Samorząd musi wam wystarczyć

  Samorząd musi wam wystarczyć

  Jarosław Chęć

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jak doszło do sytuacji, że w jednej z największych uczelni na Pomorzu, która do tej pory kreowała swój prostudencki wizerunek jako pięćdziesięcioletnia kolebka demokracji studenckiej, nagle zabrakło możliwości funkcjonowania dla organizacji studenckich?
  Coraz częściej studenci odnoszą wrażenie, że na Politechnice Gdańskiej istnieje podział na organizacje równe i równiejsze. Mimo z pozoru przejrzystych zasad zapisanych w regulaminach, system okazuje się niewydolny. A wszyscy kombinują, w jaki sposób obejść mętne zasady.

  Trzy listy  Kilka miesięcy temu, jeszcze przed wakacjami, władze Politechniki Gdańskiej wprowadziły zarządzenie regulujące funkcjonowanie uczelnianych organizacji studenckich. W praktyce ogranicza ono horyzonty działalności społecznej, kulturalnej i naukowej studentów tej uczelni.
  Samorząd Studentów PG zabrał się do wielkiej weryfikacji wszelkich kół naukowych, stowarzyszeń, zrzeszeń, których niedawno było jeszcze około 70. Powstało przy tym nie małe zamieszanie. Niektóre organizacje do tej pory nie wiedzą, czy mogą funkcjonować na Uczelni. Inne bowiem dane widnieją na liście organizacji na głównej stronie internetowej Politechniki, inne na stronie internetowej Samorządu Studenckiego PG, a zupełnie inne w Dziale Kształcenia PG.

  - Każdego roku organizujemy kilkadziesiąt projektów studenckich, w tym koncerty, festiwale, seminaria, konferencje naukowe, konkursy dla najlepszych studentów, akcje społeczne i charytatywne - wymienia Maciej Magdziarz z Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich przy Politechnice Gdańskiej. - Tymczasem, według nowych przepisów, nie możemy w pełni działać na uczelni ze względu na ograniczenia wynikające z nowego zarządzenia.

  Rozwiązane - zawiązane  Pojawiają się problemy podczas przydziału pomocy materialnej, finansowej, a także lokali biurowych na działalność studencką. Oficjalnie studenci wstrzymują się od komentarzy. Nieoficjalnie, mnożą podobne przykłady, a także specyficzne żarty o konieczności zredukowania działalności, aby nie narażać się Samorządowi Studenckiemu.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawo o szkolnictwie wyższym

  VC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  Prawo o szkolnictwie wyższym można interpretować na wiele sposobów.
  Rozbieżność w jego rozumowaniu widać doskonale w artykule, w wypowiedziach dwóch różnych przewodniczących samorządów...rozwiń całość

  Prawo o szkolnictwie wyższym można interpretować na wiele sposobów.
  Rozbieżność w jego rozumowaniu widać doskonale w artykule, w wypowiedziach dwóch różnych przewodniczących samorządów studenckich, albo dwóch różnych rektorów.

  Wszystko zależy od ludzi, którzy trafiają do samorządu.
  Jeśli w samorządzie znajdą się przypadkowi i nieprzygotowani ludzie, to możemy spodziewać się sytuacji takiej na PG i problemy murowane.
  A jeśli jakimś cudem znajdą się odpowiedzialni i otwarci, jak np. na AWF (co niestety jest rzadkością) i dodatkowo będą potrafili to wykorzystać dla dobra studentów, to pozostaje tylko pogratulować.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Konkurencja

  Abolwentka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Myślę, że ten artykuł można by poszerzyć jeszcze o sytuację z Samorządem na Akademii Morskiej. Tam również boją się konkurencji innych oragnizacji i jedyne co robią to utrudniają działalność w taki...rozwiń całość

  Myślę, że ten artykuł można by poszerzyć jeszcze o sytuację z Samorządem na Akademii Morskiej. Tam również boją się konkurencji innych oragnizacji i jedyne co robią to utrudniają działalność w taki sposób, aby zdemotywować wszelkie pozytywne działania.
  Czy syudentom pozostaje jednak tylko wierzyć, że gdzieś w naturze istnieje równowaga i sprawiedliwość i że Ci utrudniający dziłalność samorządowcy na uczelniach nie odnajdą sie z takim nastawieniem w życiu zawodowym.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak jest co roku

  Robi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

  Młodzi ludzie w samorządzie zachłystują się złudnym poczuciem władzy.
  I niestety szubko zapominają o ideach, przedwyborczych obietnicach i obowiązkach.
  Zanim ochłoną i ewentualnie zabiorą się do...rozwiń całość

  Młodzi ludzie w samorządzie zachłystują się złudnym poczuciem władzy.
  I niestety szubko zapominają o ideach, przedwyborczych obietnicach i obowiązkach.
  Zanim ochłoną i ewentualnie zabiorą się do czegoś konstruktywnego, nadchodzą wakacje, a potem kolejne wybory i... kolejne nowe "władze".

  Nic dziwnego, że ich rówieśnicy są zrażeni do działalności społecznej i obywatelskiej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Puste slogany

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  Niektórzy samorządowcy potrafią tylko rzucać sloganami.
  I w poniższych komentarzach znajdujemy właśnie piękne tego przykłady.

  Tak się dzieje, kiedy niedojrzali ludzie dostaną za dużo... władzy....rozwiń całość

  Niektórzy samorządowcy potrafią tylko rzucać sloganami.
  I w poniższych komentarzach znajdujemy właśnie piękne tego przykłady.

  Tak się dzieje, kiedy niedojrzali ludzie dostaną za dużo... władzy.
  Dodatkowo ktoś im nawbijał do głów frazesy typu siła i honor...
  Jeśli rektor nie zrobi z tym porządku, to w najbliższym czasie wejdą mu na głowę.

  Piękna wypowiedź przewodniczącego, który dobitnie wyraził się na temat potrzeby i chęci współpracy z pozostałymi organizacjami.
  Słyszałem, że stwierdzenie padło przy kilku świadkach i to w gabinecie rektora.
  Może przewodniczący myślał, że rozmawia z kolegami, jest wśród "naszych" i akurat poczuł siłę i honor.
  Moim zdaniem jednak ta "niefortunna" wypowiedz jest wynikiem jakiejś niedyspozycji po jednej z kwadracianych imprez.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uważasz,ze robimy źle, niestaramy sie i olewamy... przyjdź, pokaż jak to robić lepiej. Ani do biurek

  PS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

  uważasz,ze robimy źle, niestaramy sie i olewamy... przyjdź, pokaż jak to robić lepiej. Ani do biurek ani stołków przyklejeni nie jesteśmy (jest tylko 7 a działaczy sporo wiecej:D ), z chęcią...rozwiń całość

  uważasz,ze robimy źle, niestaramy sie i olewamy... przyjdź, pokaż jak to robić lepiej. Ani do biurek ani stołków przyklejeni nie jesteśmy (jest tylko 7 a działaczy sporo wiecej:D ), z chęcią miejsca ustąpimy i honory oddamy! TYLKO ZRÓB COŚ - nie kłap kaczym dziobem!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszyscy studenci, a jednak nie każdy myśli

  Czwarty do brydża (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

  Marek, a komuż to przeszkadza? :P Masz z tym jakiś problem?;)

  Promyczku,czy dawanie kasy każdemu,kto się po nią zglosi i to odpowiednio umotywuje,to jest traktowanie jak konkurencję? Czy może...rozwiń całość

  Marek, a komuż to przeszkadza? :P Masz z tym jakiś problem?;)

  Promyczku,czy dawanie kasy każdemu,kto się po nią zglosi i to odpowiednio umotywuje,to jest traktowanie jak konkurencję? Czy może jednak wspieranie ;)

  Jeśli mówisz o jakiejś sprawie,to najpierw zastanow się,czy wiesz o czym mówisz. Jeśli chodzi o Student's Coalition Festival, to tylko UG sie wypięlo na wszystkich;) odsylam do odpowiednich źródel, takich jak stronka www.scf.gda.pl,gdzie jest dość wyraźnie napiane,kto z kim i ile;) Tak by the way - koncert Boysów,gwiazdy disco polo przez wielu została obwołana imprezą roku :P A wyprzedane na pniu wejsciówki i totalnie zakorkowany Kwadrat świadczą o tym,że na takie imprezy jest zapotrzebowanie wśród naszych studentów ;)

  Budżet SSPG dzięki staraniom Zarządu z roku na rok jest coraz większy. A jeśli ktoś twierdzi,ze SSPG robi tylko jedną imprezę w roku...to polecam odwiedziny Kwadratowej w każdą środe ;)


  Zapraszam na stronę www.sspg.pg.gda.pl gdzie znajdziecie opis większości naszych inicjatyw... również Neptunaliów ;)
  Żal mi was, Wiecznie Niezadowoleni i Oszukani... czeka was ciężkie życie zgreda i mohera. Niestety.

  "Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci"


  Siła i honor!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czarna D.

  promyczek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

  Smutne jest to ze ludzi ktorzy dzialaja, robia cos dla innych jest co raz mniej. Wiekszosc studentow goni teraz za kasa i maja gdzies jakakolwiek dzialalnosc charytatywna, prostudencka. Na dzien...rozwiń całość

  Smutne jest to ze ludzi ktorzy dzialaja, robia cos dla innych jest co raz mniej. Wiekszosc studentow goni teraz za kasa i maja gdzies jakakolwiek dzialalnosc charytatywna, prostudencka. Na dzien dzisiejszy prawdziwych działaczy jest juz na prawde niewielu a jeszcze potrafia sobie nawzajem podstawiac klody pod nogi. Od tak dla zasady.

  Po co?

  Samorzad PG rzeczywiscie dziala preznie. Ale czy nie jest lepiej, dla studntow PG, zeby mieli wiekszy wybor roznego rodzaju akcji, przedsiewziec czy imprez???

  Samorzad Studencki powinien wspierac jakakolwiek pozytywna dzialalnosc innych organizacji, zrzeszen czy kol naukowych a nie traktowac ich jako konkurencje...

  Nie powinno sie dopuszczac do sytuacji jaka miala miejsce przy organizacji juwenaliow kiedy to poklocilo sie pare samorzadow i stracila na tym cala impreza.

  pfff

  Na koniec wielki SZACUN dla wszystkich ktorzy robia cos wieciej, cos dla innych, cos za darmo...
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do samorządowców (obecnych i byłych)

  Pearl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 18

  A co was to ZSP tak boli? - jedyni, którzy mieli odwagę wypowiedzieć głośno na temat tej patologii...

  To tylko przykład. Takich organizacji jest więcej. Szkoda tylko, że zabrakło wypowiedzi...rozwiń całość

  A co was to ZSP tak boli? - jedyni, którzy mieli odwagę wypowiedzieć głośno na temat tej patologii...

  To tylko przykład. Takich organizacji jest więcej. Szkoda tylko, że zabrakło wypowiedzi pozostałych. No ale to już ich problem!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzeczywistość

  student z pg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 24

  Szkoda że ten artykuł jest napisany tak stronniczo i z daleka pachnie ZSP :P zwykły czytelnik może łatwo odnieść wrażenie że każda inicjatywa studencka jest tępiona przez SSPG, i znając Julka...rozwiń całość

  Szkoda że ten artykuł jest napisany tak stronniczo i z daleka pachnie ZSP :P zwykły czytelnik może łatwo odnieść wrażenie że każda inicjatywa studencka jest tępiona przez SSPG, i znając Julka pewnie autor nieźle okroił jego wypowiedz i pewnie nie dał do autoryzacji :)
  Przydałoby się tu niezłe sprostowanie.
  i warto powiedzieć że ZSP ma prawo istnienia tylko na uczelniach gdzie Samorządy nie są silne i kiepsko działają wtedy ZSP przejmuje częściowo ( całkowicie) ich zadania, wtedy spoko wszystko żeby studentom żyło się lepiej. Jednak SSPG działa prężnie i coraz lepiej dlatego niektóre osoby chwytają się wszelkich sposobów aby zaistnieć na PG. Sorry nie tędy droga.

  Były Samorządowiec => czytaj ten zły z SSPG :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trochę cyferek

  Robert M. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

  Panowie Samorządowcy!

  Pochwalcie się jaki macie roczny budżecik przyznany z uczelni - niedawno było 500 tys. zł...
  I jak wyrzucacie go w błoto na jedynej imprezie, którą organizujecie w ciągu...rozwiń całość

  Panowie Samorządowcy!

  Pochwalcie się jaki macie roczny budżecik przyznany z uczelni - niedawno było 500 tys. zł...
  I jak wyrzucacie go w błoto na jedynej imprezie, którą organizujecie w ciągu roku - Juwenalia... np. na zespoły disco-polo...

  Siłą to wy jesteście... ale jedynie w swoich czterech ceglanych ścianach.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!