Sejm przyjął nowelę ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. "To ostatni mord na TK"

Maciej Deja AIPZaktualizowano 
Piotr Smolinski
W czwartek, głosami posłów PiS, Sejm przegłosował projekt ustawy nowelizujący ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Politycy opozycji zarzucali rządzącym łamanie demokratycznych standardów poprzez nocne godziny i przyspieszony tryb procedowania nad projektem, a także ignorowanie zgłoszonych przez nich poprawek.

„Trwa ostatni mord na#TK, teraz to już ma być instytucja, w której już nie zapadną wyroki w sprawie ustaw PIS” – napisała na Twitterze posłanka .Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer o głosowaniu nad poprawkami, jak i całym projektem zaopiniowanym w ostatnich godzinach przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Dlaczego nie chcą państwo przyjąć poprawek umożliwiających odpolitycznienie Trybunału? – pytała z sejmowej mównicy Lubnauer, odnosząc się do propozycji wprowadzenia czteroletniej karencji między kadencją parlamentarną, a wyborem na sędziego Trybunału.

– Pani poseł, bo mają inny punkt widzenia. Bądźmy poważni – odpowiedział wyraźnie zirytowany marszałek Sejmu. Inni posłowie opozycji zwracali uwagę na zachowanie Marka Kuchcińskiego, który niemal podczas każdego ich przemówienia zwracał uwagę, że nie dotyczy ono poprawek poddawanych pod głosowanie. Zdarzało się, że wyłączał on także mikrofon posłom, którzy według jego oceny nie wypowiadają się na temat, przez co, jak wywodził, utrudniają obrady. „Marsz. Kuchciński przerywa i grozi karami posłom opozycji zadającym niewygodne pytania o TK. Cenzura wraca” – napisał rzecznik prasowy PO, Jan Grabiec.

CZYTAJ TAKŻE: Burzliwe obrady komisji sprawiedliwości. O 3:30 posłowie zarekomendowali projekt ustawy o TK [VIDEO]

Inny polityk Platformy, Marcin Kierwiński, zwracał uwagę na zachowanie posła PiS Stanisława Piotrowicza, jednej z czołowych postaci sporu o Trybunał. „PiS-owska zmiana. Po raz kolejny ws. praworządności posłów poucza prokurator Stanu Wojennego, odznaczony w 1983 r. Brązowym Krzyżem Zasługi.” „PRLowski prokurator Piotrowicz wrzeszczy na nas w sejmie i poucza. Prokurator stanu wojennego! On jest dziś twarzą PISu w ustawie o TK!” – napisała na Twitterze posłanka PO Maria Janyska. „Posłowie PO znów biją pianę PRu z mównicy. Bezproduktywna kłótnia trwa już ponad pół roku...jak długo jeszcze?” – zwracał z kolei uwagę Adam Andruszkiewicz z klubu parlamentarnego Kukiz'15. Jego klubowy kolega Tomasz Rzymkowski przypomniał pozostałym ugrupowaniom opozycyjnym, że jedna z poprawek przez nich zgłoszona zakłada wykreślenie zapisu umożliwiającego opublikowanie wyroków zapadłych po 10 marca, co było do tej pory przedmiotem sporu politycznego. – To zamknęłoby jeden z odcinków tego sporu. Dlaczego państwo tego nie chcecie? – zastanawiał się Rzymkowski.

Ostatecznie Sejm, stosunkiem głosów 238 do 173 przyjął nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.

Wideo

Materiał oryginalny: Sejm przyjął nowelę ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. "To ostatni mord na TK" - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

:-)

Czyli sami przyznali , że uchwalili gniota.

S
Sprawdź

I byłem z tego dumny. Dumny z tego, że wielki ruch społeczny, dziesięciomilinowa Solidarność bez jednego aktu przemocy, odporna na prowokacje - potrafiła mimo wojsk Układu Warszawskiego - doprowadzić do odbudowy demokracji w Polsce i poruszyć całą tę część Europy, ku podobnym działaniom. Byłem dumny, z rozwoju gospodarczego, którego dokonaliśmy.Dziś wstyd mi za tak wielkie poparcie Polaków, dla odbudowy reżimu. I wstyd mi za głupotę, która wiedzie do katastrofy gospodarczej. Staczamy się niezwykle szybko, marnując dorobek ostatnich kilkudziesięciu lat. Szkoda Polski.

X
XXX

czy jak pieprzysz b... nocą to to też jest łamanie demokratycznych standardów?

e
ed

brawo PIS !

a
as

8 lat robili co chcieli, demokracja dla nich to oni sami! nikt z nich z biednym się nie podzielił, kradli na swoje konta!

s
sceptyk

oceniania uchwał parlamentu (art.120 konstytucji Królestwa Holandii).

d
derwisz

Ideą PO było stworzenie niewykształconej taniej siły roboczej dla Niemczurów. Studia wyższe tylko dla elity.

s
sceptyk

nie uczyli w szkole?
Czerwony socjalizm to internacjonalny dla przypomnienia.
No tak, licencjat w Szkole Gotowania na Gazie nie obejmuje historii XX wieku.

g
gość

To efekt reform edukacji minionych lat. Tworzenie debili z tytułami.

k
kształcony w PRL

Czytając poniższe komentarze , jestem przerażony poziomem intelektualnym , ortografią i wiedzą historyczną piszących.
Zastanawiam się jakie szkoły mają tak niski poziom nauczania aby wpuścić tak fatalnie przygotowanych do życia absolwentów ? Czy piszący te bzdury znają min : daty powstań , rozbiorów , dynastie królewskie , potrafią poprawnie zacytować fragment Pana Tadeusza i przeczytali Trylogię . Odpiszcie gdzie się uczycie co studiujecie że nie macie pojęcia o demokracji a zabieracie głos ! Sam wychowuję na lekcjach młodzież , ale nie dopuszczam do tak niskiego poziomu przedstawiania swoich poglądów za pomocą słów niecenzuralnych . Jak Wy wychowujecie lub wychowacie swoje dzieci jak sami tak chamsko się zachowujecie , gdzie podział się szacunek dla słowa i poprawnej polszczyzny - zgroza !!

G
Gość

I POLaCKICH ELIT BAHORUW PO STALINIE I KISZCZAKU I LIBER BANKSTERKI Z BOSSki ELITY NY I POlSENA TYSSKA TARGOWICY,OCZYWISCIE WSZYsttKO DLA DoPRa CIEMNEGO LUTUz POssPOlstwa SUWERENA.

m
małpa w czerwonym

Czyli kompania czerwonych meneli?

a
as

Przeszkadza ci przebrzydly faszysto ze ktoś ma obco brzmiące nazwisko? Brzydza mnie tacy ludzie... Nacjonalizm to straszna rzecz. Pochłonął w historii świata setki milionów ofiar...

a
a o

...... Anieli

p
polskich nazwisk

szubrawce nie maja, mogliby zmienic chocby dla picu

Dodaj ogłoszenie