Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są wizytówką i dumą Bytowa. Honorowe Odznaki Gminy Bytów rozdane

Sylwia Lis
Sylwia Lis
W Bytowie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej podczas, której wyróżniono osoby szczególnie zasłużone dla miasta.
W Bytowie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej podczas, której wyróżniono osoby szczególnie zasłużone dla miasta. Sylwia Lis
To były wyjątkowe i wzruszające chwile. W Bytowie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej podczas, której wyróżniono osoby szczególnie zasłużone dla miasta.

Tradycyjnie, jak co roku z okazji święta Bytowa zwołano uroczystą sesję Rady Miejskiej. Odbyła się ona nie w urzędzie miejskim, ale bytowskim zamku.

- Z okazji 676 rocznicy istnienia Bytowa i rozpoczynających się dziś dni naszego miasta na zamku odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - W jej trakcie wręczyliśmy odznaki honorowe gminy Bytów. Otrzymali je: Andrzej Krawaczyński, Jolanta Tyrzyńska, Krystyna Stachowska, Danuta Cyrson. - To uhonorowanie jest naszym wyrażeniem wdzięczności za ich pracę i jej owoce. Możecie być dumni z tego co udało się zrobić i mocno w to wierze, że wasza aktywność nadal będzie służyć mieszkańcom naszej gminy.
Podczas sesji przedstawiono też wyniki badań dotyczące przeszłości Bytowa i ziemi bytowskiej, o których opowiedział dr Paweł Szczepanik. Fragment tego, co udało się odkryć i zbadać można zobaczyć na otwartej przed tygodniem wystawie w Muzeum Zachodniokaszubskim na zamku w Bytowie. Do czego szczególnie zachęcam. Teraz zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania na Dniach Bytowa!

Odznakę honorową przyznano też Andrzejowi Dolecińskiemu, ale wyróżniony z przyczyn osobistych nie mógł pojawić się na sesji. Wręczenie nastąpi w innym terminie.

od 16 lat

Krystyna Stachowska

Przyjechała do Bytowa w 1972 roku z Góry na stałe osiedlając się wraz z rodziną na ziemi kaszubskiej. Od tego czasu, ponad 50 lat stale pracuje w restauracji „Kaszubianka”. W latach 1972 - 1992 pracowała jako pracownik PSS „Społem”, a od 1992 roku pracuje jako właściciel restauracji „Kaszubianka”.
Krystyna Stachowska wykazała się szczególną aktywnością w dziedzinie szkolenia kształcąc kilkudziesięciu adeptów w zawodach kucharz i kelner, za co otrzymała w 2002 roku Złotą Odznakę Mistrza nadawaną przez Związek Rzemiosła Polskiego.
W okresie długoletniej działalności gastronomicznej Krystyna Stachowska dała się poznać jako osoba twardo stąpająca po ziemi, niezwykle odpowiedzialna i kompetentna. Doskonale współpracująca z przedsiębiorcami jak i organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie gminy Bytów. We wszystkich swoich działaniach kieruje się dobrem publicznym lokalnej społeczności. Jak sama mówi „lubię ludzi” dlatego też praca daje jej wiele satysfakcji i sprawia przyjemność. Największym osiągnięciem pani Krystyny jest to, że ludzie wracają po wielu latach do restauracji. Cieszy się ze spotkań z osobami, które mają wspomnienia z „Kaszubiaką”, gdy może z nimi powspominać o tym co było. Innych restauracji w Bytowie nie traktuje jako konkurencji, ale jako zróżnicowanie kuchni i możliwość wyboru.

Jolanta Turzyńska

Jest emerytowaną nauczycielką przyrody w Szkole Podstawowej nr 5 w Bytowie, aktywną harcerką oraz jednym z inicjatorów założenia Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Zawsze Razem”, które działało w latach 2009 – 2018. Głównym celem stowarzyszenia była popularyzacja wiedzy o ziemi bytowskiej, Polsce i Unii Europejskiej poprzez prowadzenia działalności edukacyjnej, profilaktycznej, kulturalnej i promocyjnej, zwłaszcza w zakresie inicjowania, wspierania i pomocy w realizacji przedsięwzięć edukacyjno – kulturalnych na rzecz dzieci oraz środowiska szkolnego i lokalnego. Działa również w Zrzeszeniu Kaszubsko – Pomorskim Oddział w Bytowie.
Najbardziej spektakularnym działaniem Jolanty Turzyńskiej jest projekt jej autorstwa pod nazwą ,,Bytowiacy na starej fotografii”', którego celem było i jest: zachowanie od zapomnienia ludzi i historii ich życia, zapoznanie młodego pokolenia z historią rodziny i miasta, zwiększanie zainteresowania historią, kulturą i tradycjami naszego regionu, rozbudzenie pasji kolekcjonerskich. W ramach tego projektu organizowała m.in. coroczne zbiórki zdjęć, które fotograf przygotowywał i drukował w powiększonym formacie dla potrzeb corocznych wystaw w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie.
Ważnym są coroczne publikacje broszur pt. „Bytowiacy na starej fotografii”, a w roku dziesiątej edycji także albumu fotograficznego z wykorzystaniem wcześniej nagromadzonych zdjęć i opatrzonych tekstem autorstwa Janusza Kopydłowskiego. Kolejne publikacje stanowią zbiór drobnych epizodów z życia mieszkańców (ofiarodawców zdjęć i ich bliskich), a jednocześnie pokazują kawałek historii miasta.

Andrzej Doleciński

W swojej 45 letniej pracy zawodowej i społecznej związany był głównie ze sportem. W tym okresie zorganizował 29 biegów Gochów o zasięgu ogólnopolskim, 30. pielgrzymek biegowych na dystansie 500 km Bytów - Częstochowa, 10. Pielgrzymek Maratońskich Bytów - Sianowo, był pomysłodawcą i organizatorem 14. Mistrzostw Pomorza w Kulturystyce i Fitness w Bytowie. Z jego inicjatywy na terenie Bytowa w ramach programu „Bytów Miasto Joggingu” powstało 5. tras biegowych.
W latach 1977-1991 jako wiceprezes urzędował w Zarządzie Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Radość” w Bytowie. Następnie przez 18 lat pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytowie. Był koordynatorem działań z zakresu kultury fizycznej, sportu, rekreacji i turystyki oraz współpracy z bytowskimi klubami i organizacjami sportowymi.
Andrzej Doleciński aktywnie działał na rzecz społeczności bytowskiej. Od roku 1999 do 2010 r. udzielał się w stowarzyszeniu „Bezpieczny Bytów”, gdzie prowadził szereg akcji społecznych, m.in.: „Prewencja, ale inaczej, Bezpieczni w ruchu drogowym” akcja skierowana szczególnie dla dzieci i młodzieży, „Bezpieczne Miasto” w tym „Bezpieczna droga do szkoły”, „Stop pijanym kierowcom”, „Bezpieczny parking”, „Dom obserwowany przez sąsiadów”, które w istotny sposób przyczyniły się do poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu bytowskiego oraz upowszechniania idei prewencji kryminalnej. Programem tym objętych zostało ponad 6 000 mieszkańców.
Jest członkiem Polskiego Związku Wędkarskiego od 1981 roku. Od roku 2001 jest członkiem Zarządu Koła PZW w Bytowie. Brał czynny udział w organizowaniu wędkarskich imprez sportowych na szczeblu Koła oraz powiatu bytowskiego. Był zaangażowany w pracy zawodowej i społecznej, stawiający sobie i innym wysokie wymagania. W latach 1990-1998 był radnym Rady Miejskiej w Bytowie.

Andrzej Kraweczyński
Przybył do Bytowa z Grudziądza w 1979 roku na stałe osiedlając się na ziemi bytowskiej. W latach 1979-1987 pracował w Zakładzie Okrętowych Urządzeń Elektronicznych i Automatyki „Elmor" Gdańsk – Zakład w Bytowie, pełniąc funkcję kierownika Działu Zabezpieczeń Ruchu. Od 1987 - 2005 był zatrudniony w Przedsiębiorstwie Państwowej Komunikacji Samochodowej w Bytowie na stanowisku zastępcy dyrektora natomiast od 2005-2007 w Przedsiębiorstwie Państwowej Komunikacji Samochodowej w Słupsku na stanowisku zarządcy komisarycznego. W latach 2008 -2010 pełnił funkcje prezesa zarządu w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej Słupsk S.A. w Słupsku.
W 2011 roku został powołany na stanowisko zastępcy burmistrza Bytowa, nadzorując pracę wydziałów Inwestycji i Infrastruktury, Mienia Komunalnego oraz Gospodarki Przestrzennej w zakresie: gminnego budownictwa mieszkaniowego, gospodarki nieruchomościami, ładu przestrzennego, ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, utrzymania gminnych obiektów
i urządzeń użyteczności publicznej, gminnych dróg, ulic, placów, oraz organizacji ruchu drogowego, inwestycji gminnych, infrastruktury technicznej.
Funkcje zastępcy burmistrza pełnił do kwietnia 2019 roku. Od 2019 do 2021 roku pracując nadal w urzędzie prowadził sprawy związane z projektowaniem, pozyskiwaniem nieruchomości, finansowaniem i rozliczeniem inwestycji gminnej związanej z budową węzła transportu zbiorowego w Bytowie.
Do najważniejszych inwestycji, które nadzorował pan Andrzej należy: budowa kompleksu basenowo - rekreacyjnego w Bytowie, budowa Kaszubskiego Inkubatora Przedsiębiorczości w Bytowie, budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Niezabyszewie, budowa remizy OSP w Niezabyszewie, modernizacja obiektów sportowych na terenie MOSiR w Bytowie, w tym budowa skateparku i stadionu lekkoatletycznego, przebudowa dróg przy ulicach Kościuszki, Podzamcze i Młyńskiej w Bytowie, budowa ścieżki pieszo-rowerowej po nasypie kolejowym na trasie Bytów - Pomysk Wielki – Mała Wieś, renowacja zabytkowego mostu na rzece Boruja oraz iluminacja średniowiecznego zamku wraz z zagospodarowaniem historycznego otoczenia w Bytowie.

Danuta Cyrson

Od ponad 25 lat działa społecznie w Kole Powiatowym Polskiego Związku Niewidomych w Bytowie, a od 21 lat pełni funkcję prezesa. Z doświadczenia wie, na czym polega niedowidzenie i pomimo choroby zaangażowała się aktywnie w pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym z terenu powiatu bytowskiego oraz w działalność na rzecz innych w Polskim Związku Niewidomych w Bytowie.
W 2001 roku ukończyła kurs instruktora samoobsługi i czynności dnia, dzięki któremu na przestrzeni wielu lat, zorganizowała i przeprowadziła dziesiątki szkoleń indywidualnych, czy też grupowych dla osób niewidomych i nowo ociemniałych, na których uczą się wykonywania codziennych czynności bez użycia wzroku, wykorzystując dostępny sprzęt rehabilitacyjny dla niewidomych i słabowidzących.
Danuta Cyrson corocznie organizuje dla swoich członków wiele spotkań integracyjno – informacyjnych np.: z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, Wigilii, na których członkowie koła mają okazję aktywnie i radośnie spędzić czas i integrować się z najbliższym środowiskiem lokalnym, wyjazdów sportowych (gra w kręgle), które cieszą się niezwykłą popularnością wśród osób z dysfunkcją wzroku, wyjazdów turystyczno – krajoznawczych, gdzie członkowie koła zwiedzili wiele regionów i zakątków Polski, a także dotarli do Lwowa i Pragi, a które mają na celu rehabilitację i przełamywanie barier oraz pokonywanie trudności w różnych nowych sytuacjach życiowych osób niewidomych.
Ponadto podejmuje działania i pomaga w rozwiązywaniu trudnych problemów życiowych swoich podopiecznych.
W uznaniu za jej zasługi w pracy społecznej Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych uhonorował Danutę Cyrson przyznając jej w 2001 brązową, w 2006 srebrną i w 2011 roku złotą odznakę PZN.
Zrozumienie potrzeb drugiego człowieka i empatia spowodowały, że pani Danuta w listopadzie 2021 roku otrzymała prestiżową nagrodę Srebrnego Drzewka, przyznawaną przez Samorząd Województwa Pomorskiego za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy i integracji społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Są wizytówką i dumą Bytowa. Honorowe Odznaki Gminy Bytów rozdane - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki