Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybacy z Gdyni muszą się bać o przyszłość? Foki szare dziesiątkują połowy

Justyna Degórska
Straty w połowach dla rybaków, powodowane przez foki szare, w Gdyni należą do najbardziej dotkliwych na całym wybrzeżu Bałtyku.
Straty w połowach dla rybaków, powodowane przez foki szare, w Gdyni należą do najbardziej dotkliwych na całym wybrzeżu Bałtyku. archiwum DB
Mimo zmodernizowania przystani rybackich w Orłowie i na Oksywiu rybactwo przybrzeżne zdaniem ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest w Gdyni zagrożone. Straty w połowach dla rybaków, powodowane przez foki szare, w Gdyni należą do najbardziej dotkliwych na całym wybrzeżu Bałtyku. Rybacy z Gdyni od listopada 2016 r.do grudnia 2017 r. zgłoszili aż 46 takich przypadków.

Straty w połowach dla rybaków, powodowane przez foki szare, w Gdyni należą do najbardziej dotkliwych na całym wybrzeżu Bałtyku. Wyliczenia takie przedstawili urzędnicy z ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, co spowodowane zostało głośnym artykułem na portalu internetowym „Dziennika Bałtyckiego”, w którym parlamentarzyści i przedstawiciele administracji rządowej przedstawiali swoje pomysły na ograniczenie populacji tego chronionego ssaka.

Padły nawet sugestie, że foka jest szkodnikiem rujnującym rybołówstwo, a do zwierząt tych należałoby strzelać. Spotkało się to z wielkim oburzeniem części opinii publicznej oraz ekologów z organizacji WWF.

„Dziennik Bałtycki” ujawnił, że w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz resorcie środowiska powstanie specjalny zespół ekspertów, który ma pracować nad rozwiązaniem problemu fok, ale także innych zwierząt, utrudniających pracę rybakom. W specjalnie wydanym ostatnio komunikacie te informacje się potwierdziły.

Foki są sympatyczne, ale powodują wielkie straty dla rybaków.

„Foka to szkodnik” - mocne słowa parlamentarzystów i polityk...

„W celu poszukiwania najlepszych możliwych rozwiązań, zarówno problemu fok żerujących w narzędziach rybackich, jak i problemu kormoranów niszczących zasoby akwakultury, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wspólnie z Ministerstwem Środowiska pracuje obecnie nad powołaniem specjalnego międzyresortowego zespołu ekspertów” - napisali w wydanym oświadczeniu specjaliści z departamentu rybołówstwa MGMiŻŚ.

To jednak nie koniec ciekawych informacji, ujawnionych przez ministerstwo.

„Nawiązując do dyskusji w mediach o szkodliwości fok dla rybołówstwa morskiego w Polskich Obszarach Morskich, chcielibyśmy pokazać rzetelne dane w zakresie rosnących strat w rybołówstwie, jakie otrzymujemy od rybaków. Straty te, naszym zdaniem, w pewnych regionach w Polskich Obszarach Morskich, mogą stanowić istotne zagrożenie dla funkcjonowania rybołówstwa przybrzeżnego” - napisali eksperci.

Pokazano też szczegółowe, konkretne wyliczenia, z których wynika, że mimo zmodernizowania przystani rybackich w Orłowie i na Oksywiu, rybacy przybrzeżni z Gdyni nie mają łatwego życia. Foki, wyżerające ich połowy, powodują duże straty.

W oparciu o oficjalne zgłoszenia przekazane do Departamentu Rybołówstwa MGMiŻŚ w celu uzyskania rekompensaty, dla okresu listopad 2016 r.- grudzień 2017 r., do inspektoratu rybołówstwa morskiego w Gdyni zgłoszono 46 przypadków strat, spowodowanych przez foki, z wnioskiem o wypłatę rekompensaty. Więcej takich incydentów zanotowano jedynie w rejonie Helu.

„Obawiamy się, że w obecnej sytuacji straty powodowane przez foki w połowach i narzędziach połowowych, mogą zagrozić trwałości tradycyjnych form rybołówstwa w Zatoce Puckiej i Gdańskiej. Należy jednocześnie zakładać, że obecnie proponowany system rekompensat, ma charakter pomocy doraźnej, płynącej z funduszy unijnych” - napisali specjaliści.

Ich zdaniem foki zagrażają też populacji ryb łososiowatych, jak troć.

Zobacz:Narodziny w Fokarium w Helu

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki