Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rząd ogłasza: 237 mln zł na inwestycje na Pomorzu. Dofinansowanych zostanie 140 zadań. Sprawdź, jakie!

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Fundusze pozwolą na inwestycje w szkoły, przedszkola, gospodarkę wodno-ściekową, drogi czy ochotnicze straże pożarne. Na liście podpisanej przez premiera znalazły się m.in.:Kliknij na kolejny slajd >>>
Fundusze pozwolą na inwestycje w szkoły, przedszkola, gospodarkę wodno-ściekową, drogi czy ochotnicze straże pożarne. Na liście podpisanej przez premiera znalazły się m.in.:Kliknij na kolejny slajd >>>
Rząd zatwierdził do realizacji listę zadań lokalnych w ramach tzw. Tarczy samorządowej, czyli finansowego mechanizmu wsparcia miast, powiatów i gmin. Środki zostaną przeznaczone na infrastrukturę drogową, szpitale czy potrzeby najbiedniejszych, popegeerowskich samorządów.

We wtorek 8.12.2020 r. Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Łącznie z pomocą zaoferowaną w okresie letnim, do samorządów trafić ma ponad 12 mld zł, które – jak tłumaczy szef rządu - mają pomóc w produktywności polskiej gospodarki oraz ochronie miejsc pracy.

Specjalny fundusz dla popegeerowskich wsi

- To taka nasza „Tarcza samorządowa”, w ramach której przygotowaliśmy 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia na realizację wielu projektów infrastrukturalnych, edukacji czy cyfryzacji – mówił na konferencji prasowej premier Morawiecki. - Ponad 6 mln zł jest już na kontach samorządów, pod realizację różnego rodzaju zadań. Cała ta pula przeznaczona jest na inwestycje, które są dla nas strategiczne. Dotyczy to także tych małych inwestycji, które na co dzień widzimy z okien naszych mieszkań.

Wśród przykładowych zadań, które zostaną sfinansowane w ramach kolejnej transzy Tarczy Samorządowej premier wymienił m.in. 15 mln zł na kompleksową rozbudowę Szpitali Pomorskich. Z kolei minister Mariusz Kamiński, podkreślał, że z programu wydzielony zostanie specjalny fundusz dla wsi popegeerowskich. Chodzi o ok. 250 mln zł, które mają popłynąć do miejscowości o najskromniejszych budżetach, m.in. na rozwój infrastruktury, kanalizacje, remizy, biblioteki itp.

- Rządowy Programu Inwestycji Lokalnych to wielki plan ożywienia gospodarczego zwłaszcza w Polsce B, często zapomnianej. Wiążemy z nim wielkie nadzieje. Wierzę, że będzie doskonałym przykładem współpracy rządu z samorządem, z burmistrzami, wójtami i prezydentami miast – mówi szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jakie inwestycje na Pomorzu?

Krótko po konferencji przedstawicieli rządu, wojewoda pomorski Dariusz Drelich spotkał się z dziennikarzami, by przedstawić szczegóły dotyczące woj. pomorskiego. Jak przekazał, premier Morawiecki podpisał listę 140 zadań, które wkrótce zostaną zrealizowane ma Pomorzu.

- Pierwsza odsłona tarczy zaowocowała 385 mln zł dla pomorskich samorządów. Środki te pozwoliły na zabezpieczenie zagrożonych zadań oraz wykonanie niezbędnych inwestycji – mówił wojewoda Drelich. - W nowej transzy mamy kolejnych 140 zadań, m.in. wykonywanych przez samorząd wojewódzki, który otrzyma 17 mln zł, głównie na walkę z COVID-19 czy zakup karetek do Szpitali Pomorskich. Łączna kwota, jaka trafi na Pomorze to 237 mln zł. W ciągu najbliższych kilku dni środki zostaną przekazane samorządom.

Fundusze pozwolą na inwestycje w szkoły, przedszkola, gospodarkę wodno-ściekową, drogi czy ochotnicze straże pożarne. Na liście podpisanej przez premiera znalazły się m.in.:Kliknij na kolejny slajd >>>

Rząd ogłasza: 237 mln zł na inwestycje na Pomorzu. Dofinanso...

W skali kraju do podziału pozostało ok. 1,65 mld zł. Za kilka dni zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków zainteresowanych samorządów.

- Jestem przekonany, że realizowane zadania będą odczuwalne przez mieszkańców i będą wpływać na wzrost poziomu ich życia – mówił wojewoda Drelich. - Warto zwrócić uwagę, że niektóre samorządy dostawały nawet 100 proc. wartości inwestycji, na które przy swoich skromnych budżetach, do tej pory nie mogły sobie pozwolić.

W sumie, w ramach dwóch odsłon programu, Pomorze otrzymało ponad 620 mln zł dofinansowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki