reklama

Samorządowcy z Pomorza podpisali deklarację o grupowych zakupach energii elektrycznej, paliwa i usług pocztowych. Tak jest taniej! [zdjęcia]

Monika Jankowska
Podpisanie deklaracji na przeprowadzenie zakupów grupowych energii elektrycznej, paliw ciekłych i gazowych oraz wydatków na realizację innych zadań publicznych [16.04.2018] Karolina Misztal
Samorządowcy z Pomorza przyjechali do Gdańska, by podpisać deklarację dotyczącą przeprowadzenia grupowych zakupów w 2018 r. Zawarte przez prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów województwa pomorskiego porozumienie dotyczy przystąpienia do tzw. grup zakupowych obejmujących energię elektryczną, paliwa gazowe, usługi pocztowe, paliwa do pojazdów służbowych i olej opałowy.

Podpisanie deklaracji jest wynikiem współpracy metropolitalnej samorządów. Pomorskie samorządy zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot już 7 rok z rzędu dokonują grupowych zakupów usług, energii elektrycznej oraz paliw ciekłych i gazowych. Tylko w ubiegłym roku udało się zaoszczędzić prawie 37 mln zł.

Natomiast jak podkreśla OMG-G-G największe oszczędności generuje wspólna dostawa energii elektrycznej – to blisko 30 mln zł. Zaoszczędzone środki samorządy mogą przeznaczyć na realizację innych ważnych zadań publicznych.

Deklarację na najbliższy rok pomorscy włodarze podpisali w poniedziałek, 16 kwietnia w Gdańsku, w biurze Obszaru Metropolitalnego.

Zanim jednak samorządowcy złożyli swoje podpisy na dokumencie, kilka zdań podsumowania dotyczących ubiegłego roku przedstawił Marek Komorowski, dyrektor biura zamówień publicznych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Czy to się opłaca? Oczywiście – przekonywał zebranych. - Weźmy na przykład dostawę paliwa do samochodów. W ubiegłym roku udział w tym wzięło 7 powiatów, a oszczędności wynoszą 0,21 do 0,29 groszy na litrze. Przy ilości paliwa robi to swoje – mówił.

Zobacz też: Debaty metropolitalne w Olivii. Kolejne rozmowy o metropolii 19 kwietnia w Olivia Business Centre [relacja na żywo, zapisy]

Przedsięwzięcie pochwalił prezydent miasta Gdańska, Paweł Adamowicz. Podstawą integracji jest zaufanie – niestety w Polsce jest ten kłopot, że Polacy sobie nie ufają. Kraje skandynawskie, kraje Europy Zachodniej, gdzie wskaźnik zaufania jest bardzo wysoki są odpowiednio bogatsze i zorganizowane, lepiej radzące sobie. My w Polsce jeszcze tej lekcji nie odrobiliśmy. Dlatego my przełamujemy tę złą spuściznę i pokazujemy, że jako wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie potrafimy wyjść poza swoją gminną suwerenność. Mamy konkretne oszczędności. Myślę, że naszym zadaniem jest o tych oszczędnościach mówienie na co dzień – powiedział prezydent.

Ale z tej inicjatywy cieszą się także inne gminy. Poprosiliśmy o kilka komentarzy:

- Regularnie korzystamy ze wspólnych zakupów. Daje to znacznie niższą kwotę jeśli chodzi o zakup czy to energii elektrycznej czy gazu. Dzięki temu miasta mają znacznie większe środki finansowe na realizację innych zadań społecznych dla mieszkańców – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

To dla większości jednostek samorządowych jest bardzo korzystną sprawą – podkreśla Ewa Dąbska, wójt gminy Stegna. - Samorządy borykają się z różnymi problemami. To są ważne oszczędności dla samorządów dlatego jestem całym sercem za tym, żeby jak najwięcej tego typu inicjatyw się pojawiało.

- Jeżeli zbierzemy zamówienia z wielu gmin, należy założyć, że ta oferta będzie bardziej atrakcyjna. Po drugie, samorządy są różnie przygotowane, jeżeli chodzi o sprawne postępowanie w zamówieniach publicznych. W związku z powyższym połączenie tych działań, oparcie o doświadczonych specjalistów, daje gwarancję na to, że takie postępowanie zostanie przeprowadzone sprawnie. Po trzecie, ta inicjatywa to także element integracyjny, szansa, żeby się spotkać, i porozmawiać właśnie na temat zamówień. Trzeba podkreślić, że raz w miesiącu w Gdańsku odbywają się w ramach obszaru metropolitalnego spotkania „zamówieniowców”. Jest to więc platforma porozumienia, wymiany informacji a przede wszystkim uzyskania odpowiedzi na pytania związane z zamówieniami. To same wartości dodane. Sopot szczególnie chwali sobie możliwość uczestniczenia w tych postępowaniach – skomentował sekretarz Sopotu, Wojciech Zemła.

Jeżeli chcesz dołączyć do uczestników kwietniowej METROPOLITALNEJ DEBATY W OLIVII i przyjść do Olivia Business Centre w Gdańsku, wyślij swoje zgłoszenie za pomocą FORMULARZA ONLINE.

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

Przypomnijmy, że Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (dawniej: Gdański Obszar Metropolitalny) to powołane 15 września 2011 roku stowarzyszenie samorządowe mające na celu zacieśnienie współpracy i doprowadzenie do harmonijnego rozwoju całego obszaru metropolitalnego wokół Gdańska, poprzez jak najlepsze wykorzystanie potencjału miast i gmin członkowskich, z poszanowaniem ich odrębności i specyfiki.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie