Rządowy program „Mama 4+” . Na Pomorzu korzysta z niego ponad 4,5 tys. osób. Aż 181 z nich wychowało dziewięcioro lub więcej dzieci

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Rządowy program „Mama 4+” wszedł w życie w marcu zeszłego roku. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające pobiera w naszym województwie ponad 4,5 tys. osób. Aż dwudziestu z pomorskich beneficjentów programu skończyło 90 lat.

Do końca stycznia br. pomorskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjęły ponad 5,4 tys. wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, 4,8 tys. z nich zostało już rozpatrzonych, z czego 4,5 tys. pozytywnie.

Najczęstszą przyczyną odmowy było wychowywanie mniej niż czworga dzieci oraz niespełnienie kryterium dochodowego. Najwięcej świadczeniobiorców jest w grupie wiekowej 60-69 lat i wychowało czworo dzieci, są jednak tacy, którzy mieli ich więcej niż dziewięcioro – informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Czytaj także

Program nie tylko dla mam. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie?

Aby otrzymać świadczenie z programu „Mama 4+” trzeba ukończyć powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni), urodzić i wychować lub wychować co najmniej czworo dzieci oraz nie posiadać niezbędnych środków do życia.

Pomimo swojej nazwy, obowiązujący od marca zeszłego roku rządowy program adresowany jest także do mężczyzn. Ojcowie mogą z niego skorzystać w trzech sytuacjach: po pierwsze wtedy, gdy doszło do śmierci matki dziecka, po drugie, jeśli doszło do porzucenia przez nią dziecka, po trzecie, wtedy, gdy w sposób trwały matka zaprzestała sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zasady są takie same – ojcowie również muszą osiągnąć wiek emerytalny i nie posiadać dochodu, zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Wszystkie te przesłanki muszą wystąpić łącznie – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński. - Maksymalna kwota świadczenia wynosi 1100 zł brutto, czyli tyle co minimalna gwarantowana emerytura. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie ma jakiś dochód, kwota zostanie dopełniona do 1100 zł. Od 1 marca, wraz ze wzrostem najniższej emerytury, kwoty te zwiększą się o 100 zł.

Jak wypełnić wniosek?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznawane jest wyłącznie na wniosek. Powinien on zawierać dane wnioskodawcy, wskazanie świadczenia, o które się ubiega, sposób jego wypłaty i podpis. Do wniosku trzeba dołączyć akty urodzenia dzieci i ich numery PESEL, a także oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej.

Dane z całego kraju

W całym kraju ZUS i KRUS przyznały już łącznie ponad 54 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających „Mama 4+” (dane na 31.01.2020)

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych do końca stycznia br. przyznał 53 191 świadczeń „Mama 4+”. Ważny jest tu fakt, że zdecydowaną większość – ok. 34,2 tys. – stanowią świadczenia dopełniające. To oznacza, że większość uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w przeszłości pracowało, ale z pewnych powodów nie udało im się wypracować minimalnej emerytury. 19 tys. świadczeń stanowią świadczenia w pełnej wysokości – tłumaczy minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Do końca stycznia br. KRUS przyznał 952 rodzicielskie świadczenia uzupełniające, 931 to świadczenia w pełnej wysokości, a 21 – dopełniające.

- Program „Mama 4+” to forma docenienia trudu rodzicielstwa i wychowania większej gromadki dzieci. Cieszę się, że możemy wspierać rodziców, którzy do tej pory pozostawali bez prawa do choćby minimalnego świadczenia emerytalnego – podsumowuje minister Marlena Maląg.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie