Samorządy wspierają lokalny biznes. Pakiety ratunkowe dla firm w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Artykuł sponsorowany
Sprawdź, o jaką pomoc możesz się ubiegać

Trójmiejskie samorządy wzięły sprawy w swoje ręce i opracowały system wsparcia przedsiębiorców. Pakiety pomocowe, przygotowane w ramach tej szczególnej tarczy antykryzysowej, już działają. Dyżurują eksperci, można skorzystać z mikropożyczek, ulg i zwolnień z niektórych opłat. Czekając na poprawę sytuacji, najważniejsza jest troska o ludzi - ich rodziny i miejsca pracy - powtarzają samorządowcy.

Prognozy dotyczące wpływu pandemii na gospodarkę nie są dobre. Ucierpiały wszystkie segmenty rynku - widoczne jest zatrzymanie handlu i transportu. Turystyka i branża eventowa znalazły się w tragicznej sytuacji. Zagrożone są miejsca pracy. Ekonomiści, na bieżąco analizujący sytuację w kraju, mówią o możliwym krótkotrwałym spowolnieniu lub nawet o elementach recesji. Ale sugerują jednocześnie, by zachować spokój - najgorszy scenariusz nie musi się spełnić. Póki co z realną pomocą przychodzą samorządy - ich wsparcie jest dziś nieocenione. Przygotowane pakiety ratunkowe mają ograniczyć skutki kryzysowej sytuacji, w jakiej znaleźli się trójmiejscy przedsiębiorcy.​ Co konkretnie zaoferowały już Gdańsk, Sopot, Gdynia?

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

- Gdański Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców konsultowaliśmy w gronie dwunastu największych miast w Polsce, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Pandemia odbiera przedsiębiorcom pracę, zmusza do wdrażania daleko idących rozwiązań ratunkowych, a nawet zwalniania pracowników czy zamykania biznesu. To tragedia pojedynczych ludzi, ale i wróżba kryzysu gospodarczego dla regionu. Nadal pracujemy nad kolejnymi działaniami pomocowymi i wkrótce je ogłosimy. Tymczasem proponujemy umorzenie bądź odroczenie płatności za czynsze w gminnych lokalach i za podatek od nieruchomości. Możliwe jest czasowe zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste oraz odstąpienie od egzekucji opłat z tytułu regulowania transakcji handlowych. Oferujemy również przedsiębiorcom optymalizację kosztów w zakresie gospodarki odpadami, przyjmujemy tymczasowe korekty deklaracji odpadowych. Przypomnę, że od 1 kwietnia mikroprzedsiębiorcy mogą się ubiegać w Gdańskim Urzędzie Pracy o mikropożyczki w wysokości 5 tys. zł.

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/koronawirus-gdanski-program-wsparcia-przedsiebiorcow,a,166934

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

https://www.sopot.pl/aktualnosc/8134/pakiet-wsparcia-dla-sopockich-przedsiebiorcow-i-organizacji-pozarzadowych
- Puste hotele, restauracje i kawiarnie doskonale obrazują dramat sopockich przedsiębiorców. Sopot – miasto turystyczne, tętniące życiem, nigdy nie stało przed tak dramatycznymi wyzwaniami. Bez konkretnej pomocy żadna branża nie przetrwa i wiadomo już, że pomoc rządowa nie jest w stanie zaspokoić nawet najmniejszych potrzeb. Sopoccy przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe mogą korzystać ze specjalnego pakietu wsparcia przygotowanego przez miasto. W sytuacji niedostatecznej pomocy państwa w postaci tarczy antykryzysowej, która dzieli przedsiębiorców i w praktyce niewielu z nich pomaga, wsparcie gminy może być tym czynnikiem, który pomoże im przetrwać. Jedynie wprowadzenie stanu wyjątkowego, dałoby przedsiębiorcom realną szansę na pomoc państwa. O to wielokrotnie apelowałem i apel ten ponawiam. Jako samorządowcy robimy, co możemy. Każdy przedsiębiorca jest dla nas ważny, bo tworzy miejsca pracy dla naszych mieszkańców i dochody, z których państwo i miasta mogą realizować swoje cele, takie jak choćby oświata czy pomoc społeczna. Dlatego też w tych trudnych czasach, kiedy nie mogą oni prowadzić działalności, musimy im pomóc.

Pomoc odbywa się na wniosek zainteresowanego podmiotu.
Na stronie internetowej miasta www.sopot.pl dostępne są wzory wniosków dotyczących poszczególnych kategorii umorzeń

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki

- Od początku pandemii wspólnie pracujemy nad rozwiązaniami ochronnymi. Właśnie ogłosiliśmy program „Gdyński Falochron”, który proponuje wielotorowe wsparcie, w tym dla biznesu. To szereg ulg, zwolnień, odroczeń opłat i podatków. Nasz program adresujemy nie tylko do gdyńskich firm, które musiały zawiesić działalność i do firm, funkcjonalnie z nimi powiązanych, ale też do tych, które działają, ale ich obroty znacząco spadły. Mogą one liczyć na całkowite lub częściowe zwolnienie z czynszu i odroczenie lub umorzenie podatku od nieruchomości i od środków transportu. To nie wszystko, apelujemy do prywatnych właścicieli, w tym do spółdzielni mieszkaniowych, o podobne działania. Zależy nam bardzo, by nie zwalniano pracowników, dlatego firmy, które chcą skorzystać z naszego wsparcia, muszą utrzymać obecne zatrudnienie. Uruchomiliśmy dyżury ekspertów, którzy na bieżąco pomagają uzyskać pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że procedura dla wielu mikroprzedsiębiorców może być za trudna. Mikroprzedsiębiorstwa już mogą dostać pożyczkę i środki na utrzymanie miejsc pracy na zasadzie „szybkiej ścieżki”. Zapewniam gdyńskie firmy, że nie zostaną same ze swoimi problemami. Dziękuję za wszelką pomoc dla szpitali, za zbiórkę środków ochrony, za kreatywne pomysły. Społeczna odpowiedzialność biznesu pokazała nową twarz i jest ona piękna. Gdyńskie firmy udowadniają, że są na medal!

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/falochron-czyli-pakiet-pomocowy-gdyni,548741

Dodaj ogłoszenie