Rzecznik ma oko na Prabuty

  Rzecznik ma oko na Prabuty

  Łukasz Bartosiak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie milkną echa afery w Prabutach, w której główną rolę odegrali szeregowi policjanci z lokalnego komisariatu wywożący pijanych ludzi do lasu. Sprawą popełnianych przez nich nadużyć zainteresował się rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.
  - Po zapoznaniu się z artykułem w "Polsce Dzienniku Bałtyckim" dotyczącym bezprawnego działania policji wobec mieszkańców Prabut rzecznik praw obywatelskich postanowił wystąpić do prokuratora okręgowego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku o udzielenie informacji o stanie sprawy - poinformował Andrzej Jaroszkiewicz z wydziału komunikacji społecznej biura RPO.

  Akta sprawy jeszcze nie trafiły do biura rzecznika - prokuratura i policja na odpowiedź mają czas (ok. trzech tygodni).

  - Celem naszych działań na pewno będzie ustalenie, czy w przypadku opisywanej sprawy nie doszło do naruszeń praw obywatelskich - twierdzi Paweł Graczyk z biura RPO.

  Rzecznik praw obywatelskich działa niezależnie od wymiaru sprawiedliwości, ale jego kompetencje w podobnych sprawach są ograniczone i mają głównie charakter kontrolny.

  Dlatego pracownicy biura rzecznika nie będą w sprawie prabuckiej prowadzili własnego dochodzenia. Stosowne organy, np. policja lub prokuratura, muszą jednak udzielić im informacji na temat śledztwa i podzielić się dowodami w tej sprawie.

  Na tej właśnie podstawie biuro rzecznika sprawdzi, czy organy państwowe, w tym przypadku policja, nie naruszyły praw mieszkańców Prabut.

  Natomiast prokurator okręgowy w Gdańsku wyznaczył już jednostkę, która zajmie się badaniem tzw. afery prabuckiej.

  - Śledztwo poprowadzi Prokuratura Rejonowa w Gdańsku Oliwie - poinformował Mirosław Andryskowski, prokurator rejonowy w Kwidzynie.

  Wyjaśnianiem policyjnych praktyk w Prabutach zajęły się równolegle policja na szczeblu wojewódzkim i krajowym oraz prokuratura.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OKO RZECZNIKA

  klawisz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  OJ, POWINIEN MIEĆ OKO BO POŁOWA BRUDÓW PÓJDZIE DO KOSZA.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo