Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryzyko ASF na Pomorzu. Apel inspekcji weterynaryjnej o ostrożność w gospodarstwach rolnych i lasach cały czas aktualny

Radosław Konczyński
Województwo pomorskie niezmiennie pozostaje na pierwszej linii ryzyka wystąpienia afrykańskiego pomoru świń. Stąd apel o szczególna ostroźność
Województwo pomorskie niezmiennie pozostaje na pierwszej linii ryzyka wystąpienia afrykańskiego pomoru świń. Stąd apel o szczególna ostroźność archiwum PP
Województwo pomorskie niezmiennie pozostaje na pierwszej linii ryzyka wystąpienia afrykańskiego pomoru świń. Na szczęście nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku padłego dzika zarażonego ASF, a tym bardziej - nie stwierdzono przypadku tej choroby u trzody chlewnej.

Na szczęście, nie wykryto też nowych ognisk wirusa w powiecie elbląskim po dwóch bardzo groźnych sytuacjach w drugiej połowie sierpnia. Po wykryciu ASF u dwóch świń w okolicy Pasłęka służby weterynaryjne wydały nakaz wybicia prawie 250 zwierząt w dwóch gospodarstwach.

Powiaty malborski i sztumski leżą najbliżej obszaru, gdzie już wystąpiły przypadki ASF, dlatego tak ważne jest stosowanie się zaleceń inspekcji weterynaryjnej. Lekarz powiatowy weterynarii na bieżąco jest w kontakcie z rolnikami i kołami łowieckimi (myśliwi cały czas prowadzą odstrzał sanitarny dzików, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się wirusa). Ale bardzo dużo zależy od samych gospodarzy. Stąd nieustające apele, by stosować zasady bioasekuracji, m.in. maty dla pojazdów wjeżdżających do gospodarstwa, zmieniać ubranie robocze po wyjściu z chlewni, zabezpieczyć pomieszczenia tak, by inne zwierzęta nie miały styczności z trzodą chlewną, co uchroni je przed zarażeniem.

Po ostatnich przypadkach ASF u świń koło Pasłęka inspekcja weterynaryjna w Malborku zaapelowała też do rolników z powiatów malborskiego i sztumskiego o ostrożność w sprowadzaniu siana i słomy z zagrożonego obszaru.

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epizootyczną dotyczącą afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz możliwością realnego zagrożenia dla gospodarstw wystąpienia wirusa tej choroby w powiecie malborskim i sztumskim poprzez wysokie ryzyko obecności w słomie i sianie wydzielin, wydalin i tkanek pochodzących od zwierząt zarażonych wirusem powiatowy lekarz weterynarii apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku planu zakupów balotów siana i słomy ze wschodnich obszarów Polski, a w szczególności z obszarów zagrożonych i objętych ograniczeniami - można przeczytać w komunikacie Wojciecha Szczerbińskiego, pow. lek. weterynarii w Malborku.

W przypadku przemieszczania słomy lub siana z tych miejsc należy zgłosić to inspekcji - 55 272 20 24, e-mail: [email protected].

Trzeba też przypomnieć o zakazach karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącymi z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, a także wykorzystywania w pomieszczeniach, w których są trzymane świnie, słomy na ściółkę dla zwierząt pochodzącej z tych terenów.

ZOBACZ także: Kolejna strefa ochrony przed pomorem świń, niezadowoleni rolnicy. Gdzie?

NTL Radomsko Sp. z o.o

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki