Sekcja zwłok prezydenta Adamowicza. Śledczy badają plan i motywację Stefana W., któremu przyjrzą się psychiatrzy

wie
Paweł Adamowicz został ugodzony nożem podczas gdańskiego finału WOŚP
Paweł Adamowicz został ugodzony nożem podczas gdańskiego finału WOŚP Piotr Hukało
Tymczasowe aresztowanie zabójcy prezydenta Pawła Adamowicza, Stefana W. na 3 miesiące na razie nie jest prawomocne, ale wiadomo już, że czekają go badania psychiatryczne. Prokuratura przesłuchuje świadków, bada motyw 27-latka, to czy ktoś miał wiedzę na temat jego zamiarów i jak planował on swój zamach. We wtorek przeprowadzona została sekcja zwłok zamordowanego samorządowca, a toksykolog sprawdza, czy zbrodniarz był pod wpływem środków odurzających.

- Trwa przesłuchiwanie świadków, musi zostać przeprowadzona analiza sprzętu elektronicznego zabezpieczonego u podejrzanego, która ma pomóc ustalić czy wcześniej planował swój napad oraz czym się kierował. Co prawda publicznie wyraził on swoją motywację, jednak od strony procesowej – w złożonych wyjaśnieniach - nie mówił o tym. Nie przyznał się do winy ani nie odniósł się do popełnionego czynu. Wyjaśniana jest też m.in. kwestia plakietki z napisem „media”, którą miał posłużyć się mężczyzna. Sprawdzamy, czy się nią posłużył i skąd ją miał – relacjonuje w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

I dodaje: - Akta sprawy wciąż jeszcze są w sądzie, a decyzja o tymczasowym aresztowaniu nie jest prawomocna. Podejrzanemu i jego obrońcy przysługuje prawo złożenia zażalenia na tę decyzję [adwokat Stefana W., Damian Konieczny powiedział nam, że rozważa ten krok – dop. red.]. Przed nami postanowienie powołujące biegłych celem poddania podejrzanego badaniom sądowo-psychiatrycznym.

Źródło:
TVN 24

Po jednorazowym badaniu biegli zajmą stanowisko w sprawie tego, czy są w stanie na podstawie tego, co ustalili wydać opinię dotyczącą poczytalności mężczyzny. Mogą uznać, że może on odpowiadać przed sądem za zabójstwo lub uznać, że w momencie popełnienia czynu był niepoczytalny, co wyklucza odpowiedzialność karną. Jeśli eksperci uznają, że jednorazowe badanie nie wystarczy, mogą również zawnioskować o obserwację Stefana W., a ich wniosek w tej sprawie rozpatrzy sąd.

Jak słyszymy, śledczy czekają na opinie dotyczące śladów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia, opinię toksykologiczną dotyczącą pobranych od Stefana W. próbek krwi (mają odpowiedzieć na pytanie: czy w momencie popełniania zbrodni był on pod wpływem środków odurzających?). Prowadzona jest również sekcja zwłok Pawła Adamowicza. Niewykluczone, że jej wstępne ustalenia poznamy jeszcze dzisiaj.

- Podejmowane obecnie czynności mają wyjaśnić jakie przygotowania podejrzany poczynił w związku z zabójstwem, kiedy poczynił te przygotowywania, czy ktoś miał wiedzę na ten temat oraz czy sygnalizował swój zamiar innym osobom – wymienia prok. Grażyna Wawryniuk. Jak nas poinformowała, wstępne wyniki sekcji zwłok poznamy w środę, a toksykolog nie stwierdził obecności alkoholu we krwi Stefana W., badania na obecność narkotyków potrwają dłużej.

ŚMIERĆ PREZYDENTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie