Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Scena włoska czy elżbietańska? Która spodoba się bardziej widzom Teatru Szekspirowskiego [ZDJĘCIA]

Jarosław Zalesiński
Scena elżbietańska w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Scena elżbietańska w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Przemek Świderski
W piątek w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zaprezentowano inny układ sceny i widowni tak zwaną scenę elżbietańską.

- Uczymy się tego teatru - mówi profesor Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Budynek teatru, zaprojektowany przez prof. Renato Rizziego, włoskiego architekta, budzi kontrowersje swoją ciemną fasadą. Jedni się nią zachwycają, drudzy - wprost przeciwnie. Kiedy teatr z pompą otworzył we wrześniu minionego roku swoje podwoje, rozpoczęła się kolejna dyskusja na temat architektury teatru, tym razem - wokół różnych mankamentów sceny i widowni. Okazało się bowiem, że publiczność, która na granych w teatrze spektaklach zajmowała miejsca na galeriach, biegnących dookoła bocznych ścian, miała problemy, by dobrze widzieć i słyszeć aktorów.

Otwarcie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku [ZDJĘCIA, WIDEO]

W piątek teatr zaprosił na prezentację innego układu sceny i widowni - tak zwaną scenę elżbietańską. Zmiana polega na tym, że aktorzy grają na specjalnym podeście, wysuwanym z podłogi. Publiczność może oglądać przedstawienia, stojąc przed owym podestem. Druga grupa widzów nadal będzie zajmować miejsca na galeriach, ale scena będzie się już znajdowała na wprost nich, a nie pod skosem (co powodowało, że spektakle trzeba było śledzić z trudnym do wytrzymania przez dwie godziny skrętem głowy). Co prawda przeszkodą nadal będą barierki, dosztukowane na życzenie Straży Pożarnej, ale na to rady już nie ma. Teatr, nauczony jednak doświadczeniem pierwszych przedstawień, na galerie sprzedawać będzie tylko część miejsc, bez żadnej numeracji. Zasiąść będzie więc można tam, gdzie widzi się i słyszy stosunkowo najlepiej. "Najlepiej" niekoniecznie znaczy "komfortowo", ale teatr zaproponuje na galerie bilety w cenie 30 (normalne) i 15 (ulgowe) zł, do kupienia 45 minut przed spektaklem. Coś za coś zatem. Być może na galeriach powstaną też za jakiś czas oparcia, na których brak narzekała publiczność nieoswojona z prostymi ławami i poduchami. Projekt siedzisk już powstał, nie wiadomo jednak, czy pomysł tych dodatków zostanie zaakceptowany przez strażaków.

Już wkrótce na gościnnych występach w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim przed publicznością wystąpi Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza z Zakopanego. To drugi, po Teatrze Narodowym, zespół teatralny, którzy przyjął zaproszenie do Gdańska. Zakopiańczycy pokażą cztery przedstawienia.Na przełomie stycznia i lutego czeka nas dużej miary wydarzenie teatralne - przedstawienia Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.
Obejrzymy je na scenie elżbietańskiej? Nie, tej włoskiej, czyli bardziej kłopotliwej dla publiczności, ale z różnymi wariantami, np. w przypadku Teatru Witkacego z podestem, wbiegającym w widownię. Bilety na większość miejsc na spektakle zakopiańczyków zostały już sprzedane, co świadczy o tym, że trójmiejscy miłośnicy teatru przekonali się do nowej gdańskiej sceny (na spektakle Teatru Narodowego przed kasami ustawiały się długaśne kolejki). Wszystkie techniczne możliwości sceny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego będziemy mogli ocenić latem, kiedy teatr wystawi własną szekspirowską produkcję. Elżbietańska scena, możliwość oglądania aktorów na wyciągnięcie ręki, spektaklem pod gołym niebem, przy otwartym dachu - będzie jak za Szekspira.

Przedstawienia Teatru Witkacego

23 stycznia (piątek) godzina 19 Felix Lope de Vega y Carpio: Na niby - Naprawdę
24 stycznia (sobota) godzina 19 Par Lagerkvist: Barabasz
24 stycznia godzina 00.00 Stanisław Ignacy Witkiewicz i Rainer Maria Rilke: Witkacy - Appendix
25 stycznia godz. 19.00 według Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza: Na przełęczy

Spektakle Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
29 stycznia (czwartek)godz. 19.00 Historia brzydoty
31 stycznia 9sobota) godz. 19.00 Szatnia
1 lutego (niedziela) godz. 19.00 Mikrokosmos

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki