Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybacy mają problemy z wcześniejszą emeryturą. Wiceminister Plocke kontra Urząd Morski w Słupsku

Hubert Bierndgarski
Każdy rybak, który pracuje na kutrze rybackim, powinien mieć prawo do emerytury pomostowej
Każdy rybak, który pracuje na kutrze rybackim, powinien mieć prawo do emerytury pomostowej Hubert Bierndgarski
Kilkuset rybaków z Pomorza może nie dostać wcześniejszej emerytury, bo w ich świadectwach pracy nie pojawił się zapis mówiący, że są rybakami pokładowymi. Problem dotyczy mechaników, motorzystów, a nawet szyprów kutrów rybackich, którzy zdaniem urzędników nie pracują na pokładzie przy rybach. Sprawą zajmuje się już Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które chce, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględniał całe załogi kutrów, niezależnie od zatrudnienia.

Obecnie według przepisów rybacy, którzy ukończyli 55 rok życia i wykażą się odpowiednim stażem pracy na jednostkach rybackich, mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, tak zwaną pomostową. Pozwala im na to specjalna ustawa o emeryturach pomostowych, na podstawie której rybak wykonuje pracę w ciężkich warunkach i może ubiegać się o wcześniejsze uposażenie. Emerytura pomostowa wypłacana jest im do 65 roku życia.

- Aby rybak otrzymał emeryturę pomostową, musi udokumentować pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez okres wynoszący co najmniej 15 lat - czytamy w zapisie ustawy - Musi mieć również wykazany okres opłacania składek emerytalnych przez 25 lat, a także ukończone 55 lat

Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta. Aby otrzymać emeryturę, należy mieć również wpisane w świadectwie pracy zawód - rybak. Co to oznacza? W skrócie to, że na przykład mechanik lub motorzysta, który również wykonuje prace rybackie na kutrze, ale w świadectwie pracy nie ma wpisanego zawodu "rybak" już emerytury pomostowej nie dostanie.

Dzieje się tak na podstawie orzeczenia Urzędu Morskiego w Słupsku z 13 grudnia 2011 roku, w którym jest napisane, że "Stanowiska «mechanik» i «motorzysta kutrowy» w żadnym względzie nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem «rybaka», wykonującego swoje czynności na zewnątrz".

Właśnie na podstawie tego orzeczenia ZUS odmawia rybakom, bez odpowiednich zapisów w świadectwach, przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Więcej informacji gospodarczych znajdziesz w naszym serwisie Biznes na Pomorzu

Z rozporządzeniem Urzędu Morskiego w Słupsku nie zgadza się Kazimierz Plocke, wiceminister do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Ustawodawca w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych nie zdefiniował użytego tam sformułowania "prace rybaków morskich" - czytamy w oficjalnym piśmie, które Plocke skierował do Urzędu Morskiego w Słupsku i prezesa ZUS. - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podziela zapatrywanie wyrażone w części orzeczeń sądów wydanych w przedmiotowych sprawach, iż do oceny, czy pracownik pracował w szczególnych warunkach, nie ma znaczenia nazwa zajmowanego przez niego stanowiska, tylko rodzaj powierzonej mu pracy.

Sami rybacy nie chcą oficjalnie komentować sprawy. Boją się reakcji ZUS. - Ten, kto pisał zarządzenie, kompletnie nie zna się na sprawach morskich. Tylko krzywdzi ludzi, którzy całe życie ciężko pracowali na morzu - powiedział nam jeden z usteckich rybaków.
Do sprawy wrócimy.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


Czy wszyscy członkowie załóg kutrów rybackich powinni mieć takie same prawa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki