Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław

Kazimierz Netka
Anna Arent-Mendyk
Podpisano umowę dotyczącą wykorzystania unijnych dotacji na wzmocnienia ochrony delty Wisły przed powodziami
. 250 tysięcy mieszkańców Żuław może czuć się bezpieczniej.


Po kilku latach przygotowań, uzgodnień, można sięgnąć po unijne dotacje i przystąpić do urzeczywistniania projektu pt. "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - etap I - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku" - jednego z najważniejszych elementów "Programu Żuławskiego - 2030".


Koszt realizacji projektu szacowany jest na 99,84 mln złotych. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 84,86 mln złotych, czyli 85 procent potrzebnej sumy.


W ramach projektu zostanie wykonanych sześć przedsięwzięć. Najważniejsza jest przebudowa ujścia Wisły, gdzie istnieje zagrożenie powstania zatoru lodowego.

Następne zadanie to odnowienie ostróg (budowli regulujących spływ rzeki) na Wiśle. Ponadto, przebudowane zostaną koryta rzek Motława, Wąska, Dzierzgoń. W ramach projektu będzie też opracowany system monitoringu ryzyka powodziowego.


Unijna dotacja na zrealizowanie tych zamierzeń pochodzi z zasobów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W piątek umowę, dotyczącą wykorzystania tych pieniędzy, podpisali w Gdańsku Władysław Jan Majka, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Halina Czarnecka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


- Roboty już ruszyły w ujściu Wisły - powiedział Piotr Kowalski, pełnomocnik ds. realizacji projektu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - etap I - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku". - Wkrótce będą ogłaszane następne przetargi na wykonawstwo. Prace budowlane zostaną sfinalizowane w listopadzie 2014 roku. System monitoringu ryzyka powodziowego ma być gotowy w pierwszym kwartale 2015 roku.


Na tym nie koniec. Jak zapewniła Halina Czarnecka, województwa pomorskie oraz warmińsko - mazurskie, wspólne z RZGW oraz innymi instytucjami, będą zabiegać o to, by program ochrony przeciwpowodziowej Żuław stał się rządowym programem, podobnie jak stało się to przypadku górnego odcinka Wisły. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego zapowiedział udzielenie wszechstronnego wsparcia w tych staraniach.


"Program Żuławski - 2030" realizuje 6 podmiotów. Oprócz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, za urzeczywistnienie jego części do 2015 roku (ponad 40 zadań) odpowiedzialne są: samorząd województwa pomorskiego (Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku), samorząd województwa warmińsko - mazurskiego (Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu), miasto Gdańsk, powiat gdański, miasto Elbląg.


Orientacyjny koszt całkowity zrealizowania projektów przekracza 647 mln zł. Maksymalne dofinansowanie z UE zaplanowano na poziomie 85 procent tej kwoty, czyli około 550 mln zł. Unijna dotacja obejmuje działania na całym obszarze Żuław, czyli na 2150 kilometrach kwadratowych, na których mieszka około 250 tysięcy osób.


Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki