Sąborze. Mieszkańcy nie chcą Parku Wiatrowego „Warblewo” [OŚWIADCZENIE]

oprac. red.Zaktualizowano 
Archiwum
Mieszkańcy miejscowości Sąborze występują przeciwko planowanej w tym miejscu budowie inwestycji - Parku Wiatrowego „Warblewo” w Warblewie oraz stacji GPZ w Sąborzu.

Mieszkańcy miejscowości Sąborze buntują się przeciwko budowie nowej inwestycji - Farmy Wiatrowej "Warblewo" w Warblewie i stacji GPZ w Sąborzu.

Ich argumenty dotyczą m.in. kwestii lokalizacji nowej inwestycji, której obszar znajduje się bardzo blisko m.in od jednorodzinnych zabudowań - około 800-1500m od planowanego Parku Wiatrowego i około 200m od mającej powstać stacji GPZ. Protestujący zwracają też uwagę na niekorzystny wpływ inwestycji na zdrowie mieszkańców i ich dzieci, a także zaburzenie walorów estetycznych i krajobrazowych, na które budowa tego obiektu mogłaby wpłynąć bardzo niekorzystnie.

Pełna treść pisma, które wystosowali mieszkańcy, znajduje się poniżej (zachowano oryginalną pisownię):

"My niżej podpisani mieszkańcy miejscowości znajdującej się w odległości około 2 kilometrów od planowanej inwestycji – budowa Farmy Wiatrowej w Sąborzu na działkach nr 293, 154, 104/11, 105/1, 105/2, 106 wyrażamy sprzeciw i nie godzimy się na jej realizację.

Lokalizacja planowanej inwestycji obejmuje teren, który w odległości około 800-1500 metrów jest otoczony zabudową jednorodzinną lub zagrodową, w promieniu 2-3 kilometrów znajdują się osiedla mieszkaniowe o zwartej - szeregowej zabudowie oraz wiele domów jednorodzinnych, a obszar przeznaczony na stację GPZ, do której będzie przekazywana energia ze wszystkich siłowni wiatrowych Parku Wiatrowego „Warblewo” i z której będzie przekazywana do napowitrznej linii 110kV jedynie 200 m od zabudowań mieszkalnych. Nie godzimy się na budowę przemysłowej Farmy Wiatrowej, ponieważ, w szczególności:

1) stanowi ona zagrożenie niekorzystnego wpływu na zdrowie mieszkańców, co uzasadnił już Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia (pismo znak MZ-ZP-Ś-078-21233-13/EM/12 z dnia 27 lutego 2012 r.).

2) planowana inwestycja stanowi naruszenie obowiązującego prawa w zakresie lokalizacji elektrowni wiatrowych, które jako bezwględnie obowiazujące okreslił ustawodowaca w ustawie z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. poz. 961), a które w istniejącym przypadku nie zostały spełnione;

3) wpłynie ona na obniżenie walorów krajobrazowych – umiejscowienie przemysłowej elektrowni wiatrowej na terenach rolniczo – mieszkaniowych wpłynie niekorzystnie na krajobraz. Wiele osób osiedlających się na tych terenach, wybrała go m.in. biorąc pod uwagę krajobraz z jego malowniczymi widokami na pola uprawne i możliwość czynnego wypoczynku wśród ciszy i szumu zbóż, co wskazane zostało również w „Streszczeniu nietechnicznym opisu oddziaływania na środowisko przedsięwzięć na sieciach elektroenergetycznych 110kV realizowanych w ramach Programu Inwestycyjnego ENERGA OPERATOR SA 2012-2015 ( Punkt 1.3);

4) przyspieszy procesy dewastacyjne zabytkowej przyrody (zespół wiecznych parków z okresu XVIII-XIX wieku), spowoduje degradację środowiska naturalnego i krajobrazu, niszczenie populacji ptaków i niektórych gatunków zwierząt – naruszenie zasad gospodarowania na obszarach objetych programem „Natura 2000”;

5) wpłynie ona negatywnie na infrastrukturę drogową przez stację zasilającą 17 elektrowni wiatrowych, a także zagrozi konstrukcji naszych domów w czasie przewożenia przez inwestorów ciężkich elementów siłowni wiatrowych nieprzygotowaną do tego celu betonową drogą gminną Sąborze-Warblewo (szerokość drogi około 3m) – pierwsze uszkodzenia domów pojawiły się już w trakcie budowy tylko jednej siłowni, która stanęła w pobliskiej wsi Warblewo na działce nr 5/4 w ubiegłym roku (28.10.2015 roku);

6) inwestycja stanowi zagrożenie naszego życia i zdrowia oraz życia i zdrowia naszych dzieci – jedną z przyczyn awarii elektrowni wiatrowych jest zapalenie się gondoli i śmigieł w wyniku uderzenia pioruna lub innej awarii. W Polsce miało już miejsce zapalenie się wiatraków i ze względu na wysokość palącej się konstrukcji personel jednostek gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej mógł się jedynie przypatrywać temu zdarzeniu i gasić jedynie te kawałki łopat, które w wyniku nadpalenia upadały na ziemię (30.07.2014r płonący wiatrak pod Gościnem, 5.08.2014 r zapalił się wiatrak pod Kołobrzegiem (Lubkowice), 13.03.2013 – płonący wiatrak pod Jęczewem itp.). Przez wiele godzin palące się elementy wydzielały toksyczny dym, a spadające kawałki nadpalonej konstrukcji stanowiły zagrożenie pożarowe dla znajdujących się w pobliżu pól i domów. Planowana inwestycja Parku Wiatrowego „Warblewo” znajdowałaby się w kieunku południowo-zachodnim od naszych zabudowań, czyli kierunku domunujących w tym regionie wiatrów. My mieszkańcy nie chcemy żyć w ciągłym strachu, że awaria kilkudziesięciotonowej konstrukcji może zagrażać naszemu życiu, zdrowiu oraz majątkowi;

7) będzie uciążliwa ze względu na hałas i efekt migotania – monotonny, nieustanny szum jest często o wiele gorszy niż krótkotrwały hałas, powoduje zmęczenie, rozdrażnienie i dekoncentrację. Również umieszczenie światła na wysokości masztu ok.100-125 metrów, przy obracaniu się łopat śmigła da efekt podobny do tego jaki mają pojazdy policji i pogotowia w nocy, a w dzień cień łopat rzucany przez słońce przyczyni się do tego, że większość mieszkańców pobliskich domów będzie narażona na stały efekt stroboskopowy;

8) umiejscowienie stacji GPZ w odległości około 100-200 m od zabudowań mieszkalnych narazi ich mieszkańców na działanie pola elektromagnetycznego, jak również uciążliwego ponadnormatywnego hałasu spowodowanego pracą wchodzących w jej skład urządzeń takich, jak: transformatory, sprężarki, wyłączniki, itp. (źródło: „Streszczenie nietechniczne opisu oddziaływania na środowisko przedsięwzięć na sieciach elektroenergetycznych 110kV realizowanych w ramach Programu Inwestycyjnego ENERGA OPERATOR SA 2012-2015, Punkt 1.3., ppkt 2a, 3a) oraz emisję ścieków opadowych i substancji pogaśniczych do wód przepływającej w bezpośredniej bliskości rzeki Charstnicy lub do ziemi, węglowodorów i SF6 do powietrza, a także spowoduje bezpośrednie zagrożenie ich zdrowia i życia, w przypadku wystapienia jakichkolwiek potencjalnych przypadków awaryjnych, takich jak: rozszczelnienie transformatora mocy, wybuch transformatora mocy ujętych w przytaczanym powyżej „Streszczeniu…” ;

9) podjęte dotychczas decyzje w przedmiotowej sprawie przez Władze samorządowe odbyły się bez wymaganego prawem udziału nas mieszkańców, mieszkajacych w obszarze planowanej inwestycji.

My niżej podpisani protestujemy przeciwko eksperymentowaniu na naszym zdrowiu i życiu i żądamy, aby nasze prawo konstytucyjne – Konstytucja RP Art. 39. „ Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody” – było nam zapewnione. Skutki powodowane przez instalacje wiatrowe na organizm ludzi są nieodwracalne.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty protestujemy przeciwko planowanej inwestycji na naszym terenie – wśród naszych domów.

LISTA OSÓB PRZECIW BUDOWIE ELEKTROWNI WIATROWYCH WRAZ ZE STACJĄ ELEKTROENERGETYCZNĄ GPZ DO WGLĄDU U SOŁTYSA WSI SĄBORZE. "

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jacek Swietek

Mieszkańcy z gm.Ostaszewo też protestowali,przeciwko budowy farm wiatrowych na terenie gminy Ostaszewa .

Dodaj ogłoszenie