Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczna Zbiórka Żywności ruszyła! W związku z obostrzeniami, część jej elementów musiała ulec zmianie, cel pozostał jednak ten sam

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Ruszyła Świąteczna Zbiórka Żywności. Warto dołączyć i pomóc najbardziej potrzebującym
Ruszyła Świąteczna Zbiórka Żywności. Warto dołączyć i pomóc najbardziej potrzebującym Wojciech Wojtkielewicz
„Święta godne, a nie głodne” – pod takim hasłem ruszyła w poniedziałek, 23.11.2020 r. tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Z powodu pandemii koronawirusa, akcja odbywa się w zmienionej formule. Zakupione dla Banków Żywności produkty klienci zostawiają – jak zawsze – w koszach ustawionych przy kasach, natomiast po raz pierwszy nie stoją przy nich wolontariusze. Zbiórka została też wydłużona – potrzebującym będzie można pomagać aż do 28 listopada w 80 sklepach na terenie: Trójmiasta, Rumi, Redy, Pucka, Wejherowa i Władysławowa.

Mimo pandemii Świąteczna Zbiórka Żywności pomaga dalej

– Zawsze najważniejszym aspektem Świątecznej Zbiórki Żywności byli wolontariusze. Co roku angażowało się w nią ok. 1 tys. osób. W tym momencie wolontariuszy w sklepach zaangażować nie mogliśmy. Ich obowiązki przejęli niejako pracownicy sklepów – to oni opiekują się koszami, pakują podarowane nam produkty i pomagają naszym kierowcom. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście.

– Tegoroczna zbiórka jest też mniejsza niż zazwyczaj. Bierze w niej udział 80 sklepów w:

  • Trójmieście,
  • Rumi,
  • Redzie,
  • Pucku,
  • Wejherowie,
  • i Władysławowie.

– Do tej pory w akcję włączało się ok. 100 placówek.

Choć w związku z obowiązującymi obostrzeniami, część elementów Świątecznej Zbiórki Żywności musiała ulec zmianie, jej cel pozostał ten sam: pomoc najbardziej potrzebującym. Do akcji można dołączyć na dwa sposoby.

– Po pierwsze, będąc w sklepie w dniach 23-28 listopada, można kupić dodatkowe produkty i włożyć je do oznakowanych koszy w okolicy kas. Najbardziej potrzebne są artykuły z długą datą ważności: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne. Poza tymi podstawowymi składnikami każdej domowej spiżarki, chcielibyśmy, aby w koszach znalazły się też produkty świąteczne, takie jak bakalie, orzechy, rodzynki i przyprawy. Bo to one są konieczne do uzyskania świątecznego aromatu – mówi dalej Łukasz Jaroń.

Drugi sposób na dołączenie do akcji to przekazanie darowizny. Po raz pierwszy w tym roku w ramach zbiórki uruchomiono bowiem również sklep on-line: www.zbiorkazywnosci.pl, w którym do kupienia są wirtualne produkty, a za zebrane w ten sposób pieniądze Banki Żywności w całym kraju zakupią żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej.

– To niezwykły sklep, bo nie można w nim kupić nic materialnego, ale dzięki pieniądzom wydanym na wirtualne koszyki z zakupami, wydarzy się coś ważniejszego – czyjeś święta będą dobrym i spokojnym czasem. Co też bardzo istotne, przed dokonaniem płatności należy wybrać konkretny Bank Żywności, do którego mają zostać przekazane środki. Tym samym, można pomóc lokalnej społeczności, sąsiadom, potrzebującym, którzy być może mieszkają przy naszej ulicy – mówi Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Jak działa trójmiejski Bank Żywności w czasie pandemii?

Od marca tego roku trójmiejski Bank Żywności nie tylko kontynuuje wszystkie swoje dotychczasowe działania, ale też niesie pomoc setkom nowych osób, które nigdy wcześniej wsparcia nie potrzebowały, a w związku z epidemią znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

– Dzięki takim akcjom jak Świąteczna Zbiórka Żywności możemy pomagać zarówno seniorom, osobom w kwarantannie, rodzicom samotnie wychowującym dzieci, jak i m.in. imigrantom, którzy uciekli do Polski z Białorusi. Przekazane w zbiórce dary co roku pomagają setkom ludzi stanąć na nogi i wyjść z trudnych życiowych sytuacji. W pandemii takie solidarne wsparcie jest potrzebne jeszcze bardziej niż kiedykolwiek – mówi Michał Chabel, prezes Banku Żywności w Trójmieście.

Świąteczna Zbiórka Żywności. Pomoc ruszyła w całym kraju

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności w formie stacjonarnej potrwa do 28 listopada w 2,2 tys. sklepów w 539 miejscowościach w całym kraju w sieciach:

  • Auchan,
  • Biedronka,
  • Carrefour,
  • Gama,
  • Groszek,
  • Kaufland,
  • Lewiatan,
  • Lidl,
  • Netto,
  • Stokrotka
  • i Tesco.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że razem z naszymi klientami możemy wesprzeć akcję Banków Żywności, niosąc realną pomoc potrzebującym w tym wyjątkowym czasie. Zachęcamy do udziału w zbiórce, którą w tym roku będziemy prowadzić w ponad 90 marketach na terenie całego kraju – mówi Agnieszka Kotlińska z Kaufland Polska.

– Zbiórkę żywności, która przekazywana jest na rzecz najbardziej potrzebujących, organizujemy wspólnie z Federacją Polskich Banków Żywności już od ponad dziesięciu lat.

– Ten rok jest z pewnością wyjątkowy. Pandemia pogłębiła problemy społeczne, wiele osób znalazło się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje wsparcia. W tym bezprecedensowym czasie nasza pomoc nabiera szczególnego wymiaru, dlatego gorąco zachęcamy do przyłączenia się do akcji zbierania żywności. Jestem przekonana, że razem możemy sprawić, że nadchodzący świąteczny czas będzie bardziej radosny także dla tych, którzy są w największej potrzebie – mówi Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji i CSR Auchan Retail Polska.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki