Rowerem po woj. pomorskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. pomorskim, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz w trasę, upewnij się, jaka będzie pogoda.
🚲 Trasa rowerowa: Męcikał - Czersk przez Rezerwat Dolina Rzeki Brdy
- Początek trasy: Brusy
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 76,58 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 46 min.
- Przewyższenia: 51 m
- Suma podjazdów: 449 m
- Suma zjazdów: 429 m
Max_c74 poleca tę trasę rowerzystom
Wycieczka rowerowa z miejscowości Męcikał do Czerska przez przepiękne tereny Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze sporo ciekawych miejsc z widokami na rzekę Brdę z malowniczymi urwiskami i osuwiskami. Warto również nacieszyć się pięknym drzewostanem, storodrzew najczęściej spotykany w okolicy doliny rzeki to grab, dęb i lipa. Polecam również kąpiel w jeziorach, których nie brakuje po drodze. Ja wykąpałem się w Jeziorze Bieliniec mając całe jezioro dla siebie. Dostęp do wody jest trochę utrudniony przez urwisko, ale to ma to swoje zalety.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Rezerwat Przyrody Kępa Redłowska
- Początek trasy: Gdynia
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 21,58 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 25 min.
- Przewyższenia: 147 m
- Suma podjazdów: 440 m
- Suma zjazdów: 439 m
Trasę dla rowerzystów poleca Tabrzo
Krótka trasa po pracy na jedno z ulubionych miejsc spacerów gdynian - Cypel Redłowski znajdujący się w Rezerwacie Przyrody o tej samej nazwie.
Możliwości dojazdu jest kilka: ja wybrałem wjazd od strony szpitala w Redłowie, ale najłatwiej jest chyba wjechać od strony plaży w Orłowie jadąc obok budynku Szkoły Plastycznej a potem odbić w prawo na ścieżkę ogrodzoną z obu stron solidnym drewnianym płotem, który widać zresztą na kilku zdjęciach z trasy.
Przebywając w Trójmieście Rezerwat ten należy koniecznie odwiedzić nie tylko ze względu na widoki z korony klifu, ale również na bardzo urozmaiconą, ciekawą rzeźbę terenu porośniętą bujną roślinnością oraz licznymi ścieżkami spacerowymi i rowerowymi.
Pamiętam czasy, kiedy teren samej korony Cypla Redłowskiego był niedostępny dla turystów i ogrodzony siatką na dość dużym obszarze.
Teraz nie ma żadnych płotów i zakazów ... i to wcale nie jest takie dobre, bo z jednej strony duży ruch turystyczny przyspiesza z pewnością degradację cypla, a poza tym ludzie wchodzą dosłownie wszędzie ... jeszcze trochę i znajdzie się ekstremalny wariat, który będzie chciał np. skoczyć na rowerze z klifu ...
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Śladami Mennonitów
- Początek trasy: Gdynia
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 121,48 km
- Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 35 min.
- Przewyższenia: 134 m
- Suma podjazdów: 538 m
- Suma zjazdów: 405 m
Rowerzystom trasę poleca Max_c74
Krótka i dość bogata w ciekawe miejsca wycieczka prowadziła po płaskich terenach Żuław.
Na początku jechaliśmy wzdłuż Motławy, odwiedzając kolejno miejscowości: Wiślina (dzwonnica pomennonicka), Lędowo (szkoła), Wróblewo (kościół), Grabiny-Zameczek (młyn i dworek krzyżacki). W Krzywym Kole zmieniliśmy kierunek i jechaliśmy wzdłuż Wisły, byliśmy w miejscowościach: Steblewo (ruina kościoła), Giemlice (kościół), Leszkowy (kościół), Kiezmark (kościół), Przegalina (śluza).
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Wokół Wyspy Sobieszewskiej
- Początek trasy: Gdańsk
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 27,51 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 43 min.
- Przewyższenia: 22 037 m
- Suma podjazdów: 36 482 m
- Suma zjazdów: 36 489 m
PomorskieTrasyRowerowe poleca tę trasę rowerzystom
Dominująca nawierzchnia:
asfalt, drogi gruntowe
Czas potrzebny na pokonanie trasy:
2-3 godziny
Krótka i urozmaicona propozycja wycieczki wokół Wyspy Sobieszewskiej, która powstała po utworzeniu się dwóch ujściowych ramion rzeki Wisły, naturalnej Wisły Śmiałej w okolicach Górek Wschodnich po powodzi z 1846 r. oraz Przekopu Wisły, sztucznie wykonanego pod koniec XIX w.
Jest to niezwykle bogata w walory przyrodnicze i kulturowe trasa, podczas pokonywania której obejrzeć możemy sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Sobieszewie, zabytkową śluzę w Przegalinie oraz modrzewiowy dworek o interesującej historii w Orlu. Wyspa Sobie- szewska to raj dla ornitologów,, którzy w rezerwatach „Mewia Łacha” i „Ptasi Raj” prowadzą obserwacje ptaków i zwierząt. To jeden z najcenniejszych obszarów występowania ptactwa w naszym regionie. Na plażach wyspy, szczególnie w okolicach ujścia Przekopu Wisły, dość często zobaczyć można foki szare.
Trasa rozpoczyna się i kończy przy moście pontonowym i pętli autobusowej w Sobie- szewie (autobusy 186 i 112). Możliwość zaparkowania samochodu na parkingu przy kościele. Większość trasy (24 km) prowadzi oznakowanym niebieskim szlakiem rowerowym im. Wincentego Pola.
Trasa pochodzi z wydawnictwa "Rowerowe Inspiracje" wydanego przez UMWP
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Przez bulwary na Pachołek i Górę Kościuszki
- Początek trasy: Gdynia
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 33,59 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 16 min.
- Przewyższenia: 176 m
- Suma podjazdów: 1 076 m
- Suma zjazdów: 1 084 m
Tabrzo poleca tę trasę
Zahaczając o molo w Orłowie i Sopocie, szlifując nadbrzeżne bulwary dotarłem do lasu ulubionym podjazdem na Pachołek i Górę Kościuszki. Powrót raczej standardowy Drogą Nadleśniczych. Super pogoda, podobna do wczorajszej chociaż cieplej aż o około 1 stopień! ;)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Bursztynowa wycieczka
- Początek trasy: Gdynia
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 94,83 km
- Czas trwania wyprawy: 9 godz. i 32 min.
- Przewyższenia: 165 m
- Suma podjazdów: 757 m
- Suma zjazdów: 744 m
Max_c74 poleca tę trasę rowerzystom
Wycieczka rowerowa bursztynowym szlakiem. Trasa jest łatwa do pokonania. Bursztynowy szlak przebiega na terenie gmin Kolbudy i Pruszcz Gdański oraz w samym Pruszczu Gdańskim. Po drodze kilka ciekawych miejsc i sporo ładnych widoków. Polecam tą wycieczkę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
kup teraz

Romet, Rower górski, Jolene 6.0 15 S, 26", 2021, Różowy, Unisex
Romet, Rower górski, Jolene 6.0 15 S, 26", 2021, R…
kup teraz

Romet, Rower górski, Rambler R9.1 29", 2022, Niebieski, Unisex
Romet, Rower górski, Rambler R9.1 29", 2022, Nieb…
kup teraz

Romet, Rower górski, Rambler R9.1 29", 2022, Niebieski, Unisex
Romet, Rower górski, Rambler R9.1 29", 2022, Nieb…
🚲 Trasa rowerowa: Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming
- Początek trasy: Brusy
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 50,46 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 58 min.
- Przewyższenia: 39 m
- Suma podjazdów: 465 m
- Suma zjazdów: 477 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca GR3miasto
Projekt Literackiego Szlaku Turystycznego im. Anny Łajming został zainicjowany przez Zbigniewa Gierszewskiego, nauczyciela Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach, któremu twórczość pisarki była bliska. Anna Łajminig związana była z ziemią zaborską, dlatego też wyznakowany szlak przemierza najatrakcyjniejsze zakamarki obszarów Zaborskiego Parku Krajobrazowego odkrywając przed turystą jego przepiękną przyrodę. Tereny te wielokrotnie mieliśmy okazję odkrywać: rowerem, pieszo, a także z perspektywy kajaka.
Przebieg szlaku i jego sens:
Według znalezionej w Internecie mapy, Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming rozpoczyna się w Brusach, a kończy we wsi Kaszuba. Niestety nie udało nam się znaleźć ani faktycznej tablicy początkowej, ani też końcowej, a lokalni mieszkańcy w ogóle nie mieli pojęcia o istnieniu takiego szlaku. Na dobrą sprawę, szkoda też, że trasa nie zatacza pętli umożliwiając turyście powrót w to samo miejsce, skąd wcześniej rozpoczął wycieczkę. Najwidoczniej planiści nie mieli za bardzo pomysłu, jak pominąć ruchliwe drogi, by wrócić z powrotem do Brus. Ale od czego w końcu jest dokładna mapa z podziałką 1:50 tys.? Chcąc bezpiecznie wrócić do celu, wycieczkę zaplanowaliśmy tak, że do samego końca wiodła ona drogami gruntowymi i leśnymi duktami, z dala od jakichkolwiek szos.
Oznakowanie szlaku, a przykra rzeczywistość:
Jak się okazuje, już od samego początku trasy, oznakowanie szlaku pozostawia wiele do życzenia. Tablice stoją tylko na głównych skrzyżowaniach w mijanych wsiach, jednak po drodze w wielu miejscach mamy zagwozdkę którędy jechać. Gdyby nie wcześniej wgrany ślad gps w urządzenie nawigujące, nie dotarlibyśmy do celu. Oznakowań szlaku brakuje na nie tylko na rozjazdach dróg gruntowych ale także na całej jego ciągłości, szczególnie na leśnych duktach. Resztki żółto-czarnych oznakowań można spotkać przed wsią Kaszuba, jednak nie są one umieszczone na drzewach frontalnie, jak w przypadku prawidłowego znakowania szlaków pieszych bądź rowerowych. Umieszczenie oznakowania z boku drzewa powoduje, że jest on zupełnie niewidoczny dla poruszającego się po trasie turysty.
Izba Pamięci Anny Łajming „zamknięta jest na cztery spusty”
Niestety pomimo szczerych chęci, nie udaje nam się również odwiedzić sedna szlaku. Izba Pamięci Anny Łajming, znajdująca się w Przymuszewie zamknięta jest na cztery spusty. Telefonu do placówki też nikt nie odbiera, co sprawia rozgoryczenie w przygotowaniach do pokonania tego szlaku. Zastanawiamy się po co więc i dla kogo został stworzony ten szlak. Czyżby dla samej idei?
Trudność w pokonaniu szlaku:
Wycieczka Literackim Szlakiem Turystycznym im. Anny Łajming adresowana jest do osób gustujących w turystyce rowerowej na średnim poziomie. Przejazd szlakiem dedykowany jest głównie dla użytkowników rowerów górskich. Na trasie oprócz odcinków asfaltowych i utwardzonych dróg gruntowych mamy do czynienia z leśnymi duktami. Miejscami występuje także grząski piach, a to z pewnością znacznie utrudnia w jeździe rowerem turystycznym, nie mówiąc już o wyprawie z sakwami, czy przyczepką rowerową do przewozu dzieci.
Miejscowości i Najbardziej atrakcyjne miejsca :
- Brusy: zabytkowy, drewniany dom, naprzeciwko dworca kolejowego ,
- Brusy: wzniesiony w latach 1876-1879 monumentalny kościół pw. Wszystkich Świętych,
- Leśno: drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowany w latach 1634-1686.
- Wysoka Zaborska: pochodząca z 1900 r. drewniana zabudowa wsi (11 gospodarstw)
- Przymuszewo: Szkoła Filialna z 1904 r., a w niej Izba Pamięci Anny Łajming,
- Sominy: drewniany, zabytkowy kościół filialny pw. MB Królowej Polski Zbudowany z 1756 r.
- Sominy: drewniane, zabytkowe domy i zagroda gburska z XVIII i XIX w.
- Kruszyn: zabytkowe domy, pomnik pamięci koła łowieckiego
- Parzyn: lipa - pomnik przyrody przy leśniczówce nad Zbrzycą,
- Kaszuba: murowany dworek rodziny Kossak-Główczewskich, wybudowany w 1912 roku
- Kaszuba: drewniany młyn wodny nad rzeką Zbrzycą.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Trasa Skandii Gdańsk 2016 w przeciwną stronę
- Początek trasy: Gdynia
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 49,85 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 26 min.
- Przewyższenia: 104 m
- Suma podjazdów: 1 780 m
- Suma zjazdów: 1 789 m
Trasę dla rowerzystów poleca Tabrzo
Tym razem po trasie tegorocznej Skandii w Gdańsku ale w kierunku odwrotnym do wyścigu. Chwilami wydaje się, że przez to trasa jest łatwiejsza, ale podjazdy dają w kość podobnie jak na wyścigu.
Obecnie trasa zrobiła się trochę trudniejsza od majowej bo popadało i miejscami jest miękko. Poza tym po ulewach leży trochę drzew w poprzek ścieżek.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Jeziora i mokradła w okolicach Trójmiasta
- Początek trasy: Wejherowo
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 51,74 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 35 min.
- Przewyższenia: 182 m
- Suma podjazdów: 683 m
- Suma zjazdów: 693 m
Trasę dla rowerzystów poleca GR3miasto
Trójmiejski Park Krajobrazowy, to nie tylko obszar okalający naszą aglomerację. Jego granice sięgają znacznie dalej. Skrywa się w nim wiele ciekawostek przyrodniczych, jak chociażby rejon tzw. Bieszkowickich Moczarów. Nietrudno domyślić się, że teren ten obejmuje przede wszystkim rejony bagienne. Ułożona przez nas trasa pozwala zapoznać się nie tylko z malowniczymi torfowiskami, ale również małymi jeziorami, które skrywają się wśród tutejszych lasów.
W okolicach Trójmiasta mamy wiele interesujących jezior i jeziorek. Jedne, z uwagi na występowanie wokół nich rzadkich gatunków roślin i zwierząt, objęte są ścisłą ochroną, inne udostępnione pod wypoczynek i turystykę. W poprzednich edycjach naszego cyklu wycieczek nad wodę w okolicach naszej aglomeracji opisywaliśmy wiele różnych jezior m.in. Otomińskie, Tuchomskie, Marchowo, Kamień i wiele innych. Jedne, z uwagi na łatwość dojazdu i pobliską gastronomię, latem oblegane są przez tłumy, inne bardziej kameralne, które cieszą się spokojem.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Pętla wzdłuż Raduni. Szlak Bursztynowy
- Początek trasy: Pruszcz Gdański
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 46,13 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 178 m
- Suma podjazdów: 1 541 m
- Suma zjazdów: 1 536 m
Trasę dla rowerzystów poleca Wandrzejuk
Dzisiejsza wyprawa zaczęła się niecodziennie, bo z przedmieść Gdańska na wysokości Kowal. Wyruszyliśmy w stronę jeziora Otomińskiego od strony ul. Jabłoniowej, gdzie po sprawnym pokonaniu leśnych podjazdów stanęliśmy pod drogowskazem na skrzyżowaniu szlaków. Jako że w planach była wycieczka w kierunkach południowych, wybraliśmy szlak czarny "Wzgórz Szymbarskich". Ruszyliśmy zatem przez las, by osiągnąć spektakularny zjazd do doliny rzeki Raduni. Mimo że było w miarę sucho, trzeba uważać na kamienie i "rowy" wyżłobione przez spływającą wodę. Malownicza przeprawa przez rzekę jak zwykle kończyła się małym bagnem i konieczne było przeniesienie rowerów nad rozlewiskiem. Kontynuujemy jazdę w stronę Łapina, początkowo wzdłuż torów, potem asfaltową drogą. W pewnym momencie porzucamy czarny szlak i asfaltem zjeżdżamy do Kolbud, przy okazji zwiedzając zabytkowy jaz na rzece. W Kolbudach wkraczamy na szlak żółty - "Bursztynowy" który poprowadzony jest równolegle do koryta Raduni. W lesie chwila przerwy na uzupełnienie płynów. I tu ciekawostka - na pobliskiej sośnie siedziała wielka sowa, która niestety odleciała gdy chciałem zrobić zdjęcie :) robi wrażenie takie spotkanie. Ruszamy zatem w kierunku Pręgowa, przekraczając wodę stalowym mostem.
Wyjeżdżamy z lasu, mijamy Pręgowo, osiągamy Bielkówek i ruszamy nasypem kolejowym w stronę Straszyna. Mijamy piękne elektrownie wodne z początku XX wieku, które cały czas produkują prąd. W dolnym biegu Raduni jest ich aż 9. Warto zatrzymać się na chwilę by obejrzeć te jedyne w swoim rodzaju zabytki hydrotechniki. Mijamy Straszyn i przed nami ostatni dziki etap wycieczki - za obwodnicą jedziemy gruntową drogą, a następnie polami wzdłuż zakoli Raduni. Wszędzie krzaki, zarośla - jest klimat :) W końcu wyjeżdżamy w Pruszczu, przy Faktorii. Może kiedyś uda się zwiedzić tą osadę, wydaje się być niezłą atrakcją. Do domu wracamy wałem przy kanale Raduni, niestety pod zimny, północny wiatr.
Jest to jedna z moich ulubionych tras osiągalnych bezpośrednio spod domu. Polecam szczególnie!
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Przygotowanie do wycieczki rowerowej
Najważniejszy jest stan techniczny Twojego roweru. Jeśli wybierasz się na swoją pierwszą wyprawę w sezonie, koniecznie zrób przegląd swojego jednośladu. Co warto zrobić przed rozpoczęciem sezonu? W skład przeglądu wchodzi szereg czynności do wykonania. Są to między innymi:
- sprawdzenie napędu, przerzutek, linek oraz hamulców
- dopompowanie kół
- wyczyszczenie ważnych elementów
W skład przeglądu wchodzą również inne czynności. Rower powinno się serwisować przynajmniej raz w roku, by mieć pewność, że jest odpowiednio sprawny i by móc cieszyć się nim dłużej. Podczas jazdy mocno eksploatujemy sprzęt, dlatego tak istotne jest, by o niego dbać.
Można samodzielnie serwisować swój rower, chociaż do tego wymagana jest odpowiednia wiedza. W Internecie nie brakuje poradników na ten temat. Jeśli jednak wolisz, by Twoim jednośladem zajęli się specjaliści możesz oddać sprzęt do serwisu rowerowego.
Taki przegląd najlepiej jest wykonywać przed rozpoczęciem sezonu. Po sezonie też warto o niego odpowiednio zadbać. Pamiętaj, że im bardziej skrupulatnie będziesz dbać o sprzęt, tym dłużej Ci on posłuży.
Jeśli Twój sprzęt jest gotowy do użytku, pozostaje Ci zaplanować trasę i ruszać w drogę!
Co zabrać na wycieczkę rowerową?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek