Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są już nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia

Tomasz Rozwadowski
Znamy już od nazwiska 15 autorów nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Nazwiska 15 kandydatów zostały ogłoszone na konferencji prasowej podczas Warszawskich Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zwycięzcy w trzech kategoriach - poezji, prozy oraz eseistyki - zostaną oficjalnie nagrodzeni na gali finałowej, która się odbędzie w Gdyni 18 czerwca.

Pomorski casting do 4. edycji Mam Talent

Nominacje otrzymali - w kategorii poezji Ewa Lipska za "Pogłos", Andrzej Niewiadomski za "Tremo", Tomasz Różycki za "Księgę obrotów", Adam Wiedemann za "Dywan" oraz Maciej Woźniak za "Ucieczkę z Elei", w kategorii prozy Justyna Bargielska za "Obsoletki", Andrzej Kasperek za "Back in the DDR i inne opowiadania", Radosław Kobierski za "Ziemię Nod", Kazimierz Kutz za "Piątą stronę świata" oraz Michał Olszewski za "Zapiski na biletach", w kategorii eseistyki Stefan Chwin za "Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni", Zbigniew Kadłubek za "Świętą Medeę. W stronę komparatystyki pozasłownej", Piotr Matywiecki za "Dwa oddechy. Szkice o tożsamości żydowskiej i chrześcijańskiej", Jarosław Marek Rymkiewicz za "Samuela Zborowskiego" oraz Jan Tomkowski za "Klasztor Maulbronn".

Wśród nominowanych jest więc troje wcześniejszych laureatów - Justyna Bargielska, Piotr Matywiecki oraz Adam Wiedemann - i dwóch autorów związanych z Pomorzem - Stefan Chwin i Andrzej Kasperek.
Organizatorzy podkreślają, że w tym roku, szóstym roku przyznawania NLG, został po raz kolejny pobity rekord liczby zgłoszonych kandydatur. Zgłoszono aż 308 książek, czyli na jedną nominację przypadło ponad 20 kandydatów. Przewodniczący Kapituły NLG, prof. Piotr Śliwiński, zwraca uwagę na bogactwo i różnorodność tegorocznych pretendentów.

- Lista nominowanych książek powstała, jak co roku, w rezultacie długich narad nad dziesiątkami książek wartych uwagi - podsumowuje prof. Śliwiński. - Szukaliśmy rzeczy oryginalnych, atrakcyjnych, mówiących coś ważnego i we własnym przekonaniu - znaleźliśmy. Każdą z kategorii - poezji, prozy i eseju, reprezentują utwory pod wieloma względami bardzo się różniące, lecz podobnie niezwykłe.
Każdy z trzech zwycięzców Nagrody Literackiej Gdynia otrzyma pamiątkowe statuetki - Kostki Literackie - oraz nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Kapituła może przyznać także Nagrodę Osobną. W ubiegłym roku tym specjalnym laurem wyróżniono Małgorzatę Szejnert za "Wyspę klucz".

Województwo dwóch prędkości, czyli sprawa założenia stowarzyszenia gmin na rzecz metropolii gdańskiej przez prezydenta Adamowicza

Od kilku lat ogłoszenie laureatów NLG jest kulminacyjnym punktem festiwalu literackiego Literaturomanie. W tym roku imprezy festiwalu, planowanego na 16-18 czerwca, w większości odbędą się na terenie specjalnie wybudowanego na skwerze Kościuszki Miasteczka Literackiego. Gośćmi festiwalu, oprócz nominowanych pisarzy, będą m.in. Magdalena Tulli, Jacek Dukaj, Mariusz Szczygieł, Antoni Libera, Wojciech Tochman. W miasteczku znajdzie się także miejsce na muzykę zespołów Pustki oraz Ballady i Romanse, warsztaty pisarskie, happening literacki, Zjednoczenie Czytelnicze oraz akcję wymiany książek.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny, a wysoka ranga i prestiż Nagrody Literackiej Gdynia może podziałać na miłośników literatury jak magnes.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki