Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd federalny Niemiec proceduje „ustawę o samostanowieniu”

Krzysztof Maria Załuski
Krzysztof Maria Załuski
Rząd federalny Niemiec proceduje „ustawę o samostanowieniu”
Rząd federalny Niemiec proceduje „ustawę o samostanowieniu” pixabay
Już niedługo w Niemczech każdy będzie mógł wybrać sobie płeć. Nawet dzieci. Bez względu na to, czy jest się tak zwaną osobą transpłciową, interpłciową czy niebinarną.

Do tej pory chętni musieli przechodzić przed sądem skomplikowane postępowanie prawne. Przygotowana przez Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości i Spraw Rodzinnych RFN „ustawa o samostanowieniu” ma to zmienić.

Ministerstwo przekazało właśnie rządowi gotowy projekt pod wewnętrzne głosowanie. Dokument zawiera m.in. regulacje szczególne i wyjaśnienia np. w odniesieniu do kwestii sportu, szatni, toalet, zakładów karnych, zawodów czy przepisów kwotowych w firmach.

Określa także obowiązki w zakresie służby wojskowej – reguluje np. to, że mężczyźni w wyniku zmiany płci nie powinni mieć możliwości uniknięcia poboru do wojska.

Zdaniem autorów ustawy, obecne prawo dotyczące osób transseksualnych opiera się na „przestarzałym medycznie, patologizującym rozumieniu transseksualności”. Teraz do zmiany płci i imienia wystarczy w Niemczech prosta procedura w urzędzie stanu cywilnego.

O zmianie płci będą mogły decydować również dzieci. Do lat 14 w ich imieniu będą występować opiekunowie prawni. Starszym umożliwiono składanie samodzielnie oświadczeń, poświadczonych jedynie zgodą rodziców lub opiekunów.

Ministerstwo Sprawiedliwości i Rodziny w Niemczech spodziewa się około 4000 takich wniosków rocznie.

Projekt ustawy został skrytykowany przez konserwatystów i prawicę. Według CDU i CSU już sama nazwa „Ustawa o samostanowieniu” sugeruje, że tożsamość płciowa może być swobodnie wybierana przez każdego w dowolnym czasie. Wiceprzewodnicząca grupy parlamentarnej AfD, Beatrix von Storch, określiła tę regulację jako „policzek wymierzony kobietom, które muszą mieć do czynienia z mężczyznami określającymi się jako kobiety”.

Po przyjęciu przez rząd ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Bundestag i Bundesrat.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki