto - mówi Janusz Różalski, prezes Zarządu Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki