Samochód, pieniądze splendor i kariera

RedakcjaZaktualizowano 
Czerwona Róża 2005 dla Adriana Kosowskiego
Dlaczego warto mieć dobre stopnie i szerokie zainteresowania - uzasadnia Wojciech Kieszkowski

Być może trójmiejskie uczelnie nie przewodzą jeszcze ogólnopolskim rankingom szkół wyższych i wciąż nie są w stanie konkurować prestiżem czy jakością kształcenia z mającymi wielowiekowe tradycje ośrodkami akademickimi o mocno ugruntowanej w kraju renomie. Nie popadajmy jednak z tego powodu w kompleksy! Okazuje się bowiem, że środowisko akademickie Gdańska, Gdyni i Sopotu nie ma się tak naprawdę czego wstydzić.

Wręcz przeciwnie, wśród trójmiejskich studentów nie brakuje wybitnych naukowców, pełnych zaangażowania społeczników, utalentowanych artystów czy sportowców. To właśnie z myślą o wyselekcjonowaniu i wypromowaniu tych najlepszych z najlepszych Stowarzyszenie Czerwonej Róży organizuje konkurs na najlepszego studenta Trójmiasta.

Nagrodę Czerwonej Róży na początku wręczano poetom, pisarzom, później także młodym naukowcom i politologom. Dziś laureaci pierwszych edycji konkursu są znanymi lekarzami, inżynierami, architektami, biznesmenami, politykami. Po pewnym czasie konkurs zniknął, miał w swojej historii przerwę. Jednak dziesięć lat temu, w 1999 roku, udało się go reaktywować. W aktualnej formule statuetka trafia do rąk wybitnych i najbardziej wyróżniających się studentów oraz kół naukowych Trójmiasta.

Kapituła konkursowa ocenia zgłoszone przez uczelnie, a wyłonione we wcześniejszym postępowaniu wewnętrznym kandydatury pod kątem uzyskiwanej średniej ocen. Myli się jednak ten, kto myśli, iż to właśnie to kryterium odgrywa rolę dominującą. Nie wystarczy być tylko i wyłącznie molem książkowym. Działalność artystyczna, sportowa czy społeczna ceniona jest bowiem przez kapitułę na równi z publikacjami naukowymi. Przekonuje o tym chociażby przykład ubiegłorocznego zwycięzcy - Tomka Snarskiego, studenta prawa na Uniwersytecie Gdańskim, który oprócz budzącego podziw dorobku w studiowanej przez siebie dziedzinie, sukcesy odnosił także jako… członek uniwersyteckiego chóru akademickiego.

Na zwycięzcę konkursu spłynie nie tylko splendor i zaszczytny tytuł żaka numer jeden w regionie. Nagroda główna to samochód osobowy, którym w tym roku będzie z pewnością pasujący do studenckiego image'u unikatowy Fiat 500. Na tym jednak nie kończy się rywalizacja. Konkurs Czerwonej Róży jest zarazem lokalną eliminacją do ogólnopolskiego konkursu Primus Inter Pares.
Obok wybitnych jednostek, w konkursowe szranki stają też koła naukowe. Tu również jest o co walczyć. Nagrodą dla najlepszego studenckiego koła będzie solidny zastrzyk gotówki na rozwój dalszej działalności.

Inicjatywa Stowarzyszenia Czerwonej Róży niewątpliwie jednak wyzwala wśród ambitnych studentów dodatkową motywację, która może zasadniczo odmienić życie młodego człowieka. W jaki sposób?

- Najciekawsze na przestrzeni ostatniego roku były spotkania z całkowicie przypadkowymi osobami, które widząc naklejki na samochodzie informujące, iż jest to nagroda w konkursie na najlepszego studenta Trójmiasta, zatrzymywały się, gratulowały i rozmawiały ze mną o planach na przyszłość - opowiada Tomek Snarski. Bardziej wymiernych korzyści nagrody doszukuje się on jednak w ujęciu długofalowym. - Trudno wskazać konkretnie, co zmieniła w moim życiu Nagroda Czerwonej Róży. Mam nadzieję, że jej moc dopiero się objawi, zwłaszcza w ocenie kwalifikacji zawodowych.
Rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Czerwonej Róży A.D. 2009 na uroczystej gali w Dworze Artusa już w najbliższą niedzielę, 17 maja. Początek o godzinie 15.

Nominowani studenci

Martyna Ocalewicz
Akademia Morska w Gdyni,
logistyka i handel morski, rok IV, średnia ocen 4,85. Eksploatacja portów i floty, rok II, średnia ocen 4,28. Prezes Koła Naukowego Transportu i Logistyki "Translog". Główna organizatorka konferencji Student Maritime Conference 2009

Ewelina Białopiotrowicz
Akademia Marynarki Wojennej, pedagogika, rok III, średnia ocen 4,94. Uniwersytet Gdański, psychologia, rok II, średnia ocen 4,55. Założycielka i prowadząca Koła Sztuk Pięknych "La Veine" w AMW

Marta Kaszuba
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, architektura wnętrz, rok V, średnia ocen 5,05. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z plastyką, ukończone w 2004 r. staż artystyczny, Compagnie des Bains-Douches, Montbeliard, Francja, 2008, przygotowywanie przedstawienia "Transkrypcje" 2009

Agata Katarzyna Leśnicka
Akademia Medyczna, kierunek lekarski, rok VI, średnia ocen 4,28. Uniwersytet Gdański, psychologia, rok III, średnia ocen 4,79. Popularyzacja nauki w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki i Medycznego Dnia Nauki, stoiska i wykłady

Sylwester Kujach
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, wychowanie fizyczne, rok V,
średnia ocen 4,76, Pomorska Akademia Pedagogiczna w Słupsku, pedagogika szkolna z edukacją informatyczną, studia w 2006 roku. Publikacje z zakresu fizjologii wysiłku. Współpraca z kadrą narodową juniorek i juniorek młodszych w judo

Jakub Szlachetko
Uniwersytet Gdański, prawo, rok IV, średnia ocen 4,52, administracja, rok III, średnia ocen 4,80. Autor 16 prac naukowych. Członek założyciel i prezes Ośrodka Analiz Polityczno-Prawnych

Beata Riegel
Politechnika Gdańska, fizyka techniczna, rok V, średnia ocen 5,15. Działalność w międzynarodowych i krajowych organizacjach naukowych, 9-letnia działalność w katolickim Ruchu Światło - Życie

Koła naukowe

Studenckie Koło Naukowe przy I Katedrze i Klinice Kardiologii Akademii Medycznej w Gdańsku
- pomoc przy wykonywaniu badań przesiewowych oraz podnoszenie wiedzy pacjentów o chorobach sercowo-naczyniowych podczas "Pikniku na Zdrowie" 2008
- przygotowanie XXII Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Kardiologicznej 2008
- ulotki informacyjne dla pacjenta z przewlekłą niewydolnością serca, stworzenie formularza zgłoszeniowego kandydata na biorcę serca oraz formularza badania pacjenta z niewydolnością serca.

Koło Naukowe Transportu i Logistyki "Translog" Akademii Morskiej w Gdyni

- organizacja konferencji Stu-dent Maritime Conference 2009
- organizacja cyklicznych spo-tkań ze specjalistami branży TSL
- zaangażowanie w promocję uczelni i wydziału.

Koło Naukowe Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Gdańsku

- koncerty "Studenci - uczniom"
- koncerty - audycje szkolne
- inscenizacje słowno-muzyczne Mój teatr muzyczny
- aktywne uczestnictwo w Międzynarodowym Forum Studenckim i Bałtyckim Festiwalu Nauki (2008).

Studenckie Koło Naukowe Hydrobiologii i Ochrony Wód Uniwersytetu Gdańskiego

- nieprzerywalna działalność naukowa od 1983 roku
- prace naukowo-badawcze, współpraca naukowa z innymi ośrodkami naukowymi, akademickimi i zagranicznymi
- konkursy, nagrody, dyplomy
- konferencje, szkolenia, festiwale, warsztaty, pikniki i obozy naukowe.

Koło Studentów Techniki Okrętowej "Korab" Politechniki Gdańskiej

- organizacja i uczestnictwo w międzynarodowych regatach łodzi napędzanych siłą mięśni
- zaprojektowanie i budowa wodolotu napędzanego siłą mięśni
- starty w międzynarodowych regatach łodzi napędzanych energią słoneczną
- projekt "SOLARA" - pasażerskich łodzi - tramwaju wodnego na energię słoneczną.

Tomasz Smarski zwyciężył w plebiscycie rok temu

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie