Rząd: spotkajmy się w sierpniu

  Rząd: spotkajmy się w sierpniu

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Związkowcy ze Stoczni Gdynia aż kipią ze złości. Na wczoraj planowano spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem i rozmowę na temat przyszłości przedsiębiorstwa, a tymczasem w poniedziałek o godz. 23 dostali informację, że spotkanie jest odwołane.
  Związkowcy twierdzą, że traktuje się ich niepoważnie. Kancelaria Premiera informuje, że do spotkania dojdzie, ale najwcześniej po 15 sierpnia i to jeżeli premier będzie miał czas.

  - To istna kpina. Ja już miałem kupiony bilet na pociąg do Warszawy, a w poniedziałek w nocy zadzwonili do mnie z Kancelarii Premiera i powiedzieli, że spotkanie jest odwołane - mówi zdenerwowany Jan Gumiński, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej.
  - Taka postawa premiera dowodzi, że jesteśmy przez niego lekceważeni. Nie wierzę w to, że nie mógł znaleźć dla nas przynajmniej pół godziny. Chcemy wiedzieć, na jakim etapie są rozmowy z inwestorami.

  Obawiamy się, że we wrześniu może okazać się, że program prywatyzacji nie jest przygotowany i stoczni grozi upadek. Unia Europejska nie zgodzi się na kolejne przesunięcie terminu prywatyzacji.

  Do 12 września Aleksander Grad, minister Skarbu Państwa, musi przesłać do Brukseli gotowe plany prywatyzacji Stoczni Gdynia i Stoczni Novej ze Szczecina. Jeżeli tego nie zrobi, Komisja Europejska może nakazać zwrot pomocy publicznej, przyznanej stoczniom od 2004 r. Pomoc ta wynosi ponad 5 mld zł. Zwrot takiej sumy oznacza upadek polskich stoczni. Gdy Unia Europejska po raz kolejny i ostatni zgodziła się na przesunięcie terminu przygotowania planów restrukturyzacji polskiego przemysłu stoczniowego, związkowcy zapowiedzieli, że przypilnują rząd, by te plany były gotowe na czas. Miały temu służyć spotkania w Warszawie. Do pierwszego z nich nie doszło.

  - Znowu zaczynają się jakieś tajemnicze rozgrywki. Premier miał nas przyjąć, a tymczasem odwołał spotkanie w ostatniej chwili - mówi zbulwersowany Dariusz Adamski, przewodniczący NSZZ Solidarność Stoczni Gdynia SA. - Jestem zaniepokojony tym bardziej, że dochodzą do mnie słuchy o tym, że negocjacje z firmą ISD, która jest zainteresowana nabyciem akcji naszej stoczni, rozpoczęto od nowa. Może dojść do sytuacji, że we wrześniu znowu okaże się, że dla stoczni nie ma inwestora i Unia Europejska powie "dość". Niech w końcu premier się z nami spotka i powie, czy stocznia zostanie postawiona w stan upadłości, czy - tak jak obiecywał - będzie uratowana.

  Pracownicy Ministerstwa Skarbu Państwa zapewniają, że aktualnie kilkanaście firm jest zainteresowanych przejęciem Stoczni Gdynia. Wśród nich są podobno potentaci finansowi z całego świata.

  - Jeżeli jest tak dobrze, to niech premier nam o tym powie, a nie unika spotkania z nami - oburza się Leszek Świętczak, przewodniczący Związku Zawodowego "Stoczniowiec". - Pracownicy bez przerwy przychodzą do mnie i pytają, co dalej z przedsiębiorstwem. Bezradnie rozkładam ręce i odpowiadam, że nie wiem. Będziemy uparci i kategorycznie domagamy się spotkania z premierem Tuskiem. On, jako człowiek z Wybrzeża, powinien najlepiej rozumieć sytuację stoczniowców.

  Dlaczego strona rządowa postanowiła przesunąć termin spotkania na drugą połowę sierpnia?
  - Zarówno rząd, jak i związkowcy muszą się do tego spotkania lepiej przygotować - wyjaśnia opóźnienie Jacek Filipowicz, dyrektor Centrum Informacji Rządu. - Najlepiej będzie spotkać się po 15 sierpnia, oczywiście jeżeli kalendarz pana premiera na to pozwoli.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo