Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są wolne miejsca na badanie TK dla palaczy

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Prof. Witold Rzyman
Prof. Witold Rzyman Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse
Z prof. dr hab. med. Witoldem Rzymanem, kierownikiem Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej w UCK rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz.

Na to, by dostać się do końca grudnia br. na Pomorzu na bezpłatne badanie TK , osoba, która nie jest pacjentem SOR czy szpitala, praktycznie nie ma szans. A Pan profesor oferuje jeszcze pacjentom wolne miejsca na tomografię komputerową. Takie badanie jeszcze w tym roku?
Tak, oferuję. Nadal prowadzimy badania z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej u osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca, ale tylko w ramach programu badań przesiewowych o nazwie MOLTEST BIS. Program rozpoczął się w kwietniu 2016 roku, do tej pory przebadaliśmy 5300 osób, do kwietnia może z niego skorzystać jeszcze 1700 osób. W tym roku badania są prowadzone we wtorki, piątki i soboty.

Jakie warunki musi spełniać osoba, która zechce skorzystać z takiej okazji?

Badanie przesiewowe adresowane są do całego społeczeństwa, z którego wybiera się osoby mające największe ryzyko wystąpienia danej choroby. W przypadku raka płuca głównym czynnikiem predysponującym do zachorowania jest palenie papierosów. Badanie wykonywane jest w celu wykrycia nowotworu w jak najwcześniejszym stadium. Nasz program adresowany jest do osób w wieku powyżej 50 lat i poniżej 80, które paliły bardzo dużo papierosów przez okres ponad dwudziestu lat. Mogą się do niego zgłaszać zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Muszą być zdrowi?
Tak. Nie powinni mieć żadnych objawów choroby płuc, a więc kaszlu, duszności, bólów w klatce piersiowej, nie mówiąc o krwiopluciu.

Co proponujecie Państwo ochotnikom, którzy się do Was zgłoszą i zostaną zakwalifikowani do programu?
Będą oni poddani niskodawkowej tomografii komputerowej płuc pod kątem obecności (lub nie) guzków w płucach . Badania opisywać będzie ekipa lekarzy radiologów z ogromnym doświadczeniem w tym zakresie. W NDTK, czyli w niskodawkowej tomografii komputerowej dawka promieniowania, jaką otrzymuje pacjent jest jedenaście razy mniejsza od dawki emitowanej podczas klasycznego badania TK. Wynik badania za pomocą niskodawkowej tomografii nie jest łatwy do interpretacji, potrzeba stąd dużego doświadczenia, by dobrze je zinterpretować, dlatego będą to robić specjalnie wybrani radiolodzy. Mniejsza dawka promieni nie naraża badanego na efekty popromienne. Wszystkie osoby, u których zostaną wykryte podejrzane zmiany, zostaną objęte opieką przez nasz ośrodek, czyli Klinikę Chirurgii Klatki Piersiowej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Co czeka osobę, u której tomograf wykryje nawet maleńką zmianę w płucu? Są już opracowane specjalne algorytmy postępowania, które określają, co robić w określonej sytuacji, bowiem w Stanach Zjednoczonych jest to badanie ogólnie dostępne. W przypadku wykrycia podejrzanej zmiany uczestnik programu zostanie wezwany do naszej poradni i my pokierujemy jego dalszą diagnostyką. Nie zawsze trzeba działać od razu, czasem wystarczy pacjenta objąć obserwacją i powtórzyć badanie po pół roku.

Czy powinniśmy się bać takiego badania?
Ponad 50 proc. ludzi ma zmiany w płucach, które nie są rakiem, więc nie trzeba się bać badania - niskodawkowej tomografii (TK). Chciałbym uspokoić potencjalnych ochotników - u ponad 50 proc. osób badanych w ten sposób wykrywa się zmiany w płucach, co nie znaczy, że mają one nowotwór. Szacuje się, że z tych ponad 50 proc. osób, które mają jakieś zmiany w płucach tylko dwie na sto będą miały raka. Doświadczony radiolog wie, który guzek jest podejrzany, a który nie. Z tych wszystkich wykrytych zmian podejrzanych jest około 30 proc. Na 5300 badań TK tylko w 80 przypadkach wykryliśmy raka płuca. Wszyscy chorzy są lub będą leczeni i mają bardzo duże szanse na wylecznie. W przeciwieństwie do osób, u których wykrywa się ten nowotwór za późno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki