reklama

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak: Chcemy zaostrzenia kar wobec przestępców dzieci

Martyna Chmielewska AIPZaktualizowano 
W czwartek prezydent Andrzej Duda złożył marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu projekt nowelizacji kodeksu karnego i ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. A wszystko po to, by wzmocnić ochronę nieletnich, którzy w wielu przypadkach stają się ofiarami przestępców.

AIP/x-news

W czwartek w Belwederze odbyła się konferencja prasowa, podczas której rzecznik praw dziecka Marek Michalak, będący pomysłodawcą wprowadzenia zmian w kodeksie karnym, powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że celem projektu jest zwiększenie poziomu ochrony małoletnich ze szczególnym uwzględnieniem dzieci poniżej 15 roku życia oraz osób nieporadnych ze względu na swój stan psychiczny i fizyczny. – Chcemy zaostrzenia kar wobec przestępców. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, w których dzieci są maltretowane. Mam tu na myśli chociażby Kacpra z Bytomia, który został skatowany przez partnera matki – powiedział. – Tłumaczył, że obecnie stosowane kary za przestępstwa na dzieciach są za słabe. – Dziecko to nie telewizor. Kary za przestępstwa na nieletnich powinny być surowsze niż za wyłamanie zamka w drzwiach czy kradzież telewizora – dodał.

Zdaniem prezydenta RP Andrzeja Dudy ochrona dzieci, która polega na walce z przestępczością, a w szczególności z uwzględnieniem zbrodni popełnionych na tle seksualnym, powinna mieć najwyższy priorytet.

Agnieszka Rękas, społeczny doradca rzecznika praw dziecka, zapytana przez AIP o propozycję zmian zawartych w projekcie, powiedziała, że projekt przewiduje m.in. zaostrzenie odpowiedzialności wobec przestępców, którzy dopuszczą się okaleczenia, porzucenia dziecka czy handlu dziećmi. – Przykładowo dziś za dokonanie przestępstwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu do lat 15 sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Propozycja jest taka, aby w przypadku popełnienia takiego przestępstwa sprawcy groziła kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat – poinformowała. Inną proponowaną zmianą jest wprowadzenie obowiązku zawiadomienia organu powołanego do ścigania przestępstw o karalnym przygotowaniu lub usiłowaniu albo dokonaniu przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wymierzonych w dobro dziecka.

Jeśli przepis ten wejdzie w życie, to każda osoba, która będzie świadkiem np. znęcania się nad dziećmi, pedofilii, rozprowadzania pornografii dziecięcej, będzie miała obowiązek zawiadomienia o tym fakcie organów ścigania. Jeśli tego nie zrobi, grozić jej będzie kara 3 lat pozbawienia wolności. – Chcemy walczyć tym samym ze znieczulicą społeczną. Każdy z nas powinien reagować na przemoc – poinformował Andrzej Dera. Wyraził nadzieję, że parlament szybko uchwali proponowane zmiany.

Wideo

Materiał oryginalny: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak: Chcemy zaostrzenia kar wobec przestępców dzieci - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie