Rybacy dorsza już nie połowią?

  Rybacy dorsza już nie połowią?

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zakaz połowu dorszy będzie przedłużony do końca tego roku! Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu najbliższych kilku dni.
  Zakaz połowu dorszy będzie przedłużony do końca tego roku! Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu najbliższych kilku dni. Przygotowywany jest już nawet projekt rozporządzenia, w którym mówi się o takich ograniczeniach. Powód jest jeden - polscy rybacy wyłowili swój roczny limit dorszowy.

  22 maja tego roku w porozumieniu ze stowarzyszeniami rybackimi minister rolnictwa i rozwoju wsi wprowadził czasowy zakaz połowu dorszy.
  Zakaz miał obowiązywać do końca września. Wprowadzono go, bo na podstawie danych z Centrum Monitorowania Rybołówstwa wyliczono, że do maja polscy rybacy odłowili około 70 procent rocznego limitu na dorsze.

  - Nie chcemy doprowadzić do sytuacji z ubiegłego roku, kiedy to rybacy przekroczyli limity i musiała interweniować Komisja Europejska - wyjaśniał wtedy Kazimierz Plocke, wiceminister do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Kazimierz Plocke powiedział również, że kwota odłowiona przez rybaków może być wyższa, bo do CMR nie wpłynęły wszystkie dane. Teraz okazuje się, że rybacy faktycznie odłowili więcej, niż zakładali urzędnicy.

  Aby nie doszło do przekroczenia limitu, ministerstwo chce wprowadzić zakaz do końca roku. - Z uwagi na opóźnienia w aktualizacji danych połowowych należy stwierdzić, że faktyczne wykorzystanie ogólnej kwoty połowowej dorsza na dzień 1 czerwca może być znacznie wyższe i zbliżać się do 100 proc. - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. - Szczegółowa analiza wykorzystania kwoty połowowej dorszy zostanie dokonana w okresie czasowego zakazu połowów, wprowadzanego w projektowanym rozporządzeniu.

  Sami rybacy podchodzą do sprawy ostrożnie.

  - Nie jest jeszcze przesądzone, że zakaz będzie obowiązywał do końca roku - mówi Andrzej Tyszkiewicz, wiceprezes Związku Rybaków Polskich z Ustki. - Faktycznie, cały czas trwa liczenie złowionych już dorszy. Naszym zdaniem, rybacy po 30 września będą mogli wyjść w morze.

  Dzisiaj w Sejmie odbędzie się specjalne posiedzenie komisji gospodarczej, na której będzie mowa o problemach rybaków.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo