Sanepid uspokaja. Woda na kąpieliskach bez podwyższonych norm Escherichia coli oraz Enterokoków

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zaktualizowano 
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apelował o unikanie kontaktu z wodą na niektórych kąpieliskach Zatoki Gdańskiej. W wodzie wykryto nadmierną ilość bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków.

Aktualizacja z 24.09.2019

Obecnie wszystkie kąpieliska spełniają wymagania sanitarne pod względem obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków. Sanepid będzie jednak dalej monitorował sytuację.

- Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że analiza próbek wody pobranych w dniu 19.09.2019 r. z następujących kąpielisk:Gdańsk – Świbno,Gdańsk – Sobieszewo,Gdańsk – Stogi,Mikoszewo, Jantar wykazała, że jej jakość w badanym zakresie tj. obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. poz. 255) - brzmi komunikat Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

W związku z awarią warszawskiego Zakładu Oczyszczalni Ścieków "Czajka" i zrzutem ścieków do Wisły, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gdańsku regularnie bada wodę na pięciu kąpieliskach w okolicach ujścia rzeki. Ostatnia analiza próbek wody wskazuje na przekroczone normy obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków na kąpieliskach w Mikoszewie, Jantarze i gdańskich Stogach.

Poniżej szczegółowy dane:

  • Gdańsk – Stogi:
  • - Escherichia coli – 1531NPL/100 ml. wody
  • - Enterokoki – 640 jtk/100 ml. wody
  • Mikoszewo:
  • - Escherichia coli – 1391NPL/100 ml. wody
  • - Enterokoki – 610 jtk/100 ml. wody
  • Jantar:
  • - Escherichia coli – 2873 NPL/100 ml. wody
  • - Enterokoki – 940 jtk/100 ml. wody

Czytaj także

- Zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. poz. 255)., dopuszczalna liczba bakterii Escherichia coli wynosi ≤ 1000NPL/100 ml wody, natomiast liczba Enterokoków ≤ 400 jtk/100 ml wody.Na pogorszenie jakości wody w ww. zakresie mogły także mieć wpływ złe warunki atmosferyczne - informuje WSSE w Gdańsku.

"Udało się usunąć 90 procent bakterii”. R. Trzaskowski o procesie ozonowania wody w Wiśle:

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kolejna awaria w oczyszczalni "Czajka". Prokuratura wszczęła śledztwo.Trzaskowski bedziesz siedzial !

R
Rumcajs

Taki jest efekt jak kierowanie metropolią oddaje się w łapy ćwoka z zaburzeniem percepcji !

Z
Zoja

Proponuję by Trzaskowski wypił szklaneczkę za nasze zdrowie ! ...jego zdaniem woda dociera do Gdańska zupełnie czysta i nie zagraża nikomu ! ;)

Dodaj ogłoszenie