Samorządy wydają miliony na odszkodowania dla właścicieli...

  Samorządy wydają miliony na odszkodowania dla właścicieli mieszkań z wyrokiem eksmisji

  Ewelina Oleksy, Wsp. Szymon Zięba

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Trójmiejskie samorządy płacą miliony złotych właścicielom mieszkań (np. spółdzielniom ) zajmowanych przez osoby z wyrokiem eksmisji - z tytułu odszkodowań za brak lokali socjalnych, które powinny zapewniać gminy. Miasta z tym nie nadążają, bo mieszkań socjalnych mają jak na lekarstwo.
  Ludzie z wyrokami eksmisyjnymi czują się bezkarni, bo miasta i tak nie mają lokali, do których mogłyby ich przenieść

  Ludzie z wyrokami eksmisyjnymi czują się bezkarni, bo miasta i tak nie mają lokali, do których mogłyby ich przenieść ©archiwum DB

  W efekcie eksmitowani zamiast opuszczać lokale, które zadłużyli, pozostają w nich nadal, narażając właścicieli budynków na straty. A zaleganie z czynszem często wynika właśnie z przeświadczenia o braku sankcji - ludzie wiedzą, że brakuje lokali socjalnych, w związku z tym nie boją się eksmisji. Sopot ma do wykonania w sumie 69 zarejestrowanych wyroków eksmisyjnych.
  - W ubiegłym roku na realizację wyroków orzeczonych z powództwa osób fizycznych zabrakło nam 26 lokali socjalnych, w tym roku potrzebujemy ich jeszcze 21 - przyznaje Magdalena Jachim, rzecznik Urzędu Miasta Sopot. Za nieudostępnienie tych lokali miasto w ubiegłym roku wypłaciło właścicielom mieszkań ponad 236, 3 tys. zł. - W tym roku kwota ta jest na szczęście mniejsza, bo wynosi 129, 3 tys. zł - wskazuje Jachim.

  Rekordzistą, jeśli chodzi o kwotę odszkodowań z tego tytułu jest Gdynia, która do listopada br. wskazała 34 lokale socjalne na realizację wyroków eksmisyjnych. Ale to i tak tylko kropla w morzu potrzeb. Gmina zarejestrowanych ma aż 647 tzw. zobowiązań w zakresie wskazania i wynajęcia lokalu socjalnego, zgodnie z wyrokiem sądu. To o ponad 40 więcej niż w 2012 r. Wtedy wypłaconych, na podstawie wyroków sądowych i zarządzeń prezydenta Gdyni, zostało 81 jednorazowych odszkodowań, a tych płaconych co miesiąc było 8 - na łączną kwotę 960, 2 tys. zł plus odsetki i koszty postępowania sądowego.

  - W tym roku już wypłaciliśmy 92 odszkodowania jednorazowe, a tych płaconych co miesiąc jest 11. W sumie kosztuje nas to 749 , 8 tys. zł- przyznaje Joanna Grajter, rzeczniczka gdyńskiego magistratu.

  Gdańsk przez ostatnie dwa lata ze swojego budżetu na odszkodowania dla właścicieli mieszkań wydał w sumie ponad 106 tys. zł. To bardzo mało. - Gdynia płaci więcej, bo ma o wiele więcej prywatnych mieszkań - tłumaczy Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska. - Jasne, że wolelibyśmy w ogóle nie płacić odszkodowań, dlatego staramy się dostarczać lokale socjalne. Mamy też dobrych partnerów w postaci spółdzielni, które idą nam na rękę, potrafią poczekać, wstrzymać się z egzekucją, bo wolą mieć dobre relacje z miastem i pozbyć się uciążliwych lokatorów, niż brać od nas pieniądze i nadal mieć ich u siebie.

  e.oleksy@prasa.gda.pl  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  namioty po wojsku

  tani czynsz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  jeżeli samorządy czekają, aż zwolni się miejsce w apartamencie hotelu SHERATON lub HOLYDAY INN, niech czekają i płacą!! Będą na Helu latem widziałem namioty po wojsku!! jest woda, są krzaki więc...rozwiń całość

  jeżeli samorządy czekają, aż zwolni się miejsce w apartamencie hotelu SHERATON lub HOLYDAY INN, niech czekają i płacą!! Będą na Helu latem widziałem namioty po wojsku!! jest woda, są krzaki więc jest gdzie sie wysr.ć, nie ma komarów!! tam ich zakwaterować!! czynsz tani!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  wesoly romek z zoliborza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  najsmutniejsze jest to ze jest pisane w swieta

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wina samorządów

  i tyle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  w lokalu socjalnym ma być 5 m2 na osobę i tyle!! Eksmitować po 3 lub 4 rodziny do jednego mieszkania, tak aby był spełniony powyższy warunek i tyle!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  wesoly romek z zoliborza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  wesolych swiat zycze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo