Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm przyjął ustawę o pracy zdalnej. Dotyczy ona m.in. zasad pracy z domu, kosztów i badania trzeźwości pracowników

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Ustawę o pracy zdalnej przyjął Sejm, teraz zajmie się nią Senat. Przepisy mogą wejść w życie na początku 2023 r.
Ustawę o pracy zdalnej przyjął Sejm, teraz zajmie się nią Senat. Przepisy mogą wejść w życie na początku 2023 r. Karolina Misztal
Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o pracy zdalnej. Pracować zdalnie będzie można całkowicie lub częściowo. Pracownicy będą też mogli wystąpić o okazjonalną pracę zdalną – w tej formule do wykorzystania będzie 24 dni rocznie. Koszty pracy zdalnej (za energię elektryczną, internet) pokryje pracodawca. Szef, a także policja, będą mogli kontrolować pracowników pod kątem trzeźwości. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Ustawa o pracy zdalnej, którą już przyjął Sejm, wprowadza duże zmiany w prawie. Wprowadza nowe pojęcia dotyczące zatrudnienia, a także nowe obowiązki pracownika i pracodawcy.

Praca zdalna całkowita, częściowa, zlecona przez pracodawcę

Praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Może być to miejsce zamieszkania pracownika, ale może być też inne.

Pracownicy zdalni, tak jak to już teraz się dzieje, będą zobowiązani do porozumiewania się z szefem na odległość za pośrednictwem środków telekomunikacyjnych. Szczegółowe zasady szef będzie musiał uzgodnić z pracownikiem przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia. Szef będzie też mógł zlecić pracownikowi (który zwykle pracuje stacjonarnie) pracę zdalną w szczególnych przypadkach – w czasie stanu nadzwyczajnego, epidemii czy np. zdarzeń losowych, z powodu których ucierpi siedziba firmy (pożar, zalanie).

Praca zdalna okazjonalna

Co ważne, praca zdalna będzie mogła być wykonywana okazjonalnie, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Pracownik będzie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o przejście tymczasowo na taki tryb. Praca zdalna w tej formie znajdzie zastosowanie w okolicznościach incydentalnych, uzasadnionych wyłącznie potrzebą pracownika.

Praca zdalna dla rodziców dzieci do lat 4, opiekunów niepełnosprawnych, kobiet w ciąży

Pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, opiekunom, którzy zajmują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Specyfika, rodzaj i organizacja pracy muszą być takie, by praca zdalna była możliwa (np. trudno, aby pracę zdalnie wykonywał policjant patrolujący drogi).

Pracodawca pokryje koszty pracy zdalnej - konieczny regulamin pracy lub porozumienie

Nowe przepisy mówią o tym, że pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi materiałów i narzędzi, w tym urządzeń technicznych, do wykonywania pracy zdalnej. Pokryje on również koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do pracy - jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub w regulaminie pracy.

Sposób pokrywania kosztów firma określi w przepisach wewnętrznych, które z kolei powinny być uzgodnione ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

Badanie trzeźwości podczas pracy zdalnej

Pracodawcy będą mogli przeprowadzać kontrolę pracownika pod kątem trzeźwości (lub obecności narkotyków w organizmie), gdy – jak czytamy w przepisach - " będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia". Zgodnie z przepisami, pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik pracuje w stanie nietrzeźwości lub pił alkohol (zażywał narkotyki) w czasie pracy. Pracodawca będzie mógł użyć alkomatu lub narkotestu. Badanie stanu trzeźwości będzie mogła przeprowadzić również policja.

ZOBACZ TEŻ:

Wycisnąć pracownika jak cytrynę... Rozmowa z Alfredem Bujarą, przew. Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność

Praca zdalna - kiedy wejdzie w życie

Uchwaloną przez Sejm ustawę musi jeszcze przyjąć Senat, a następnie podpisać ją prezydent. Nowe przepisy mogłyby zacząć obowiązywać na początku 2023 r.

- Jestem przekonana, że nowe przepisy będą ogromnym udogodnieniem m.in. dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców, którzy chcą połączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową – powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Odniosła się też do budzących kontrowersje kontroli trzeźwości w miejscu wykonywania pracy zdalnej.

- Taka kontrola nastąpi, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia. Wykonywanie czynności zawodowych pod wpływem jakichkolwiek używek może doprowadzić do tragedii, dlatego uregulowanie tej kwestii było tak ważne – mówiła minister.

ZOBACZ TEŻ:

Temperatura w pracy. Burmistrz Malborka oszczędza na ogrzewaniu i nie odkręca kaloryfera w gabinecie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki