MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik jednogłośny ws. Strategii 2030. Pomorskie chce być krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Najważniejsze założenia strategii

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Pomorski sejmik był jednogłośny w sprawie Strategii 2030. Radni obradowali zdalnie
Pomorski sejmik był jednogłośny w sprawie Strategii 2030. Radni obradowali zdalnie Youtube/Samorząd Województwa Pomorskiego
Radni województwa pomorskiego jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą Strategii 2030. To najważniejszy dokument, który określa kierunki rozwoju naszego regionu w najbliższej dekadzie. Wcześniej projekt Strategii 2030 otrzymał również pozytywną opinię ministra funduszy i polityki regionalnej.

Strategia 2030 w województwie pomorskim. Założenia

Strategicznym wyzwaniem rozwojowym jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Województwo pomorskie, z racji nadmorskiego położenia, jest szczególnie zagrożone występowaniem ekstremalnych zjawisk, do których należą, m.in.:

 • intensywne opady,
 • porywiste wiatry,
 • burze,
 • sztormy,
 • powodzie.

Stąd tak ważne będą działania polegające na monitorowaniu stanu środowiska, przeciwdziałaniu jego degradacji, przy jednoczesnym dążeniu do tzw. neutralności klimatycznej. Chodzi tutaj o:

 • ograniczanie emisji zanieczyszczeń,
 • stworzenie warunków do przekształcenia naszego regionu w krajowego lidera produkcji zielonej energii i technologii ekoefektywnych.

Wśród pozostałych celów strategicznych wymienić należy m.in.

 • wykorzystanie technologii cyfrowych w życiu codziennym, administracji publicznej i biznesie,
 • wzrost międzynarodowej konkurencyjności gospodarczej, w tym aktywności eksportowej pomorskich firm,
 • poprawę jakości usług edukacyjnych,
 • rozwój działań w zakresie promocji zdrowia oraz profilaktyki zdrowotnej,
 • rozwój oferty transportu zbiorowego oraz infrastruktury dróg publicznych.

Podczas sesji sejmiku, marszałek Mieczysław Struk podkreślił, że część wspomnianych celów można uwzględniać w strategii jedynie jako postulaty do władz centralnych i zarządzanych przez nie funduszy.

– Na ostatnim etapie prac projekt strategii został uzupełniony o oczekiwania naszego samorządu wobec władz centralnych. Jest ich w dokumencie łącznie 40. Nie daje to niestety dobrego obrazu procesu decentralizacji kraju. Dotyczy to zarówno struktury finansów publicznych, jak i utrzymującego się niewystarczającego poziomu decyzyjności samorządów terytorialnych na wszystkich poziomach. Jeśli dodać do tego topniejące środki UE dla regionów, jak również brak dalszej decentralizacji także w tym zakresie, to kontekst realizacyjny naszej strategii uznać należy za kolejne kluczowe wyzwanie – powiedział Mieczysław Struk.

Strategia 2030 w województwie pomorskim. Projekt jednogłośnie przyjęty prze radnych

Radni województwa pomorskiego jednogłośnie przyjęli projekt Strategii 2030. Wszyscy zagłosowali za przyjęciem tego dokumentu do realizacji. Uchwałę poparła więc również opozycja.

– Wizja województwa Pomorskie 2030 to region dobrobytu. Wiemy, że ten zapis nas wszystkich nie zadowala, bo poziom uniwersalności pasuje tu do każdego regionu świata, chciałbym, by nasz region się czymś wyróżniał w zapisie misji.

– Jedną rzecz chciałbym bardzo mocno zauważyć. Wyzwania rozwojowe, które zdaniem zarządu są najważniejsze, czyli te klimatyczne i dotyczące środowiska – podzielam zdanie, że jest tu problem. Dyskusją jest, ile tu wpływu człowieka, a ile przyrody.

– Nie ma w zapisie – i chyba słusznie, bym powiedział – że najważniejszym wyzwaniem rozwojowym i zagrożeniem jest przechodząca przez świat rewolucja kulturowa. Świat się chwieje, napina się konfrontacja między systemami cywilizacyjnymi. Wchodzimy w ciężki czas – mówił Kazimierz Klawiter, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Przygotowywanie strategii stanowiło najważniejszy etap programowania rozwoju województwa pomorskiego do roku 2030.

Konferencja prasowa w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim 1.04.2021 r. O wynikach naboru do trzeciej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych poinformowali wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz wiceminister infrastruktury Marcin Horała

Pomorskie: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Ile dostało...

TOP 100 POMORSKICH FIRM – RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki