Samobójstwo gimnazjalistki. Dyrektorzy szkół w Trąbkach Wielkich przed Komisją Dyscyplinarną

J.Ł
Gimnazjum w Trąbkach Wielkich
Gimnazjum w Trąbkach Wielkich Joanna Łabasiewicz
Elżbieta Wasilenko, Pomorski Kurator Oświaty wystąpiła do wojewody pomorskiego z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli przy Wojewodzie Pomorskim wobec dyrektora Gimnazjum w Trąbkach Wielkich i dyrektora Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich. Ma to związek z samobójczą śmiercią uczennicy gimnazjum, do jakiej doszło 5 listopada 2012 r. Publikujemy komunikat przesłany przez Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Kontrole w gimnazjum oraz w szkole podstawowej, która znajduje się po drugiej stronie ulicy, zleciło Pomorskie Kuratorium Oświaty.

Kontrola zlecona przez kuratorium dotyczyła pracy wychowawczej i profilaktycznej gimnazjum oraz udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez szkołę, w zakresie zgodności z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej oraz przestrzegania opracowanych przez szkołę procedur postępowania.

Sprawę śledzi także wojewoda pomorski Ryszard Stachurski.

Poniżej treść komunikatu z wynikami kontroli przeprowadzonej w listopadzie przez Kuratorium Oświaty:

Wyniki kontroli doraźnej przeprowadzonej 9 i 13.11.2012 r. w Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich.
W związku z samobójczą śmiercią uczennicy klasy III d w dniu 5 listopada 2012 r. przeprowadzono 9 i 13.11.2012 r. w Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich kontrolę doraźną dotyczącą prawidłowości działań opiekuńczo - wychowawczych oraz organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej.
Kontrola wykazała:
1) Niepełne wdrożenie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17.11.2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, co skutkowało brakiem właściwej współpracy z rodzicami uczennicy po zdarzeniu w dniu 20.04.2012 r.
2) Naruszenie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30.04.2007 roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562 ze zmianami) oraz Statutu Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich, w części dotyczącej wystawiania i trybu odwoławczego ocen zachowania.
3) Dyrektor Gimnazjum w Trąbkach Wielkich nie wystąpił z wnioskiem do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Pomorskim o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec nauczyciela uchybiającego godności zawodu nauczyciela, pomimo powzięcia informacji o zdarzeniu w dniu 20.04.2012 r. potwierdzającej naganne zachowanie nauczyciela.
Zalecenia przekazane Dyrektorowi Gimnazjum w Trąbkach Wielkich
1) Przestrzegać rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17.11.2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 228, poz. 1487).
2) Przestrzegać rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30.04.2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562 ze zmianami).
3) Przestrzegać zapisów statutu szkoły w zakresie oceniania zachowania.
4) Przestrzegać ustawy z dnia 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zmianami) w szczególności art. 6 pkt 1 dotyczącego obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
5) Przestrzegać art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zmianami) poprzez kierowanie wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Pomorskim po powzięciu wiadomości o uchybieniu godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 ustawy.
Wyniki kontroli doraźnej przeprowadzonej 13.11.2012 r. w Szkole Podstawowej im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich.
W związku z samobójczą śmiercią uczennicy klasy III d Gimnazjum w dniu 5 listopada 2012 r. przeprowadzono 13.11.2012 r. w Szkole Podstawowej im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich kontrolę doraźną dotyczącą prawidłowości działań opiekuńczo - wychowawczych oraz organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej.
Kontrola wykazała:
1) Wdrożenie od roku szkolnego 2012/2013 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 228, poz. 1487).
2) Dyrektor Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich nie wystąpił z wnioskiem do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Pomorskim o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec nauczyciela uchybiającego godności zawodu nauczyciela, pomimo powzięcia informacji o zdarzeniu z dnia 20.04.2012 r. potwierdzającej naganne zachowanie nauczyciela.
Zalecenia przekazane Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich
1) Przestrzegać art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U.
2006 r. nr 97, poz. 674 ze zmianami) poprzez zgłaszanie wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Pomorskim po powzięciu wiadomości o uchybieniu godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 ustawy.
Ponadto Pomorski Kurator Oświaty wystąpił do Wojewody Pomorskiego z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli przy Wojewodzie Pomorskim wobec Dyrektora Gimnazjum w Trąbkach Wielkich i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich w związku z powzięciem informacji o uchybieniu obowiązkom nauczyciela oraz wobec byłego nauczyciela SP w Trąbkach Wielkich o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w związku z powzięciem informacji o uchybieniu godności zawodu nauczyciela (art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zmianami).
Pomorski Kurator Oświaty
Elżbieta Wasilenko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
przychylam sie do tej opini
G
Gość
Może trzeba by tak bliżej się przyjżeć problemowi zachowania dzieci w szkołach.Ja przeniosłam swojego 10 letniego syna do innej szkoły,był nękany przez chłopców ze swojej klasy.Mimo wielokrotnych interwencji u wychowawcy i dyrekcji.pani dyrektor oświadczyłą ze niesą w stanie dopilnować wszystkich dzieci.Szkoła liczy około 130 uczniów.
A
AntiSchule
Decyzje władz oświatowych jak najbardziej na miejscu. Uważam, że powinna być jednak jakaś kadencyjność dla dyrektorów szkół. Bywa, że długoletnie piastowanie stanowisk, prowadzi do pewnej patologii, w której zamiast misji służby dzieciom i oświacie, mamy wygodny fotel i wrażenie, że się jest panem nad szkoła i środowiskiem. Cały czas podkreślam, że oświata powinna także kontrolować stresogenny i niekedy absurdalny sposób prowadzenia zajęć szkolnych przez niektórych tzw.nauczycieli. Mam wrażenie, że jest to grupa, która nie odpowiada za wyniki uczniów i na dodatek posiada ogromne przywileje o jakich inne grupy zawodowe mogą pomarzyć.
o
ola
zapomnieliście w gimnazjum wprowadzić zakaz plotkowania, ta wiocha jest okropna.
p
piotrek
możemy pomóc...www.lechitiel.net
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie