Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy z całej Polski: wypełnimy testament Pawła Adamowicza

TC
Ponad 200 samorządowców z całej Polski, posłów i senatorów zadeklarowało w historycznej Sali BHP, że wypełnią polityczny testament Pawła Adamowicza. - 4 czerwca 2019 r. będzie w Gdańsku świętem wielkiej rangi. To będzie dzień Pawła Adamowicza - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska

Projekt wielkiego święta Wolności i Solidarności - obchody 30 rocznicy Wyborów 4 czerwca 1989 r., który planował Paweł Adamowicz, zostanie zrealizowany.

- Paweł przywiązywał szczególną wagę do 30 rocznicy 4 czerwca 1989 r. - mówiła w Hali BHP Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska. - Uważał, że kiedy władza ignoruje tak ważną datę, datę która jest symbolem wolnej Polski, odpowiedzialność za jej upamiętnienie spływa na samorządy.

Dulkiewicz odczytała list, jaki do samorządowców: burmistrzów, wójtów, prezydentów, starostówz całego kraju chciał rozesłać Paweł Adamowicz. W Hali BHP byli także były premier Jerzy Buzek, jeden z autorów koncepcji polskiej samorządności prof. Jerzy Stępień, politycy (w tym Borys Budka i szef NIK Krzysztof Kwiatkowski).

- Ostateczny kształt tego listu powstał 11 stycznia, dwa dni przed śmiercią Pawła Adamowicza - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

- Zapraszamy do Gdańska, gdzie rozpoczęła się droga Polski do wolności - czytała list Adamowicza Aleksandra Dulkiewicz. - Niech każdy czuje się gospodarzem tych uroczystości. Będziemy czcić czerwcowe zwycięstwo wyborcze. Ta uroczystość wynika nie tylko z przywiązania do tradycji - to dowód troski o przyszłość.

Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że 30 rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r. w Gdańsku będzie, tak jak zakładał prezydent Gdańska, sprzeciwem wobec ograniczania samorządności i deptania rządów prawa. Chciał, by wziął udział w nich Donald Tusk, by było to świętej rangi. - Paweł Adamowicz chciał Polski zakorzenionej w Europie, ale biało-czerwonej.

- To polityczny testament Pawła Adamowicza. Wierzę, że będziemy go tak traktowali - mówiła Dulkiewicz. Zapowiedziała, że jednym z tematów debat i spotkań w czasie 30 rocznicy w Gdańsku, będzie powstrzymanie mowy nienawiści w codzienności i debacie.

- Obronić Polskę w Europie i Europę w Polsce - to zadanie dla nas - zaapelowała do samorządowców wiceprezydent Gdańska.

Wystąpienie Aleksandry Dulkiewicz, rozpoczęło spotkanie samorządowców z całego kraju, którzy w Hali BHP spotkali się w czasie uroczystej sesji.

- Trzymaliśmy wysoko konstytucję protestując pod sądami, po to, by władza ją szanowała - mówi marszałek pomorski, Mieczysław Struk. - Pamiętamy wszyscy, jak Paweł bronił samorządów, bo wiedział, że to one niosą rozwój Polsce. Pod jego rządami Gdańsk stał się miastem Wolności i Solidarności i takim pozostanie. My, samorządowcy, wypełnimy jego testament.

- Co się stało w tej Polsce, że wspaniałego patriotę, Polaka, wspaniałego człowieka, żegnamy zamordowanego przez człowieka opętanego nienawiścią? - pytał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To język wojny, już nie debaty, dzieli nas. Czy jesteśmy w stanie się zmienić? Ta śmierć może przynieść nam nie tylko smutek, ale też owoc nadziei.

- Paweł wyrastał w cieniu Stoczni Gdańskiej, tego wszystkiego, co doprowadziło do wolnych wyborów w Polsce - dodał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Deklaracja z testamentu Pawła mówi, że Polska ma być Wolna i Solidarna, ale też otwarta na tych, którzy uciekają przed wojną, biedą, który chciał budować Gdańsk, tak jak to miasto było budowane nigdyś - na różnorodności.

Karnowski dodał, że Związek Miast Polskich podjął tuż przed uroczystym spotkaniem w Hali BHP rezolucję dotyczącą "przywrócenia prawdziwości mediom publicznym". - Nie będę tłumaczył dlaczego.

- Paweł walczył o silny samorząd, o samorząd blisko ludzi - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- On jest jasną twarzą polskiej demokracji, otwartości, tolerancji - dodał były prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. - Zginął wielki i wspaniały prezydent, wspaniałego miasta.

Aktor Mirosław Baka odczytał kondolencje napływające z zagranicy, m.in. od burmistrzów Rotterdamu, Bremy, Kalmaru, od mera Kijowa.

Po uroczystej sesji samorządowcy żegnający Pawła Adamowicza wzięli udział w żałobnym kondukcie ulicami Gdańska. W sobotę większość weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych.

ŚMIERĆ PREZYDENTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki