MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rządowe obligacje antyinflacyjne na 6,5 i 6,75 proc. we wrześniu. W ofercie znów obligacje trzyletnie, jakich jeszcze nie było [27.09.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
We wrześniu oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich, które oparte jest o obowiązującą stopę referencyjną NBP pozostaje na niezmienionym poziomie. Nie zmienia się również oprocentowania instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat. Aktualnie kształtuje się ono na poziomie od 6,50 proc. do 6,75 proc. w przypadku standardowej oferty oraz 6,70 proc. i 7,00 proc. w przypadku instrumentów rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+.
We wrześniu oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich, które oparte jest o obowiązującą stopę referencyjną NBP pozostaje na niezmienionym poziomie. Nie zmienia się również oprocentowania instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat. Aktualnie kształtuje się ono na poziomie od 6,50 proc. do 6,75 proc. w przypadku standardowej oferty oraz 6,70 proc. i 7,00 proc. w przypadku instrumentów rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+. Bartek Syta/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Rządowa oferta obligacji oszczędnościowych we wrześniu jest praktycznie taka sama, jak w sierpniu. Do antyinflacyjnych obligacji rocznych i dwuletnich doszły wtedy nowe – trzyletnie. Kupione w sierpniu lub we wrześniu mają przez całe trzy lata oprocentowanie 6,5 proc., a na dodatek odsetki po każdym roku są doliczane do kapitału. Na rynku – przy zerowym praktycznie poziomie ryzyka i możliwości inwestowania nawet kwoty tylko 100 zł – próżno szukać równie atrakcyjnej oferty. Wkrótce - gdy Ministerstwo Finansów poda dane o sprzedaży papierów w sierpniu - okaże się, czy nowe obligacje są jeszcze większym hitem niż w czerwcu i lipcu roczne oraz dwuletnie. Oto szczegóły całej wrześniowej oferty oszczędnościowych obligacji skarbowych, bo ciekawych propozycji dla inwestorów w niej nie brakuje.

Warunki emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa we wrześniu są następujące.

  • We wrześniu oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,50 proc., a 2-letnich 6,75 proc.
  • Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,50 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane będą odpowiednio: 6,50 proc. dla 4-latek oraz 6,75 proc. dla 10-latek.
  • 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, oprocentowane będą odpowiednio 6,70 proc. i 7,00 proc. w pierwszym roku.
  • Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,25 proc. dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 procent. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 procent.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

We wrześniu oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich, które oparte jest o obowiązującą stopę referencyjną NBP, pozostaje na niezmienionym poziomie. Nie zmienia się również oprocentowania instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat. Aktualnie kształtuje się ono na poziomie od 6,50 proc. o 6,75 proc. w przypadku standardowej oferty oraz 6,70 proc. i 7,00 proc. w przypadku instrumentów rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+.

Wielu młodych ludzi w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia wyrusza do stolicy. Jak wynika z Rankingu przygotowanego przez portal RynekPierwotny.pl, warto wziąć pod uwagę także wiele innych miast. Pod względem dostępności mieszkaniowej dobrze wypadają takie metropolie, jak chociażby Bydgoszcz, Gdańsk czy Katowice. Tutaj szansa na własne M jest największa.

Gdzie najłatwiej kupić mieszkanie, czyli zarobki i ceny metr...

Obligacje skarbowe dają szerokie możliwości inwestowania. To oferta dla tych, którzy szukają krótko-, średnio- i długookresowych form oszczędzania o różnych zasadach oprocentowania.

Okazje na markę Apple

Materiały promocyjne partnera

- Szczegółowe informacje o naszej bieżącej ofercie można znaleźć na stronie www.obligacjeskarbowe.pl. Rozpocząć oszczędzanie można już od 100 zł i nie ma ograniczeń odnośnie do maksymalnych kwot jakie chcemy przeznaczyć na ten cel. Proces zakupu obligacji skarbowych jest szybki i prosty; obligacje można nabyć z dowolnego miejsca i w dogodnym momencie przez Internet, a także w placówkach banku PKO Banku Polskiego – rekomenduje sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Sebastian Skuza.

Od sierpnia oferta Ministerstwa Finansów zostaje zmieniona, wprowadzona została do niej nowa obligacja trzyletnia o oprocentowaniu stałym i rocznej kapitalizacji odsetek.

Nowa obligacja oszczędnościowa o oprocentowaniu stałym i trzyletnim terminie wykupu

W sierpniu Ministerstwo Finansów rozpoczęło comiesięczną emisję trzyletniej obligacji oszczędnościowej o oprocentowaniu stałym – TOS. W pierwszym roku (okresie odsetkowym) oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach (okresach odsetkowych) od wartości 100 zł powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok, co znacznie zwiększa zyskowność tej obligacji.

Odsetki są wypłacane właścicielowi obligacji w dniu wykupu, czyli po zakończeniu okresu oszczędzania. Oprocentowanie nowych obligacji 3-letnich jest stałe, zatem już w dniu zakupu nabywca zna wysokość zysku, jaki otrzyma na koniec inwestycji. Dla sierpniowej serii zostało ustalone w wysokości 6,50 proc. w skali roku.

Co miesiąc oferowana będzie nowa seria, tak, jak w przypadku pozostałych obligacji skarbowych. Oszczędzanie będzie można rozpocząć już od kwoty 100 zł – tyle wynosi cena jednej obligacji. Jest ona niezmienna przez cały okres sprzedaży, zatem zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

Warto w tym miejscu dodać, że 3-letnie obligacje o oprocentowaniu zmiennym – TOZ, będące w ofercie do lipca 2022 r. obecnie wypadły z oferty.

Wyższe oprocentowanie innych skarbowych obligacji oszczędnościowych w sierpniu

We wrześniu, podobnie jak w sierpniu, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,50 pp., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,50 proc., a 2-letnich 6,75 procent.

Okazje na markę Apple

Materiały promocyjne partnera

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,25 proc. dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 procent. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 procent.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

Trwa głosowanie...

Jak sobie radzisz z inflacją?

Szczegółowe informacje o bieżącej ofercie można znaleźć na stronie www.obligacjeskarbowe.pl.

Jak można kupić obligacje skarbowe?

Obligacje Skarbu Państwa można nabyć:

  • w dowolnym momencie przez Internet w serwisie obligacjeskarbowe.pl,
  • przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy. Serwis telefoniczny jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 17.00 z wyjątkiem dni świątecznych,
  • w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego.
Trwa głosowanie...

O ile procent szacunkowo więcej wydasz na ogrzanie domu najbliższej zimy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rządowe obligacje antyinflacyjne na 6,5 i 6,75 proc. we wrześniu. W ofercie znów obligacje trzyletnie, jakich jeszcze nie było [27.09.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki