Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek Oruński i Plac Wałowy w Gdańsku przejdą metamorfozę. Przetargi na projekty ich zagospodarowania w ramach Programu Rewitalizacji

BB
Plac Wałowy w Gdańsku zostanie zrewitalizowany
Plac Wałowy w Gdańsku zostanie zrewitalizowany Tomasz Bołt/Archiwum
W najbliższym czasie zostaną ogłoszone przetargi na projekty zagospodarowania Rynku Oruńskiego i Placu Wałowego w Gdańsku. Oba zadania mają zostać zrealizowane w ramach Programu Rewitalizacji.

W Gdańsku realizowany jest Program Rewitalizacji, w ramach którego zostaną odnowione cztery obszary Gdańska:

  • Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście,
  • Dolne Miasto,
  • Orunia oraz
  • Biskupia Górka ze Starym Chełmem

Przetarg na projekt zagospodarowania Rynku Oruńskiego

Program Rewitalizacji przewiduje m.in. metamorfozę Rynku Oruńskiego, który znajduje się pomiędzy ul. Trakt Św. Wojciecha a zabudową wzdłuż ul. Gościnnej do ul. Dworcowej. Projekt uwzględni zagospodarowanie Rynku Oruńskiego wraz z przyległymi skwerami, układem drogowym i infrastrukturą techniczną. Oprócz wymiany nawierzchni jezdni i chodników, projektant zaprojektuje fontannę, miejsca do odpoczynku z ławkami, stojakami na rowery i oświetleniem. Ponadto przewidziano odtworzenie w nawierzchni rynku śladów torów tramwajowych, ustawienie zabytkowego wagonu tramwajowego i dostosowanie rynku do potrzeb lokalnych imprez sezonowych. Dokumentacja projektowa, która ma uwzględnić także montaż monitoringu ma powstać w 12 miesięcy od daty podpisania umowy.

Koncepcja modernizacji Rynku Oruńskiego wybrana. Pierwszą nagrodę (14 tys. zł) otrzymała koncepcja autorstwa biura projektowego Studiomania.

Koncepcja modernizacji Rynku Oruńskiego wybrana. Zobacz, jak...

Przetarg na projekt zagospodarowania Placu Wałowego

Osobny przetarg zostanie ogłoszony na projekt na zagospodarowanie Placu Wałowego, na którym także zostanie zaprojektowana wymiana nawierzchni jezdni i chodników, nowe oświetlenie, montaż ławek i stojaków na rowery. Ponadto odtworzona zostanie fontanna z nawiązującym do pierwowzoru ogrodzeniem. Na skwerach i samym rynku ma się pojawić więcej zieleni. Miejsce, podobnie jak Rynek Oruński ma też uwzględniać historyczne dziedzictwo dzielnicy. Cały teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem. Projekt ma powstać w 12 miesięcy od daty podpisania umowy.

Konkurs na projekt zagospodarowania Placu Wałowego w Gdańsku został rozstrzygnięty.  Zwycięska koncepcja pracowni Gzowski Architekci

Plac Wałowy w Gdańsku - jak będzie wyglądał? Konkurs na proj...

Przetarg na przebudowę domu przy ul. Królikarnia 13 w Gdańsku

W najbliższych dniach zostanie również ogłoszony przetarg na przebudowę budynku przy ul. Królikarnia. Ta inwestycja także została objęta Programem Rewitalizacji. Po zakończeniu prac w obiekcie funkcjonować będzie Placówka Wsparcia Dziennego. Obecnie w budynku znajdują się biura. Gmach składa się z trzech części. W pierwszej z nich znajdują się dwie kondygnacje, w drugiej i trzeciej jest tylko jedna kondygnacja.

Dzięki adaptacji budynku, będzie można w nim prowadzić zajęcia edukacyjne czy porady psychologiczno-pedagogiczne dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Zadanie uwzględniać będzie m.in. osuszenie fundamentów i ścian zewnętrznych budynku, podłączenie budynku do sieci CO, wyposażenie budynku w windę i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto budynek zostanie docieplony. Wymieniony zostanie dach obiektu. Wewnątrz obiektu położone zostaną nowe posadzki. W zakresie inwestycji jest także montaż nowych okien i drzwi. Podobnie jak w przypadku budynku dawnego Ratusza, wymienione zostaną także instalacje wewnętrzne, m.in. : elektryczna, wodociągowo-kanalizacyjna i teletechniczna.

Realizacja obejmie także zagospodarowanie terenu przy obiekcie. Tereny zielone wokół budynku zostaną zagospodarowane, by służyć rekreacji. W ramach inwestycji zostanie wykonana altana sceniczna i rekreacyjna. Wokół budynku zostaną ustawione ławki i stojaki na rowery. Wokół budynku pojawi się także oświetlenie i monitoring. Prace mają potrwać 10 miesięcy od daty podpisania umowy.

Program rewitalizacji dzielnic Gdańska

Zadania są elementami programu rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020.

Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koordynatorem rewitalizacji czterech dzielnic Gdańska jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizować będą także Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki