Ruszyli po zdrowie i nagrody – najbardziej aktywne szkoły podstawowe docenione w konkursie Pho3nix Active School

Akcja specjalna Pho3nix Active School
Udostępnij:

Ponad pięćdziesiąt tysięcy uczniów z 700 szkół podstawowych z całej Polski dotarło do mety konkursu Pho3nix Active School. To ogromny sukces dzieci oraz ich nauczycieli, których zaangażowanie pozwoliło na osiągnięcie tak imponującego wyniku, mimo ograniczeń pandemicznych. Projekt udowodnił, jak wiele radości i satysfakcji może dać ruch i sportowa rywalizacja.

Celem akcji organizowanej przez Fundację Pho3nix Sebastiana Kulczyka jest promocja regularnej aktywności fizycznej wśród najmłodszych. Konkurs miał za zadanie poruszyć dzieci z całej Polski i zainspirować je do organizacji inicjatyw sportowych w szkołach. Młodzi zawodnicy rywalizowali w dwóch konkursach – na najbardziej inspirującą sportowo oraz na najaktywniejszą szkołę w Polsce. A dorośli, którzy byli świadkami ogromnej determinacji i woli walki najmłodszych, przypominali sobie, o co tak naprawdę chodzi w sporcie. To również ważny oręż w walce o zdrowie i kondycję fizyczną uczniów, którzy coraz więcej wolnego czasu spędzają w pozycji siedzącej.

Walka o nagrody, które motywują do dalszej aktywności
Dzieciaki nie tylko walczyły o atrakcyjne nagrody ufundowane przez Fundację Pho3nix Sebastiana Kulczyka, ale również uczyły się, co oznacza gra zespołowa, jak pokonywać własne ograniczenia i jak walczyć do końca. Najaktywniejsi uczestnicy otrzymali m.in. inteligentne opaski sportowe, a ich szkoły sprzęt sportowy. Jednak najważniejszą nagrodą, o którą rywalizowały szkoły, były sportowe warsztaty organizowane przez trenerów Pho3nix. Od września 2021 do maja 2022 r. Fundacja Pho3nix odwiedzi 100 najbardziej zaangażowanych szkół podstawowych, aby kontynuować swoją misję szerzenia pasji do sportu wśród najmłodszych. Dzięki temu projekt nie zakończy się wraz z ogłoszeniem listy laureatów, lecz będzie zbierał żniwo przez kolejne miesiące, zarażając kolejnych uczniów pasją do aktywności fizycznej i sportowej rywalizacji.

- Pho3nix Active School to projekt, który działa i realnie wpływa na rozwój uczniów szkół podstawowych. W ciągu kilku miesięcy jego trwania poruszyliśmy dziesiątki tysięcy młodych ludzi do aktywności fizycznej, wzbudziliśmy w nich świadomość istoty wartości, jakie niesie za sobą sport, a przede wszystkim dostarczyliśmy masy wrażeń i dobrej zabawy. Ogromne podziękowania należą się szkolnym Koordynatorom – nauczycielom, którzy mimo pandemicznych ograniczeń panujących w szkołach, pilotowali przebieg konkursu w swoich placówkach. Ich zaangażowanie, poczucie misji i zaufanie do Fundacji wpłynęło na cały przebieg inicjatywy, a efekty końcowe przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Niesamowitą motywację do działania wzbudzały w nas relacje z organizowanych w szkołach inicjatyw towarzyszących, a następnie kolejno odbywających się konkursów. W ciągu kilku miesięcy stworzyliśmy zgraną społeczność, dzięki której wierzymy, że przyszłoroczna edycja projektu Pho3nix Active School stanie się rywalizacją na skalę międzynarodową. Już dziś planujemy dołączyć do II edycji kilka nowych krajów, co oznacza tylko jedno - jeszcze większa liczba zainspirowanych do sportu uczniów – powiedział Sebastian Kulczyk, Założyciel Fundacji Pho3nix.

*

Każda szkoła może inspirować do zdrowego trybu życia i aktywności
Konkurs o tytuł Najbardziej Inspirującej Szkoły w Polsce polegał na przygotowaniu przez koordynatorów szkół motywującego do ruchu wideo, przedstawiającego zorganizowane przez uczniów sportowe inicjatywy. O zwycięstwie decydowało głosowanie internautów, które odbyło się na stronie internetowej Pho3nix Kids. Każda placówka, która dołączyła do sportowej rywalizacji otrzymała od Fundacji Pho3nix materiały szkoleniowe oraz promocyjne do wykorzystania podczas realizacji zadania konkursowego, a także do wsparcia zajęć dydaktycznych w przyszłości. Dzięki temu wszystkie drużyny, mimo, że rywalizowały ze sobą, mogły poczuć się częścią jednej akcji i czuć dumę z uczestnictwa w dużym, profesjonalnym, ogólnopolskim projekcie. Konkurs złączył uczestników w dużą sportową społeczność, co było niezwykle istotne w czasie pandemii i ograniczonych możliwości realizacji zajęć wychowania fizycznego

Pierwsze miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 128 im. Szarych Szeregów w Warszawie. Kolejne miejsca na podium zajęły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego w Grójcu. Nadesłane przez nie prace urzekały pomysłowością, jakością wykonania oraz zaangażowaniem wszystkich uczestników projektu. Mogą stać się również w przyszłości inspiracją dla kolejnych szkół czy innych placówek, bo cały czas można je obejrzeć na stronie projektu https://pho3nix-kids.com/pho3nix-active-school/. A jest co oglądać, ponieważ spłynęło aż 350 filmów konkursowych, które miały jeden wspólny cel – zachęcić do aktywności fizycznej jak największą liczbę dzieci z całej Polski. Te materiały to niewyczerpane źródło pomysłów dla nauczycieli i wychowawców, ale również dla opiekunów dzieci przebywających na wyjazdach wakacyjnych.

Wsparcie dla nauczycieli i motywacja dla uczniów
Konkurs został wysoko oceniony i bardzo dobrze przyjęty przez nauczycieli i wychowawców, którzy zwłaszcza w trudnym czasie pandemii docenili wsparcie otrzymane od fundacji. - Inicjatywa Pho3nix Active School była dla naszej szkoły idealną okazją do wykazania się zarówno w przestrzeni sportowej jak i filmowej. W czasie pandemii i zdalnego nauczania ruch był szczególnie ważnym aspektem w codziennym życiu, które podporządkowane zostało różnym ograniczeniom. Zabawy integracyjno-sportowe z wykorzystaniem pakietu otrzymanego od Fundacji wzbogaciły lekcje wychowania fizycznego w naszej szkole podstawowej i liceum.

Zwieńczeniem kilkutygodniowych działań na rzecz sportu było nagranie filmu, wymaganego do wzięcia udziału w konkursie na „Najbardziej inspirującą szkołę w Polsce”. Tydzień głosowania był dla nas ekscytującym doświadczeniem. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w zbieranie głosów: uczniowie, rodzice, znajomi. Na dwie godziny przed zakończeniem głosowania plasowaliśmy się na drugim miejscu - to był moment największej mobilizacji. Walczyliśmy ostro do samego końca. W ostatniej godzinie zebraliśmy 600 głosów i zwyciężyliśmy. Ten tytuł to dla nas dowód, że razem możemy wszystko – mówi koordynująca akcję w swojej szkole Karolina Wiśniewska, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 128 w Warszawie.

Przeprowadzony równolegle konkurs na Najaktywniejszą Szkołę w Polsce polegał na mierzeniu faktycznej aktywności jego uczestników, czyli dzieci w czasie trwania projektu. Każdy z uczestników został wyposażony w aplikację mobilną Pho3nix KIDS. Mobilizacja była ogromna – aktywnie rywalizowało ze sobą ponad 45 tysięcy dzieci, które podczas trwania konkursu wykonały łącznie 900 milionów kroków, co odpowiada odległości około 500 tysięcy kilometrów. Zwycięski tytuł trafił do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Skarżysku-Kamiennej. Jej uczniowie osiągnęli imponujące wyniki, wykonując w trakcie tygodnia aktywności 15 milionów kroków, czym zapracowali sobie nie tylko na pierwszą nagrodę, ale również na gratulacje i ogromne uznanie.

Kolej na szkołę twojego dziecka
Pho3nix Active School to jeden z projektów Fundacji Pho3nix , której celem jest promocja aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży na całym świecie. W misji Fundacji zapisane jest wspieranie uzdolnionych sportowo dzieci, aby pomóc im w realizacji sportowych marzeń niezależnie od sytuacji materialnej, w myśl zasady – w sporcie równi na starcie. Kolejna edycja Pho3nix Active School powróci już w następnym roku szkolnym jako jeden z wielu sportowych projektów Fundacji. Szkoły zainteresowane udziałem w inicjatywach Fundacji Pho3nix mogą zgłaszać się pisząc na adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie