Trójkondygnacyjny schron już niebawem ma przejść pierwsze prace renowacyjne. Obiekt nie jest używany od lat 80., może pomieścić nawet 2 tysiące osób - zbudowany został podczas niemieckiej okupacji w latach 40. Podczas nalotów chronił mieszkańców Oksywia, po wojnie korzystała z niego Marynarka Wojenna. Teraz ma otrzymać drugie życie, gdyńskie muzeum przygotowuje się do przeprowadzenia prac renowacyjnych, jednak najpierw musi się tam zacząć ekspertyza techniczna obiektu.
– Chcemy reanimować to miejsce, tchnąć w nie życie i wkomponować w tkankę historyczną miasta – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - Schron przez wiele lat był nieużywany, niszczał, dlatego wymaga prac renowacyjnych. Zanim jednak do nich przystąpimy, musimy dokładnie zbadać stan techniczny obiektu, zebrać odpowiednią dokumentację, żeby opracować koncepcję. Docelowo chcemy, aby powstało tam stanowisko historyczne, gdzie opowiemy o Gdyni lat okupacji. Myślimy też o instalacjach artystycznych i współpracy z organizacjami eksploracyjnymi i innymi instytucjami kulturalnymi. Schron będzie również jednym z obiektów na szlaku spacerów historycznych organizowanych przez muzeum. Część pomieszczeń przeznaczymy także na cele magazynowe.
Na działce, na której znajduje się schron, firma deweloperska ATAL S.A. buduje nowe osiedle z sześcioma budynkami. Prace projektowe od początku zakładały zachowanie historycznego obiektu. Inwestor szukał instytucji lub osób, które mogłyby zająć się tym miejscem, odrestaurować je i odpowiednio zagospodarować. Ostatecznie firma przekazała schron Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
– Od początku projektowania inwestycji mieszkaniowej ATAL Bosmańska mieliśmy na uwadze militarną historię tego obszaru. Zdawaliśmy sobie sprawę, że zabytkowy schron będzie niejako centralnym punktem osiedla. To wyjątkowy obiekt i zasługuje na wyjątkowe wykorzystanie jego potencjału. Dlatego zależało nam, aby przekazać go instytucji, która zadba o właściwe utrzymanie i zagospodarowanie tej historycznej przestrzeni. Finalnie zdecydowaliśmy się przekazać schron jako darowiznę dla Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, dzięki czemu ten wyjątkowy obiekt militarny stanie się atrakcją miasta oraz miejscem otwartym dla mieszkańców osiedla i ich gości, ale także gdynian i turystów – mówi Zbigniew Juroszek, prezes firmy ATAL S.A.
Przypomnijmy, że już pod koniec maja zeszłego roku, schron został wystawiony na sprzedaż za symboliczną złotówkę. Już wtedy przedstawiciele dewelopera zapowiadali, że miejsce utrzyma swój historyczny charakter.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Zamach terrorystyczny w Ankarze. W odwecie Turcja bombarduje kurdyjskich rebeliantów
- Zaprezentowano odzyskane XVIII-wieczne akwarele utracone podczas II wojny światowej
- Meghan Markle będzie kandydować do Senatu USA? W amerykańskiej prasie aż huczy
- Marsz Miliona Serc: przedwyborcza zadyszka ogólnopolska