Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzadko kiedy osoby, które piszą donosy, robią to tylko z czystej złośliwości [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
Z psychologiem, doktor Aleksandrą Sarną, na temat donosicielstwa rozmawia Edyta Okoniewska

Okazuje się, że Polacy chętnie piszą donosy. Czy to oznacza, że stajemy się wrednym społeczeństwem?
Donosicielstwo nie jest nowym zjawiskiem. Ono nasiliło się po transformacji ustrojowej, kiedy to nierówność dochodowa zaczęła zwyczajnie kłuć w oczy. Jest wiele czynników mających na to wpływ. Rzadko kiedy osoby, które piszą donosy, robią to z małpiej złośliwości. Najczęściej one wierzą, że piszą prawdę. Trochę z poczucia społecznej sprawiedliwości. Uważają, że w tym kraju nie można uczciwie dorobić się pieniędzy, więc na pewno interesy są nielegalne, a urzędnicy tego nie widzą, bo nic nie robią. W tej sytuacji jako „dobry” obywatel muszę im pokazać, że ktoś coś ukradł.


Z czego to właściwie wynika?

Jeśli każdy sąsiad ma lepiej jak ja, to nabieram kompleksu. Dużo trudniej jest się przyznać, że coś mi się nie udaje. Usiąść po prostu na tyłku i powiedzieć, że nie jestem bogaty i pewnie nie będę, bo nie znam się na zarabianiu pieniędzy, ale za to jestem dobry na innej płaszczyźnie. Trzeba pamiętać, że każdy człowiek jest w czymś dobry.

Czy to oznacza, że donosiciel może mieć dobre intencje?

Tak, on czuje, że jak pisze to jest trochę taką ręką sprawiedliwości, robi coś ważnego, bo z kolei ktoś inny w jego przekonaniu okrada np. Skarb Państwa. Większość z nas pamięta czasy komuny, że wszyscy mieli po równo, czyli nic. Odstawanie nas drażni.


Przecież pieniądze i sukces nie spadają z nieba...

Często ludzie nie potrafią postawić się na miejscu drugiej osoby, bo to jest męczące i wymagałoby refleksji. Nie widzą np. że aktor, który zarabia duże pieniądze, nie może wyjść spokojnie do knajpy i napić się piwa.

Kiedy donosicielstwo może stać się niebezpieczne?

Gdy to nabiera rangi misji, kiedy zaczynam uważać, że muszę walczyć ze światem, bo jest on niesprawiedliwy. Kolejna sytuacja to taka, gdy wiąże się to z prześladowaniem, gdy ktoś upatruje sobie np. sąsiada i regularnie pisze na niego donosy. Większość osób zdaje sobie sprawę, że urząd musi na takie donosy zareagować.
Rozmawiała Edyta Okoniewska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki