Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędzia TK prof. Jakub Stelina: Nie mogę się wypowiadać w sprawach związanych z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
22.10.2020 r. Warszawa ulica Szucha 12 - protest przed Trybunalem Konstytucyjnym po orzeczeniu TK ws. aborcji w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu
22.10.2020 r. Warszawa ulica Szucha 12 - protest przed Trybunalem Konstytucyjnym po orzeczeniu TK ws. aborcji w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu Szymon Starnawski /Polska Press
Po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał dopuszczalność aborcji w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu za niezgodną z konstytucją, przez Polskę przetacza się fala protestów. Próbowaliśmy się skontaktować z prof. prawa Jakubem Steliną, sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2019 r., który wcześniej był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor nie odbierał telefonu. Wysłaliśmy prośbę o komentarz do ostatniej decyzji TK w sprawie jednego z zapisów, dotyczących aborcji. Otrzymaliśmy odpowiedź.

Profesorowi Jakubowi Stelinie zadaliśmy dwa pytania:

  • Czy zdaniem Pana prof. prawo może zobowiązywać ludzi do heroizmu, tak jak w tym przypadku?
  • Czy spodziewał się Pan tak masowych protestów po tej decyzji Trybunału Konstytucyjnego?

Oto odpowiedź, jaka otrzymaliśmy od prof. Steliny:

"Nie mogę wypowiadać się w sprawach publicznych, w tym także (a może tym bardziej) związanych z orzecznictwem TK.
Proszę tylko zauważyć, że nikt (poza osobami uczestniczącymi w naradzie) nie wie, jaki był wynik głosowania. Każdy sędzia ma 3 opcje – „za”, „przeciw” lub „przeciw ze zdaniem odrębnym”.

Kim jest prof. Jakub Stelina?

Jakub Stelina (ur. 1 kwietnia 1969 w Ostródzie) – profesor nauk prawnych, specjalista prawa pracy, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2012–2018, od 2019 sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

W 1993 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 1999 uzyskał na tym Wydziale stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy pt. „Związkowa zdolność układowa”, napisanej pod kierunkiem dr hab. Lecha Kaczyńskiego. W 2006 otrzymał na WPiA UG stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w oparciu o dorobek naukowy oraz rozprawę pt. „Charakter prawny stosunku pracy z mianowania”. W 2018 prezydent RP Andrzej Duda nadał mu tytuł naukowy profesora nauk prawnych.

W 2007 został profesorem nadzwyczajnym UG. W latach 2005–2012 był prodziekanem WPiA UG. W 2012 objął stanowisko dziekana tegoż Wydziału.

W lipcu 2017 odmówił podpisania stanowiska dziekanów wydziałów prawa wyrażającego sprzeciw wobec wprowadzanych przez partię Prawo i Sprawiedliwość zmian w systemie sądownictwa.

26 listopada 2018, w związku z podjęciem przez Radę Wydziału uchwały autorstwa Radosława Giętkowskiego, wyrażającej sprzeciw wobec „działań zagrażających standardom demokratycznego państwa prawnego”, podał się do dymisji.
21 listopada 2019 został wybrany przez Sejm głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Demonstracja pod Sądem Okręgowym w Gdańsku „Społeczeństwo Broni wolnych Sądów”, 25.10.2020 r.

Manifestacje w Trójmieście, 25.10.2020 r. W Gdańsku protestu...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki