Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe. Trwa proces w sprawie Magdaleny Adamowicz. Prokuratura oraz obrońcy wygłaszają mowy końcowe!

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Przemyslaw Swiderski
We wtorek, 24 maja 2022 roku w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe rozpoczęła się kolejna rozprawa w sprawie przeciwko Magdalenie Adamowicz. Mowy końcowe w procesie wygłaszają oskarżyciel posiłkowy oraz obrońcy europoseł. Prokuratura zarzuca wdowie po Pawle Adamowiczu, prezydencie Gdańska, nieujawnienie w zeznaniach podatkowych dochodów (w sumie chodzi o prawie 400 tys. zł), a także błędne rozliczanie podatku za najem mieszkań prowadzonego „w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej” (uszczuplenie w podatku z tego tytułu miało wynieść 120 tys. zł). Oskarżona nie przyznaje się do winy.

11:55

11:53

11:25

11:20

11:18

11:12

11:02

10:55

10:45

10:27

10:17

10:10

Proces Magdaleny Adamowicz. Co wydarzyło się do tej pory?

cyt]- Sąd podjął taką decyzję i jesteśmy z nią związani. Nie ma tu przestrzeni do komentarza - mówił obrońca Magdaleny Adamowicz, adwokat Paweł Knap po ostatniej rozprawie 18 maja 2022 roku. - Dlatego też poprosiliśmy o możliwość przygotowania stanowiska końcowego. Podtrzymujemy stanowisko oskarżonej, która chciała i chce składać wyjaśnienia. W naszej ocenie dzisiejsze decyzje to ograniczenie prawa do obrony.[/cyt]

Przypomnijmy, że zanim doszło do rozprawy 18 maja 2022 roku, Sąd Rejonowy na przesłuchanie oskarżonej czekał dokładnie 366 dni. Przez ten czas obrońcy europoseł przedstawiali zwolnienia lekarskie. W połowie maja zwolnienia już nie było, a SSR Julia Kuciel postanowiła nie zwlekać i na podstawie kodeksu postępowania karnego wznowiła rozprawę.

Zobacz też: Kolejna rozprawa Magdaleny Adamowicz odwołana. Sprawa zawieszona przynajmniej do maja 2022 roku. Przedłożono kolejne zwolnienie lekarskie

Adwokat oskarżonej Paweł Knap przekazał, w trakcie ostatniej rozprawy, że Magdalena Adamowicz nie przebywa już na zwolnieniu lekarskim, zaś sąd potwierdził, że do dnia rozprawy nie zostało wydane zaświadczenie od lekarza, z którego by wynikało, że oskarżona nie jest zdolna do udziału w rozprawie. Obrońca co prawda wnosił o odroczenie z uwagi na... zmianę adresu zamieszkania i miejsca pobytu oskarżonej. Sędzia jednak nie uwzględniła wniosku obrony.

Sędzia poinformowała, że wobec faktu, że oskarżona regularnie przebywa na terytorium RP, jak również na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej i angażuje się w tak działalność zawodową oraz publiczną, w ocenie referenta nieobecność oskarżonej na dzisiejszym terminie rozprawy wynika wyłącznie z jej woli, nie zaś z niemożności stawiennictwa czy innych okoliczności, który stanowiłyby podstawę do odroczenia rozprawy.

Przewodnicząca składu sędziowskiego stwierdziła, że w toku postępowania przygotowawczego, oskarżona odmówiła składania wyjaśnień. Obrońca Magdaleny Adamowicz po wyjściu z sali rozpraw przyznał jednak, że jego klientka chce złożyć wyjaśnienia, co z kolei nie tłumaczy jej rocznej absencji w sądzie... tym bardziej że, co sama europoseł pokazywała w swoich mediach społecznościowych, prowadzi życie zawodowe i prywatne dosyć aktywnie.

Zobacz także:List otwarty matki Stefana W. do Magdaleny Adamowicz: "to straszna tragedia dwóch rodzin"

Rozprawa w sprawie Magdaleny Adamowicz. Trwają mowy końcowe

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki