Rynek pracy na Pomorzu. Dane PUP z pierwszej połowy 05.2020
Pracodawcy w pierwszej połowie maja zgłosili 2,1 tys. ofert zatrudnienia, czyli w całym miesiącu liczba ofert pracy powinna być na podobnym poziomie, co w kwietniu 2020 r. - poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.
Liczba zgłaszanych wolnych miejsc pracy nadal jest na dużo niższym poziomie niż w sytuacji sprzed pandemii koronawirusa, to możemy przypuszczać, że nie będzie ona zmniejszała się już tak dynamicznie, jak w poprzednich miesiącach, tj. marcu i kwietniu.
Dla oszacowania wielkości zmian związanych z bezrobociem na naszym regionalnym rynku pracy istotna jest skala rejestracji i wyłączeń osób bezrobotnych z rejestrów urzędów pracy.
- Dane z pierwszej połowy maja br. wskazują, że w miesiącu bieżącym obserwujemy podobną jak przed miesiącem liczbę osób rejestrujących się w urzędach pracy i utrzymujący się niski poziom wyłączeń z rejestrów – wyjaśnia Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – W analizowanym okresie, w naszym regionie zarejestrowało się 3,2 tys. osób bezrobotnych, a z ewidencji skreślono 1,5 tys. osób.
– Należy jednak pamiętać, że część osób, które straciły pracę, pojawi się w statystykach urzędów pracy dopiero, gdy minie im okres wypowiedzenia, a samozatrudnieni i osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych mogą w ogóle nie zdecydować się na oficjalną rejestrację w urzędach pracy. Nie wolno zapominać również, że zwolnienia wstrzymują nadal firmy, które otrzymały lub oczekują na wsparcie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej – dodaje dyrektor Witkowska.
Zwolnienia grupowe na Pomorzu
W ramach tzw. zwolnień grupowych do powiatowych urzędów pracy napłynęły zgłoszenia od 4 pracodawców, którzy wskazali zamiar zwolnienia 135 pracowników. W kwietniu br. firm planujących zwolnienia było 12 i zamierzały one zwolnić blisko 700 osób, natomiast w marcu br. napłynęło tylko zgłoszenie od jednego pracodawcy i dotyczyło 28 osób, jednak zostało ono przez pracodawcę wycofane.
Na dzień 15 maja 2020 r. w rejestrach urzędów pracy naszego regionu liczba zarejestrowanych zwiększyła się o 1,8 tys. osób, tj. 3,6% i wyniosła 50,8 tys. bezrobotnych.
Rynek pracy - Szacunkowe dane za I połowę maja 2020
Jak zniesienie restrykcji gospodarczych wpłynie na rynek pracy?
Jak można przypuszczać niekorzystny wpływ epidemii na sytuację na rynku pracy będzie się utrzymywał, pomimo znoszenia w maju br. niektórych restrykcji gospodarczych i tych planowanych w kolejnych etapach uwalniania gospodarki.
– W najbliższym czasie należy się także spodziewać osiągnięcia „granicy” finansowego wsparcia i rekompensowania strat ze strony władz publicznych. Nie należy także spodziewać się realizacji podatkowych inicjatyw pro-popytowych, związanych głównie z obniżką PTU (tzw. VAT), bowiem sytuacja budżetu nie będzie pozwalała na tego typu działania – komentuje dr Grzegorz Pawłowski, ekonomista UG.
- Nawet, jeśli część osób tracących pracę nie zarejestruje się jako bezrobotni, to dochody takich gospodarstw domowych ulegną obniżeniu, co wpłynie negatywnie na poziom całkowitego popytu, a po pewnym czasie na kondycję samych przedsiębiorstw - – dodaje dr Grzegorz Pawłowski.
Jak dodaje, koło zamachowe gospodarki może obracać się w negatywną stronę: spadek popytu generuje spadek produkcji, a to skutkuje spadkiem zatrudnienia. Odwrócenie tej tendencji będzie czasochłonne właśnie z powodu utrzymywania się negatywnych zachowań popytowych w kraju i za granicą oraz spadku inwestycji.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?