Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm nowej kadencji zajmie się Grupą Lotos

Jacek Klein
Termin złożenie ofert wiążących ustalono na 16 listopada.
Termin złożenie ofert wiążących ustalono na 16 listopada. Archiwum
Posłowie rekomendowali skierowanie obywatelskiego projektu ustawy o zakazie sprzedaży Grupy Lotos do sejmowej Komisji Skarbu. Opowiedziały się za tym wszystkie kluby poselskie.

- Z pewnością można to uznać za sukces naszej inicjatywy, ale także sukces gdańszczan i mieszkańców Pomorza - powiedział Krzysztof Steckiewicz, pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej ustawy o zachowaniu przez państwo polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA, który przedstawiał projekt w Sejmie. - Jesteśmy dalej w grze o zachowanie własności państwa nad tą strategiczną firmą.

Za skierowaniem do prac w komisji opowiedział się nawet klub Platformy Obywatelskiej, przeciwnej ustawie.- Dziwny to projekt - mówił Tadeusz Aziewicz w imieniu klubu PO. Zwrócił uwagę, że nie są znane jeszcze szczegóły ofert inwestorów. - Jeżeli znajdzie się dobra oferta, transakcja może być dokonana, jeżeli nie, to Lotos będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach - dodał Aziewicz i zaznaczył, że zawartość projektu ustawy kwalifikuje się do odrzucenia, jednak jako że podpisało się pod nim wielu obywateli, PO wnosi o skierowanie go do Komisji Skarbu.

Projekt ustawy blokującej sprzedaż Grupy Lotos przewiduje, że "Państwo polskie jest zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Grupy Lotos. Poprzez zachowanie przez państwo polskie większościowego pakietu akcji rozumie się zachowanie w posiadaniu przez Skarb Państwa akcji o wartości odpowiadającej powyżej 50 proc. wartości całkowitej wszystkich akcji spółki akcyjnej Grupa Lotos SA zapewniających decydujący głos na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy".

Za doprowadzenie podstępem do naruszenia zapisów ustawy jej pomysłodawcy postulują karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat włącznie. Jeśli do złamania zapisów ustawy doszłoby poprzez niedopełnienie obowiązków, miałoby to grozić karą pozbawienia wolności do lat 3.

Ministerstwo Skarbu w październiku ub.r. zaprosiło inwestorów do negocjacji ws. zakupu Lotosu.
Zamierza sprzedać 53 proc. akcji firmy. Inwestor, aby kupić Lotos, musi zagwarantować spółce dostęp do złóż ropy, zachować jej siedzibę w Gdańsku oraz utrzymać jej akcje na warszawskiej giełdze. Resort skarbu wybrał cztery podmioty do dalszych negocjacji, nie ujawnia jednak, jakie to firmy.

Czytaj również:

Gdańsk: 150 tys. podpisów przeciwko prywatyzacji Lotosu (ZDJĘCIA)
Partia PJN przeciwna prywatyzacji Grupy Lotos SA
Sprzedaż Lotosu: Resort skarbu wyłonił cztery firmy**
Sprzedaż Grupy Lotos ponownie się przedłuża **

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki