Rzeźba znanego artysty stanęła na rondzie w Sopocie

Materiał informacyjny Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia S.A.
Udostępnij:

W Sopocie na rondzie łączącym ulice Bitwy pod Płowcami i Hestii stanęła rzeźba „Echo”. To dzieło znanego rzeźbiarza Xawerego Wolskiego. Rzeźba została ufundowana przez obchodzącą w tym roku 20-lecie Fundację Artystyczna Podróż Hestii, założoną przez sopocką ERGO Hestię. Fundacja od wielu lat wspiera młodych twórców, a w tym roku zorganizowała także wystawę obrazów w Muzeum Narodowym w Warszawie.

„Echo” zostało odsłonięte w piątek 2 lipca. Ma prawie 4 m wysokości i jest wykonane z brązu. Sopocka rzeźba jest jedną z serii odlewów Xawerego Wolskiego zatytułowanych „Echo”.

Jak podkreśla profesor Maciej Świeszewski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, sztuka w miejskiej przestrzeni publicznej, zwłaszcza w tak reprezentatywnym miejscu jak Sopot, sprawdza się doskonale. - Rzeźba „Echo” Xawerego Wolskiego wpisuje się w taki nurt. To szczególnie ważne, gdy miasto, w którym narodziła się kiedyś „szkoła sopocka” oraz nasza uczelnia, ozdabia rzeźbami ronda i place – zaznacza.

Xawery Wolski wrócił do Polski kilka lat temu, po latach spędzonych w Meksyku. Dzisiaj skupia się na budowaniu imponującej galerii rzeźb w dworku w mazowieckim Dańkowie. Na terenie posesji można znaleźć między innymi pozostałe dzieła z serii „Echo”. Wolski nie ukrywa, że zawsze chciał, aby jedna z jego rzeźb stanęła właśnie w Sopocie, który dobrze wspomina z młodości.

- Twórczość Xawerego Wolskiego to przede wszystkim rzeźba. To artysta uznany, którego prace wystawiano na całym świecie w prestiżowych galeriach i cieszę się, że jedna z nich właśnie zawitała na stałe do Sopotu. ERGO Hestia doskonale znana jest ze swojego zaangażowania na rzecz sztuki, artystów i art brandingu. To wręcz modelowy przykład symbiozy sztuki i biznesu – dodaje Zbigniew Buski, Dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Fundacja promująca sztukę

Ufundowanie rzeźby przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii to kolejne z wielu jej działań na rzecz promocji sztuki w przestrzeniach publicznych. Fundacja od 20 lat między innymi wspiera młodych artystów organizując konkurs Artystyczna Podróż Hestii oraz działa na rzecz łatwiejszej dostępności sztuki w przestrzeniach publicznych. Do tej pory fundacja ufundowała m.in. rzeźby, jakie stanęły w sopockim Parku Hestii oraz sponsorowała Projekt OKNO, w ramach którego – gdy przez pandemię zamknięte były galerie - młodzi artyści mogli prezentować swoje instalacje w witrynach lokalnych przedsiębiorców w całej Polsce.

Rzeźba Xawerego Wolskiego została ufundowana przez fundację APH w związku z obchodzonym w tym roku 30-leciem ERGO Hestii.

Rzeźba znanego artysty stanęła na rondzie w Sopocie

Xawery Wolski (ur. 1960) jest polskim artystą, głównie rzeźbiarzem, działającym na arenie międzynarodowej. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w paryskiej Academie des Beaux Arts, w pracowni samego Césara Baldacciniego. Jako młody artysta opuścił Polskę na trzy dekady, mieszkając w tym czasie i tworząc m.in. we Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, a także Meksyku, w którym osiedlił się na dłużej. Kilka lat temu wrócił do ojczyzny. Jako spadkobierca przedwojennej rodziny ziemiańskiej, zamieszkał wXIX-wiecznym dworku w miejscowości Dańków (woj. mazowieckie). Artysta stworzył tam miejsce, gdzie sztuka przenika się z naturą, a tradycja z nowoczesnością. Dwór wraz z otaczającym go ogrodem pełni funkcję galerii rzeźb samego Wolskiego, ale także miejsca wystaw innych twórców czy międzynarodowych rezydencji artystycznych.

Twórczość rzeźbiarska Xawerego Wolskiego zdaje się być wypadkową tradycji sztuki europejskiej połączonej z wpływami środkowo- i południowoamerykańskimi. Charakteryzuje ją prostota i organiczność form, przeważnie sprowadzonych do wyabstrahowanego symbolu. Z jego prac przebija pierwiastek duchowy i metafizyczny. Powstają one w bardzo zróżnicowanych formatach: od drobnych, niemal biżuteryjnych, po monumentalne dzieła przeznaczone do umieszczenia w rozległej przestrzeni. Jak mówi sam artysta: „Interesuje mnie tworzenie mostów komunikacyjnych pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, w jedności i z nadzieją, że dialog w czasie i przestrzeni pozwoli stworzyć nowe jakości”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie