Są grunty pod przyszłą kopalnię

  Są grunty pod przyszłą kopalnię

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wytwórnia Klejów i Zapraw Budowlanych Atlas - według władz gminy Malechowo - wykupiła już w Sulechowie około 85 hektarów gruntów.
  To dlatego, że chce tam uruchomić w przyszłym roku kopalnię piasku kwarcowego. - Cieszę się, że wszystko postępuje tak szybko do przodu - stwierdza Jan Szlufik, wójt gminy Malechowo, który przyznaje, że firma nabyła także działki gruntowe należące do gminy. Jednak akcentuje on, że są to niewielkie tereny: od 10 do 15 arów. O ile wzbogaciła się gminna kasa?

  - Tajemnica handlowa - odpowiada Szlufik.

  Interes musi się jednak opłacać, bo nierzadko rolnicy sprzedają swoje ojcowizny. Według wójta sam rozruch kopalni pochłonie aż 30 milionów złotych. - Rocznie Atlas chce wydobywać około 450 tysięcy ton urobku - mówi Szlufik. - Z tego część będzie transportowała do Skandynawii, bo firma ma już podpisane umowy z tamtejszymi odbiorcami.

  - Bardzo się z tego cieszymy - mówi z kolei Arkadiusz Kli-mowicz, burmistrz Darłowa, który przyznaje, że rozmawiał z przedstawicielem firmy. - Darłowo jest najbliżej planowanej kopalni w gminie Malechowo i naturalnym jest, że przez nasz port najłatwiej przewieźć urobek do krajów skandynawskich.

  Jaka część z owych 450 tysięcy ton może być transportowana przez Darłowo? - To tajemnica handlowa - słyszymy tym razem od Klimowicza.

  Na ile lat zagości Atlas w powiecie sławieńskim? Wójt Szlufik stwierdza, że żywotność kopalni oszacowano na 35 lat.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo