Sąd uznał odwołanie ECS i uchylił decyzję wojewody pomorskiego. Solidarność nie będzie miało wyłączności na organizowanie uroczystości

red.
Przemysłw Świderski
Udostępnij:
W marcu NSZZ “Solidarność” złożyło wniosek o wyłączność na organizowanie na pl. Solidarności obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów. Wojewoda Pomorski przychylił się do wniosku i wyraził zgodę.

Aktualizacja 11.06. godz. 15:30

Wojewoda już zapowiedział zażalenie na wyrok Sądu Okręgowego:

"Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich złoży zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na postanowienie Sądu Okręgowego w Gdańsku z 10 czerwca 2019 roku. Postanowienie dotyczy uwzględnienia odwołania Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Sąd okręgowy 10 czerwca br. uchylił decyzję Wojewody Pomorskiego z 28 marca 2019 roku w sprawie wyrażenia zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń przez Organizację Międzyzakładową NSZZ Solidarność na Placu Solidarności przez kolejne 3 lata (w terminach: 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia, 11 listopada), począwszy od 10 kwietnia 2019 roku.

Nadmienić należy, że Sąd Okręgowy w Gdańsku, 5 czerwca br. wydał postanowienie, w którym najpierw oddalił odwołanie ECS (złożone 4.06. br.) od decyzji Wojewody Pomorskiego. Od tego postanowienia zażalenie złożyło Europejskie Centrum Solidarności do sądu apelacyjnego.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku (7 czerwca br.) wydał postanowienie, w którym uchylił postanowienie sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przed sądem okręgowym.

Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał w tej samej sprawie dotychczas dwa różne postanowienia – podtrzymujące stanowisko wojewody oraz je oddalające.

Sprawa nie jest więc prawomocnie rozstrzygnięta." - czytamy w komunikacie przesłanym przez jego biuro prasowe.

Wraz z decyzją wojewody, NSZZ Solidarność zyskało wyłączność na cykliczne organizowanie zgromadzeń przez kolejne 3 lata, w terminach: 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia (każdego roku) w godzinach 6.00-22.00. na całym Placu Solidarności wokół Pomnika Poległych Stoczniowców.

Zgoda na "zawłaszczenie" spotkała się z ostrym sprzeciwem m.in. władz Gdańska, które wcześniej do świętowania 4 czerwca zaprosiły samorządowców z całej Polski, a także członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców ‘70, którzy w napisali listy otwarte do wojewody pomorskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj także: List do premiera i wojewody pomorskiego w sprawie obchodów 4 czerwca. Mówią nie dla zawłaszczania pl. Solidarności przez związkowców

Europejskie Centrum Solidarności zaskarżyło decyzję wojewody pomorskiego. W poniedziałek, 10 czerwca, wyrokiem Sądu Okręgowego w Gdańsku, została ona uchylona.

Zobacz także: Okrągły stół przed ECS w Gdańsku. Usiądziemy przy nim razem?

ZOBACZ TAKŻE: "Byłem przeciwko okrągłemu stołowi, dzisiaj widzę zalety tego kompromisu."M. Morawiecki o rocznicy 4 czerwca

TVN24

Z CYKLU “ZDARZYŁO SIĘ 4 CZERWCA” UKAZAŁY SIĘ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-11T11:21:31 02:00, Gość:

WILEKIE DZIĘKI DLA SĄDU!!!! Jak dobrze, że chociaż jeszcze sądy bronią resztkami sił POLSKIEJ DEMOKRACJI. Kaczyści gotowi zaorać Polskę i zrobić z nas Republikę Sowiecką.

A kto opowiada w mediach że chce rozbioru Polski? PiS cz PO?

G
Gość
2019-06-10T21:38:26 02:00, grafoman:

Tylko naiwny w Gdańsku spodziewałby się innego wyroku ! Dulkiewicz,tusk schetyna mają swoich ludzi ,sądy to Powskie pieski !

2019-06-11T13:37:04 02:00, Gość:

Ty taki poj.. od urodzenia czy to z wiekiem

Prawdę piszesz, komuchy którzy strzelali do robotników mają większe prawa od tych co wywalczyli własną krwią WOLNOŚĆ

G
Gosia w
Ludzie opamiętajcie się ruch solidarności to był ruch obywatelski .A Solidarność to związek zawodowy który dzieli a nie łączy.Jestem przeciwna obchodom cyklicznym organizowanym przez jedną partię
G
Gość
2019-06-10T21:38:26 02:00, grafoman:

Tylko naiwny w Gdańsku spodziewałby się innego wyroku ! Dulkiewicz,tusk schetyna mają swoich ludzi ,sądy to Powskie pieski !

Ty taki poj.. od urodzenia czy to z wiekiem

G
Gość
WILEKIE DZIĘKI DLA SĄDU!!!! Jak dobrze, że chociaż jeszcze sądy bronią resztkami sił POLSKIEJ DEMOKRACJI. Kaczyści gotowi zaorać Polskę i zrobić z nas Republikę Sowiecką.
G
Gość
,,,, 20 letnia studentka AWFu szuka zadbanego pana na "SEKS" spotkaania,

moje zdjęcia i kontakt na stronie: schacka.pl

i wyszukaj mnie po niku: Monika20 napisz ,do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam,
R
Rumcajs
Jakie miasto taki sąd, nie dziwi nic !
T
Tylko PIS !!!
Jakie to sady ???
G
Gość
Sieć 5G - ZASTANÓWCIE SIĘ KILKA RAZY, ZANIM WPROWADZICIE TO W ŻYCIE! Informacja dla PREZYDENTA!
G
Gość
"Musztarda po obiedzie" okragly stol Dulkiewicz mial 21 kantow to mozna nazwac Koalicji pogrzebem
g
grafoman
Tylko naiwny w Gdańsku spodziewałby się innego wyroku ! Dulkiewicz,tusk schetyna mają swoich ludzi ,sądy to Powskie pieski !
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie