Ruszyły nabory do pomorskich przedszkoli

Anna Mizera-Nowicka
Żeby  dziecku nie przepadło miejsce w przedszkolu, trzeba pamiętać, kiedy, gdzie i jakie dokumenty należy złożyć
Żeby dziecku nie przepadło miejsce w przedszkolu, trzeba pamiętać, kiedy, gdzie i jakie dokumenty należy złożyć archiwum db
Udostępnij:
Marzec to czas, kiedy w większości publicznych przedszkoli trwa rekrutacja. Żeby więc dziecku nie przepadło miejsce, trzeba pamiętać, kiedy, gdzie i jakie dokumenty należy złożyć. Rodzice sześciolatków dodatkowo muszą też podjąć decyzję, czy swoją pociechę pozostawią w przedszkolu, wyślą ją do oddziału przedszkolnego w szkole czy do pierwszej klasy.

Gdańsk

Gdańsk z rekrutacją startuje właśnie dziś. Do końca marca rodzice muszą wybrać maksymalnie trzy przedszkola. Potem muszą czekać aż do 22 kwietnia- o godz. 12 zostaną opublikowane listy wstępnie zakwalifikowanych maluchów. - Na potwierdzenie przez rodzica woli przyjęcia, czyli złożenie pisemnego oświadczenia, będzie czas między 25 kwietnia a 4 maja - informują przedstawiciele gdańskiego magistratu.

Przedszkola w Gdańsku i Pruszczu. Jest sposób na więcej miejsc?

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostaną opublikowane 6 maja o godz. 13. - Tak jak w latach ubiegłych rekrutacja będzie się odbywała w systemie elektronicznym Gdańskiej Platformy Edukacyjnej - informuje Olimpia Schneider z biura prasowego w gdańskim magistracie.

Gdynia

Gdynianie też do końca marca muszą złożyć wniosek o przyjęcie do przedszkola. 12 kwietnia poznają listy wstępnie zakwalifikowanych dzieci i do 15 kwietnia będą musieli potwierdzić swój wybór. Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych nastąpi 18 kwietnia godz. 15.

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent miasta przypomina: - Rekrutacja, tak jak przed rokiem, prowadzona będzie drogą elektroniczną, poprzez oficjalną stronę internetową miasta. Na stronie znajdą się wnioski i szczegółowe zasady oraz terminy.

Sopot

Sopockie przedszkolaki też można zapisywać do31 marca do godz. 15.Na dzieci czeka tu ok. 730 miejsc. Już 12 kwietnia o godz. 13 komisja rekrutacyjna poda listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Rodzice mają wtedy czas do 15 kwietnia, aby pisemnie potwierdzić, że wciąż ubiegają się o dane miejsce. Ostateczne ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi 19 kwietnia o godz. 12.

Tczew

Spieszyć muszą się rodzice przyszłych przedszkolaków z Tczewa, gdzie funkcjonują dwa przedszkola publiczne oraz 19 niepublicznych. Tam rekrutacja do publicznych placówek trwa od pierwszego dnia miesiąca i zakończy się 15 marca, czyli we wtorek. W placówkach niepublicznych, po uzgodnieniu z miastem, terminy rekrutacji są zbliżone, a określa je osoba prowadząca placówkę. Łącznie dla nowo przyjętych dzieci w wieku 3-6 lat przewiduje się ok. 300 miejsc. Trudno na dziś ocenić, jak duże będzie zainteresowanie rodziców korzystaniem z przedszkoli.

Pruszcz Gdański

Podobnie jest Pruszczu Gdańskim. Tam zapisy również trwają do 15 marca. Wstępne wyniki naboru zostaną ogłoszone 8 kwietnia. Pierwszeństwo mają dzieci 4- i 5-letnie oraz 6-letnie, które będą realizowały roczny obowiązek przygotowania przedszkolnego.

Obecnie działa tu jedno publiczne przedszkole („Kubuś Puchatek”), ale od września dwa kolejne zostaną upu-blicznione („Bajeczka” i „Jedy-neczka”).

Niezależnie od tego, czy pruszczańskie dzieci dostaną się do do publicznej, czy niepublicznej placówki, od września rodzice „załapią się” na tzw. przedszkole „za złotówkę”. - W każdym przedszkolu będzie refundacja 100 procent dla dzieci zamieszkujących na terenie Pruszcza Gd.

Puck

Z kolei w Pucku, gdzie do przedszkola im. Jana Brzechwy uczęszcza obecnie 143 dzieci, nabór na kolejny rok kończy się w czerwcu.

- Nowe przepisy trochę pomieszały - mówi Emilianna Domnik, dyrektorka placówki. - Od rodziców sześciolatków wiem, że większość chce zostawić swoje pociechy w przedszkolu. Muszą się jednak zadeklarować do końca marca.

A jak żłobki?

W wielu gminach rekrutacja do żłobków trwa cały rok. Właśnie tak jest m. in. w Gdańsku oraz w Gdyni.

Rodzice zainteresowani miejscem w gdańskim żłobku dokonują zgłoszenia dziecka na elektroniczną listę oczekujących na stronie www.zlobki.gda.pl w zakładce lista . Znajdują się tam również regulamin oraz poradnik ułatwiający rejestrację. Niezbędne będzie podanie PESELu dziecka. Gdańsk dysponuje 992 miejscami.

W Gdyni rekrutacja też prowadzona jest cały rok - dokumenty można pobrać ze strony „Niezapominajki” lub placówki przy Wójta Radtkego.

Szczegóły na www.zlobekgdynia.pl. W Gdyni działa jeden żłobek, z trzema filiami, co daje 255 miejsc.

(Współpr. PZ, acca, KH)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bob
Przedszkola które się upubliczniły niestety mają mało miejsc dla dzieci , które będą brały udział w rekrutacji. Rozumiem , że zgodnie z przepisami muszą zagwarantować miejsce dla dzieci już chodzących do danego przedszkola. Tylko czy dziecko , które zostało dopisane do listy chodzących do przedszkola w marcu 2016r można uznać za chodzące do przedszkola??? Takie dziecko jest z automatu zaliczane jako dziecko kontynuujące edukację już od września 2016r. w publicznej placówce. Nie muszę dodawać, że aby dopisać dziecko to trzeba wpłacić wpisowe. wniosek nasuwa się chyba sam z czym mamy do czynienia....
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie