Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid sprawdza jakość wody na Pomorzu w związku z awarią oczyszczalni ścieków Czajka. Są pierwsze rezultaty badań

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Wynik badań wody po awarii oczyszczalni ścieków Czajka.
Wynik badań wody po awarii oczyszczalni ścieków Czajka. Wody Polskie
Rezultaty pierwszych przeprowadzonych przez Sanepid badań wody, w związku z awarią w warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka nie wykazują przekroczenia norm sanitarnych.

Próbki do badań są pobierane codziennie, w dwóch miejscach na Zatoce Gdańskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie ujścia Wisły do morza - w Mikoszewie i Świbnie. Analiza zajmuje 48 godzin.

Komunikaty wojewódzkiego Sanepidu z 6 i 7 września (dotyczą wyników próbek z 4 i 5 września) wskazują, że woda w Zatoce Gdańskiej spełnia wymogi sanitarne (badania prowadzono pod kątem obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków).

Zaznaczmy, badania wody pod kątem fizykochemicznym prowadzi również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (próbki wody są pobierane w czterech miejscach na Wiśle). We wtorek 8 września powinny być znane wyniki pierwszych badań przeprowadzonych w ub. tygodniu. Sytuację na Wiśle obserwują również pracownicy Wód Polskich.

- Badamy bardzo szeroki zakres parametrów fizykochemicznych (m.in. zawartość tlenu, temperaturę, zawiesinę, pH, zawartość biogenów- azotu, fosforu w różnej postaci). Badania są czasochłonne - tłumaczyła "Dziennikowi Bałtyckiemu" Beata Cieślik, rzecznik WIOŚ w Gdańsku.

Zaznaczmy, pod koniec ubiegłego tygodnia fala nieczystości wydostająca się do Wisły po awarii warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka, dotarła na Pomorze i wlała się do Zatoki Gdańskiej.

Fala ścieków wpłynęła do Zatoki Gdańskiej. Próbki wody badają WIOŚ i Sanepid. Jest reakcja rządu Szwecji
- Woda w Wiśle jest non stop badana. Wyniki badań jasno pokazują, że 2,5 km od miejsca zrzutu ścieków jakość wody w Wiśle nie odbiega od stanu sprzed awarii. To zasługa mechanicznego oczyszczania i ozonowania, uruchomionego od pierwszych godzin awarii. W komentarzu znajdziecie link do raportów z codziennych badań - napisał w sobotę 5 września w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Chciałbym przypomnieć, że jeszcze w 2005 r. do Wisły codziennie było zrzucanych 340 tysięcy metrów sześciennych ścieków – znacznie więcej niż dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki