Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid znalazł bakterie w lodach! Połowa pobranych na Pomorzu próbek nie spełniła norm sanitarnych. Gdzie stwierdzono ich najwięcej?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Pixabay
W lodach sprzedawanych na Pomorzu sanepid wykrył bakterie. Ich liczba przekraczała dopuszczalne normy. Znajdowały się one w połowie próbek, pobranych do badań mikrobiologicznych. Najwięcej feralnych próbek wykryto w powiecie lęborskim, bytowskim, człuchowskim, ale też w Gdańsku oraz powiecie słupskim, nowodworskim, kwidzyńskim i starogardzkim.

Lody na Pomorzu - 2022

Sanepid badał lody na Pomorzu od 1 maja 2022 r. i pobrał w sumie 120 próbek do badań mikrobiologicznych - 60 zostało zdyskwalifikowanych w związku z przekroczeniem liczby Enterobacteriaceae. Próbki, które nie spełniły norm, zostały pobrane w powiatach: lęborskim (15 próbek); bytowskim i człuchowskim po 10 próbek; mieście Gdańsk, powiecie słupskim, nowodworskim, kwidzyńskim, starogardzkim - po 5 próbek.

- Badania mikrobiologiczne lodów z automatu przeprowadzane są na obecność bakterii Salmonella spp, liczbę Listeria monocytogenes, liczbę Enterobacteriaceae. Z jednego automatu do badań mikrobiologicznych pobiera się 5 próbek w celu oceny partii. Obecność Salmonelli, przekroczona liczba Listerii monocytogenes lub Enterobacteriacae może wywołać zakażenie pokarmowe. Szczególnie wrażliwymi grupami społeczeństwa na zakażenia pokarmowe są dzieci i ludzie starsi – informuje Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Anna Obuchowska tłumaczy również, że przedsiębiorcy, u których pobrano próbki lodów nie spełniające kryteriów mikrobiologicznych, ponoszą opłaty za kontrole i za przeprowadzone badania. Za nieprzestrzeganie dobrych praktyk higienicznych i produkcyjnych w przygotowywaniu i sprzedaży lodów z automatu nakładane są mandaty karne, wydawane są decyzje lub zalecenia dotyczące poprawy warunków produkcji i powtórne badanie lodów. Możliwe jest również wydanie decyzji unieruchamiającej automat do lodów.

Salmonella w lodach?

Enterobacteriaceae występują naturalnie w jelicie grubym człowieka i nie są wówczas bakteriami chorobotwórczymi. Ale w przypadku spożycia produktu, w którym się znajdują, mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe (m.in. ból brzucha, wymioty, biegunkę, gorączkę). Mogą być szczególnie groźne dla osób z obniżoną odpornością.

W ubiegłym roku sanepid też stwierdził podobne nieprawidłowości. Na Pomorzu skontrolowano 101 automatów, przeprowadzając 117 kontroli i rekontroli, w tym 2 kontrole interwencyjne. Pobrano w sumie 140 próbek, z czego 70 uległo dyskwalifikacji w związku z przekroczeniem liczby Enterobacteriaceae. Wówczas najwięcej próbek z przekroczoną liczbą baterii stwierdzono w powiecie nowodworskim (15 próbek), natomiast w powiatach miejskich Gdańsk, Gdynia, Sopot, powiecie kartuskim i puckim po 10 i próbek 5 w lęborskim.

Obecność bakterii w lodach lub przekroczenie ich dopuszczalnej liczby świadczy m.in. o niewłaściwie przeprowadzonej dezynfekcji, niewystarczającym umyciu m.in. urządzeń do przygotowania lodów, ale też braku kontroli wewnętrznej w punkcie sprzedaży.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Domowe lody mogą być zdrowe i pyszne! Jak je przyrządzić? To prostsze niż myślisz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki