Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybacka pielgrzymka 2014. Do Pucka popłynęły kutry i łodzie z pielgrzymami [ZDJĘCIA, WIDEO]

P. Niemkiewicz, R. Kościelniak
Drugiej takiej pielgrzymki próżno szukać w Europie - podkreślają w Pucku i na Półwyspie Helskim. I rzeczywiście, ani malowniczości, ani wyjątkowości, ani też religijnych akcentów jej nie brakuje.

Wodna pielgrzymka to tradycja, którą ze szczególną troską pielęgnują pokolenia rybaków i ludzi żyjących z morza. Przed około 30 laty, gdy ją reaktywowano, była próbą pokazania, że ówczesnej władzy nie udało się stłamsić Kaszubów, a ich wiara w Boga jest niezłomna. Dziś nadal jest wydarzeniem o religijnym podłożu, ale po części również turystyczną atrakcją.

Nie można zapominać, że dzisiejsza rybacka pielgrzymka do Pucka to przede wszystkim wydarzenie religijne: integralna część odpustu świętych apostołów Piotra i Pawła, patronów tutejszej fary i opiekunów wszystkich ludzi morza.

- Dla nas to głównie forma podziękowania za pomoc w trudnych momentach, których nigdy nie brakuje na morzu - komentuje Sylwester Konkel, rybak z Kuźnicy. - Wiadomo, jak trwoga, to kto może, ucieka do Boga, ale są takie chwile, gdy trzeba za tę pomoc się odwdzięczyć i podziękować. Dlatego właśnie raz do roku płyniemy do Pucka.

Zdecydowanie najbardziej barwną, najciekawszą częścią pielgrzymki jest spotkanie grupy rybackich jednostek na wodach Zatoki Puckiej.

To tu, mniej więcej na wysokości Rzucewa, przypływają kutry z Władysławowa, Jastarni, Kuźnicy i Helu oraz z Mechelinek i Rewy. Z drugiej strony, z puckiego portu, na spotkanie z nimi wypływają jednostki, na których pokładach goszczą m.in. gdański arcybiskup czy księża z puckiego dekanatu.

Spotkanie oczywiście nie jest przypadkowe. Rybacy z rodzinami, podczas krótkiego nabożeństwa, modlą się za dusze tych, których w ostatnim roku zabrało morze - za swoich znajomych, marynarzy, żeglarzy.

Stąd, już jedną flotyllą, kutry płyną bezpośrednio do puckiego porciku, by wziąć udział w odpustowych uroczystościach.

Rybacy to gościnni ludzie, więc w sobotę warto zawitać do Pucka, Władysławowa czy portów na Półwyspie Helskim i na miejscu zapytać o możliwość czynnego udziału w morskiej części pielgrzymki. Wolne, darmowe miejsca powinny się znaleźć. Z puckiej przystani kutry wyruszą o godz. 11, z Jastarni - już o godz. 9.

Warto się też rano pojawić w Kuźnicy, gdzie odprawiona zostanie msza w intencji ludzi morza. To nabożeństwo dedykowane jest tym, którzy do Pucka płynąć będą małymi łódkami, czyli zatokowymi kutrami. Początek mszy zaplanowano na godz. 9.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki