Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek rzepaku 2017. Jak ma się w Polsce i na świecie

Redakcja
Agata Wodzień
W sezonie 2017 rolnicy mają do zebrania rzepak na areale o ok. 50 tys. hekatrów większym od tego w poprzednim sezonie. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, całkowity areał uprawy rzepaku (łącznie ozimego i jarego) w 2017 r. wyniesie w Polsce ok. 880 tys. ha.

 

- Z rzepaku jestem w tym roku bardzo zadowolony. Plon 4 ton z ha bardzo mile mnie zaskoczył. Wilgotność też była dobra - ok. 7% przy tej pogodzie to bardzo dobry wynik - mówi rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego. - Na szczęście moją oklicę ominęły opady gradu, który - jak słyszałem od znajomych - koło Człuchowa wytłukł rzepak. 

 

Czasem wystarczyło kilkaset metrów, by parametry rzepaku różniły się i to znacznie. O ile rzepak miał dobre warunki do wzrostu, to z jego zbiorem są już kłopoty. Na przeszkodzie swoi zapryśna, a lokalnie katastrofalna pogoda. Zbió rzepaku trwa w całym kraju. "Najbardziej zaawansowane są zbiory na południu Polski. Nasiona rzepaku ozimego na ogół spełniają parametry jakościowe, chociaż zdarzają się partie zanieczyszczone i o podwyższonej wilgotności, nawet do 20%, podaje ministerstwo rolnictwa. Dobre prognozy z początku lata weryfikują warunki pogodowe w czasie żniw. 

 

Przy prognozowanych, wysokich plonach, przekraczających 3 t/ha, tegoroczne zbiory rzepaku mogą zwiększyć się o około 1/5 w porównaniu z ubiegłorocznymi zbiorami. Większa podaż może przełożyć się na wzrost eksportu rzepaku o ok. 35%.

 

Według danych ministerstwa, ostatni tydzień lipca przyniósł wahania cen skupu rzepaku od 1 470 zł/t do 1 600 zł/t. "Przewiduje się, iż mimo wahań związanych ze zmiennością zbiorów, ceny rzepaku do końca dekady będą wykazywały tendencję rosnącą, z uwagi na spodziewany dalszy wzrost popytu na olej rzepakowy sektora biopaliw, którego udział w krajowym zużyciu oleju rzepakowego wynosi już ok. 60%".

 

Spójrzmy na ubiegłoroczne zbiory. Określono je na poziomie 2219 tys. ton, a to o 10,4% mniej w porównaniu ze średnimi zbiorami uzyskanymi w ciągu ostatnich 5 lat. Średnie plony z ha wyniosły 26,8 dt. Były o 5,3%. niższe w porównaniu ze średnimi plonami uzyskanymi w ostatnim 5-leciu. Ceny były za to korzystne w porównaniu z pszenicą. Nie było trudności ze zbytem "w związku z utrzymującym się wysokim popytem na olej rzepakowy ze strony krajowego i europejskiego sektora biopaliw, to główne czynniki, które zadecydowały o podjęciu przez producentów rolnych decyzji o wzroście zasiewów rzepaku ozimego pod tegoroczne zbiory", tłumaczy resort rolnictwa.

Przeczytaj też: Pożar na polu. Ogień objął aż 9 hektarów zbóż i słomy [zdjęcia]

 

Jak wygląda rynek rzepaku na świecie? W minionym sezonie 2016/17 światowe zbiory rzepaku wyniosły 63,1 mln ton, po raz kolejny obniżyły się (o 1,6% mniejsze niż w sezonie 2016/2015 oraz o 5,8% mniejsze niż w 2015/2014). Zgodnie z przewidywaniami trwający sezon w globalnej produkcji rzepaku przyniesie wzrost o ok. 6% do 72,8 mln ton. Więcej ma wyprodukować UE, Kanada i Indie, spadek jest prognozowany w Chinach.

 

"Według majowej prognozy Oil World, zbiory rzepaku w UE-28 zwiększą się w 2017 r. do 21,0 mln ton (o ok. 3% r/r), w wyniku wzrostu plonów do 3,23 t/ha (o ok. 4%), przy niewielkim spadku areału uprawy (do 6,51 mln ha). W grupie czterech kluczowych producentów wzrost zbiorów rzepaku spodziewany jest w Niemczech (o ok. 4% do 4,8 mln ton), Polsce (o ok. 26% do 2,7 mln ton) i w Wielkiej Brytanii (o ok. 5% do 1,9 mln ton), przy spadku zbiorów we Francji (o ok. 3% do 4,6 mln ton), w wyniku spadku areału uprawy", wynika z analiz MRiRW.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rynek rzepaku 2017. Jak ma się w Polsce i na świecie - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki