Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samowole budowlane w powiecie kościerskim. Właściciele 72 budynków musieli je rozebrać, bo stały nielegalnie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Samowole budowlane to problem dla urzędników. Niektóre budynki liczą kilka inne kilkadziesiąt lat.
Samowole budowlane to problem dla urzędników. Niektóre budynki liczą kilka inne kilkadziesiąt lat. 123RF
Samowole budowlane to najczęściej problem atrakcyjnych terenów, zwłaszcza przy jeziorach. Niektóre obiekty liczą kilka inne kilkadziesiąt lat. W powiecie kościerskim w minionym roku z powierzchni zniknęły 72 budynki, które stały nielegalnie.

Samowole budowlane w powiecie kościerskim

Samowole budowlane to wciąż problem nie tylko dla mieszkańców, ale i urzędników. W powiecie kościerskim nie brakuje miejsc, gdzie domki letniskowe rosną jak grzyby po deszczu i niekoniecznie zgodnie z prawem. Niektórzy starają się o ich legalizację, inni liczą, że nikt nie zauważy braku urzędowej zgody.
Kiedy inspektorzy ruszają w teren nie ma znaczenia, czy nielegalny budynek liczy 5 czy 50 lat. Szokujące jest to, że w niektórych miejscach powstają całe osiedla wybudowane na dziko, a wiele domków znajduje się w strefie przybrzegowej, mniej niż 100 metrów od jeziora.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w 2022 roku wydał 34 nakazy rozbiórki obiektów budowlanych, które do 1 stycznia nie zostały uchylone. Co więcej, do skutku doszły 72 rozbiórki.

- Zalegalizowaliśmy 97 obiektów w tym 4, które wcześniej były samowolami, ale z jakiś powodów decyzje zostały uchylone przez organy wyższego stopnia - mówi Mariusz Myszka, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kościerzynie.

W powiecie kościerskim najwięcej samowoli budowlanych można zauważyć w gminach Kościerzyna i Karsin, w szczególności na terenach atrakcyjnych wypoczynkowo czyli w pobliżu jezior i najczęściej objętych zakazem zabudowy.

W niektórych sytuacjach jest możliwa legalizacja obiektu. Procedury z tym związane można podzielić na 3 rodzaje:

  • 1. obejmujące obiekty budowlane których budowa została zakończona przed 1 stycznia 1995 roku (zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego gminy i bez opłaty legalizacyjnej)
  • 2. dotyczące obiektów, których budowa została zakończona ponad 20 lat temu, w tym także i te wymienione w punkcie 1. Warunkiem do legalizacji jest ekspertyza techniczna wykonana przez osobę z odpowiednim uprawnieniami budowalnymi, o tym że budynek nie stwarza zagrożenia dla ludzi i mienia oraz oświadczenie, że właściciel posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (również bez opłaty legalizacyjnej)
  • 3. budynki młodsze niż 20 lat w stosunku do których jest sprawdzana zgodność z planami i nakładana jest opłata legalizacyjna oraz komplet dokumentów do dostarczenia podobny do procedury uzyskania pozwolenia na budowę.
Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki